Šlachtův konec znamená, že nic citlivého policie do voleb šetřit nebude

Mocenská hra politiků o speciální jednotky policie vyústila v rezignaci šéfa protimafiánského útvaru ÚOOZ Roberta Šlachty. Spolu s ním chtějí odejít do civilu i jeho nejbližší spolupracovníci. Zásadní reorganizace speciálních složek, které vyšetřují politicky citlivé kauzy, přichází rok před parlamentními volbami. Policisté oslovení Neovlivní.cz se shodují, že v takové situaci se nic zásadního vyšetřovat nebude.

Nová struktura protikorupční služby a protimafiánského útvaru, kterou chce vedení policie spustit od 1.července, se patrně odehraje bez Roberta Šlachty a jeho nejbližších spolupracovníků. Po čtvrtečním jednání na policejním prezidiu oznámili, že chtějí odejít do civilu.

“Robert Šlachta oznámil vedení policie, že s připravenými změnami nesouhlasí, nemůže se na nich podílet, a proto v následujících dnech doručí policejnímu prezidentovi svou žádost o uvolnění ze služebního poměru,” stojí v oficiálním stanovisku šéfa ÚOOZ, které tlumočil jeho mluvčí Pavel Hanták.

Šlachta ve středu o změnách jednal s policejním prezidentem Tuhým, podle informací Neovlivní.cz mu však o svém úmyslu odejít nic neřekl. Následně svou rezignaci zveřejnil na jiné schůzce – s nižšími policejními funkcionáři.

Kdo je kdo:

» Žebříček vlivu ve vládě: Konečné pořadí
» Robert Pelikán. Číslo 10 v žebříčku vlivných Sobotkova kabinetu
» Milan Chovanec. Třetí nejvlivnější za Sobotkou a Babišem

Kontext:

» Nová jména v bezpečnostní pavučině Andreje Babiše
» 2016: Neznámá bezpečnostní síť AB: komunista Ondráček i Zemanovec
» 2015: Původní sestava bezpečnostní pavučiny Andreje Babiše

Zatímco ministr vnitra Milan Chovanec s podporou premiéra z ČSSD Bohuslava Sobotky na připravovaných změnách trvá, hnutí ANO majitele Agrofertu Andreje Babiše se proti nim striktně postavilo a opět hrozí odchodem z kabinetu.

Spor poprvé za existenci Sobotkovy vlády vyústil v návrh na dohodovací řízení v koalici, která má problém řešit příští týden. Babišova strana argumentuje mimo jiné názory tří hlavních státních zástupců v zemi Ivo Ištvanem, Lenkou Bradáčovou a Pavlem Zemanem. Všichni tři vyslovili obavu, aby se změny nedotkly živých kauz.

Sociálnědemokratický ministr vnitra ovšem oznámil, že právě kvůli tlaku ANO z plánu policejního vedení nehodlá ustoupit.

Samotní policisté se shodují, že chystaná reorganizace minimálně kvůli nedostatku informací uvrhne speciální složky rok před parlamentními volbami do hmatatelné nejistoty.

“Bez ohledu na Šlachtu je zjevné, že ta reorganizace je špatně připravená minimálně proto, že nebyla dostatečně projednaná v resortu i se státním zastupitelstvím. To, že se proti tomu postaví významné postavy aparátu, který má v zemi na starost vyšetřování citlivých kauz, je jasný signál pro řadové policajty, aby se do žádných ožehavých kauz nepouštěli. Minimálně z důvodu nejistoty,” uvedl vysoce postavení funkcionář Chovancova resortu.

Stejně mluví i bývalí důstojníci protikorupční služby, kteří na přelomu tisíciletí zažili pokus spolupracovníků tehdejšího premiéra Miloše Zemana o ovládnutí speciálních složek.

“Je to jako přes kopírák. Úplně se mi vrátily vzpomínky, jak to tehdy probíhalo, když se nás pokoušel Zeman zničit,” říká bývalý náměstek protikorupční služby Zbyněk Čermák. “Každá taková věc, která je špatně komunikovaná, je špatným krokem a špatným signálem do policie. Mohli tomu předejít, kdyby se o tom předem diskutovalo.”

Prakticky stejně vidí situaci i bývalý šéf operativy protikorupční služby – tedy policistů, kteří sbírali informace v terénu – Karel Tichý. Jeho oddělení tehdy rovněž zrušili. “Ta nejistota bude obrovská. Když nás tehdy rozprášili, chodili za námi policajti a říkali: nechceme dopadnout jako vy, nebudeme si dělat problémy,” říká Tichý.

Policejní prezident Tomáš Tuhý nicméně večer znovu zopakoval, že změny byly podle něj interně dostatečně projednány. Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, který měl přípravu reorganizace na starost, tvrdí, že se je včas dozvěděl i Šlachta.

Vedení policie se hájí, že se se Šlachtou v nové struktuře jednoznačně počítalo. Na jaký post, to už ovšem Tuhý a spol. neřekli. Policejní funkcionáři pouze uvedli, že Šlachta se může zapojit do výběrových řízení na všechny vypsané pozice v nové struktuře.