© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Pět dní po vypuknutí aféry s korupční nabídkou na České poště volá ministr vnitra Milan Chovanec po mimořádném zasedání bezpečnostní rady státu. Jsou podle něj ohroženy ekonomické zájmy státu. Ohrožen je ale i samotný ministr. A to i přesto, že se důkaz o jeho zapojení do korupční nabídky, dosud neobjevil.
Vicepremiér Andrej Babiš může být spokojený. Trestní kauzu jeho firmy Agrotec, která půjde před soud pro podezření z manipulace se zakázkami ve strategickém státním podniku Česká pošta, přebila aféra spojená se stejnou firmou. Hlavní roli v ní ovšem tentokrát hraje Babišův rival, socialista Milan Chovanec.(Pro milovníky spikleneckých teorií: v obou případech to byl deník Neovlivní.cz, kdo kauzy jako první zveřejnil.)
Ministr vnitra se na rozdíl od ministra financí dostal v posledních dnech pod tlak, bez ohledu na to, že může být v příběhu “Dva miliony pro ČSSD, jeden pro Chovance” nevinně. Kulisy, v nichž se kauza odehrává, jsou totiž krajně nepříjemné nejen pro něj osobně, ale i pro celou sociální demokracii.
Předně – korupční nabídku podnikateli Lukáši Čadkovi, který se soudí s poštou o více než dvacet milionů, učinil podle nahrávky člen ČSSD Kamil Choc. Na tajně pořízeném záznamu schůzky Choc-Čadek navíc středočeský sociální demokrat vypráví mimo jiné o tom, jak partaj ze státní pošty “odklání” peníze.
Díky příběhu se nadto začíná veřejně mluvit o vlivu Miloše Růžičky, spolumajitele PR agentury Bison&Rose a vlivného zákulisního hráče tuzemské politiky a byznysu, na chod bezpečnostního aparátu státu. Růžička je klíčovým Chovancovým poradcem. A ještě ke všemu se v médiích propírá ministrův vztah s “blondýnou” z nahrávky Barborou Snopkovou-Haberovou, který Chovancovi soupeři z kauzy označují za blízký.
Bez ohledu na kulisy přitom existují jen tři verze celého příběhu. Podle první ministr Chovanec skutečně svého stranického kolegu ze středních Čech Choce poslal, aby přes Snopkovou-Haberovou zkasíroval za ukončení sporu s Čadkem. Jak již bylo řečeno, důkaz na to není. A to, co by jako jisté vodítko mohlo sloužit – emaily Choce se Snopkovou-Haberovou – ona sama označila za podvrh a podala kvůli nim trestní oznámení.
Druhá verze mluví o tom, že Čadkovy tíživé situace využili Chovancovi političtí rivalové a použili jej k diskreditaci ministra. Ani tady důkaz není. Nezpochybnitelným faktem ale je, že v příběhu hrají významnou roli bezpečnostní složky a kroky Chovancových soupeřů nesou rysy profesionálů. Mimo jiné i Kamil Choc býval policistou a později založil bezpečnostní agenturu. Jejich schůzku s Lukášem Čadkem také sledovala podle zjištění Neovlivní.cz jedna z tuzemských tajných služeb.
Třetí vysvětlení je identické jako verze číslo dvě. Ovšem s tím rozdílem, že místo politiky jde o byznys. Chovanec po nástupu na vnitro nechal udělat na poště audit a některým firmám hrozí, že o své kontrakty přijdou. Deník Neovlivní.cz už v červenci informoval, že nejcitlivější je otázka další spolupráce s bezpečnostní společností ALKOM Security. A byl to právník právě ALKOMu, kdo následně po schůzce Choc-Čadek kontaktoval ministra vnitra a předal mu informace o detailech případu.
Každopádně policie, která jediná nyní může případ rozplést, má už dopředu zúžený prostor. Kauzu dostala na stůl až poté, co korupční nabídka padla. Nemohla tedy případ sledovat on-line jako tomu bylo třeba v kauze Davida Ratha. Podnikatel Čadek s argumentem, že policii nevěří, neoznámil případ včas, aby kriminalisté mohli dosledovat, zda byla korupční nabídka míněná vážně a komu případně peníze ve skutečnosti půjdou.
A už vůbec nelze očekávat, že by policie mohla s jistotou říct, že sociálním demokratů ze státní pošty neputovaly nějaké peníze, jak o tom mluví na nahrávce Choc.
Indicií, že Česká pošta roky slouží jako penězovod pro nejrůznější skupiny, je přitom víc než dost. Třeba i zmiňovaný případ Babišova Agrotecu, který na poště podle policie využíval svého výsadního postavení a podílel se na ohýbání veřejných zakázek.