Analýza: Sázka na Vojtěcha může Babišovi vyjít

Návrat staronového ministra není z pohledu premiéra chybný tah. Vojtěch se navzdory své neschopnosti těšil velké důvěře veřejnosti.

To, co na první pohled vypadá jako čiré zoufalství ve stavu personální nouze, je současně promyšlenou taktikou premiéra a lídra hnutí ANO Andreje Babiše.

Návrat Adama Vojtěcha do křesla ministra zdravotnictví vůbec není špatný tah. U voličů a sympatizantů ANO zabere. A nic jiného Babiše pět měsíců před volbami nezajímá.

Adam Vojtěch Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Ten průzkum už zapadl, ale je dobré si ho připomenout. Je z loňského prosince, kdy už bylo všem jasné, že vláda v čele s premiérem a ministrem zdravotnictví Vojtěchem nezvládli druhou ani třetí vlnu epidemie. A zbytečně kvůli nim umírali lidé. Přesto se Adam Vojtěch v žebříčku důvěryhodnosti ministrů dostal před Romana Prymulu i Jana Blatného.

„74 procent voličů ANO se domnívá, že vláda správně postupovala při řešení koronavirové krize. 78 procent respondentů, kteří preferují KSČM, má podobné stanovisko a hodnotí kladně vládní kroky,“ citoval v prosinci iRozhlas ředitele výzkumné agentury Median Přemyslava Čecha.


ČTĚTE TAKÉ: Lži, předražené nákupy, neschopnost. To je staronový ministr


Některým lidem, o které Babišovi jde ve volbách, zkrátka nevadilo, že Vojtěch ohrozil loni zjara především seniory a nemocnice tím, že nedokázal včas sehnat zásoby ochranných pomůcek a následně svým rozhodnutím s premiérem zničili trh s těmito výrobky. Bylo jim jedno, že pak nakupoval předražené respirátory. I to, že v létě nedokázal zajistit chod Chytré karantény či trasování. A odpustili mu i to, že ustoupil premiérovi a těsně před loňskými krajskými volbami nechal mírnější opatření proti epidemii a nesl tak vinu za následující smrtící vlnu.

Na voliče a sympatizanty hnutí ANO zkrátka dobře působí Vojtěchovo rozvážné vystupování. Babišův oblíbenec je jeho protipólem: vždy umírněný, nenechá se vytočit, trpělivě vysvětluje a odpovídá.

Jen výsledky za nimi zůstávají stejné – slabé. Umělecký dojem ale staronovému ministrovi vždycky šel.

Na sociálních sítích byly reakce na včerejší překvapivý Babišův tah jednoznačné: premiér je zoufalec a dělá si z nás jen srandu.

Andrej Babiš ale ví, že mu to může být jedno. Tohle nejsou jeho voliči. Nejsou to lidé, kteří by mu kdy dali hlas. A výběr ministra zdravotnictví na tom nic nemění.

Lídr hnutí ANO si nyní musí udržet svých dvacet, pětadvacet procent voličů. A pak má šanci, že spolu se spojenci z KSČM, SPD dokáže vládu znovu sestavit a udrží se u moci. A o nic jiného Andreji Babišovi, který hraje nejen o budoucnost svého Agrofertu, ale také o pobyt za mřížemi, nejde.

Sázka na Adama Vojtěcha má navíc ještě jeden vedlejší efekt. Petr Arenberger se poroučel z křesla kvůli střetu zájmů a nejasnostem ve svém majetku a podnikání. Jsou to přitom zcela identické příběhy, jaké jsme v minulosti popsali u Andreje Babiše. Pokud by tedy platil stejný metr, když odešel Arenberger, nemůže zůstat ani Babiš.

Jenže návrat Vojtěcha byl natolik šokující, že si tohoto detailu nikdo nepovšiml. Natož, aby s ním Babiše konfrontoval a třeba se ho zeptal, kdy tedy odejde on.

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email