© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ačkoli je u moci vláda, jejíž premiér hlásá, že stát řídí jako firmu, v praxi se samotní politici tohoto hesla nedrží. Čtvrtletní analýza Lukáše Wagenknechta ukázala, že pochybné zakázky vláda nezarazila. Tam, kde to jde, snaží se zejména politici hnutí ANO získat co nejvíc peněz z veřejných rozpočtů ve prospěch velkých firem. Krom toho se ukazuje, že i sponzoři politických stran jsou napojeni na peníze z veřejné pomoci.
Téměř polovina firemních dárců politických stran z podzimních parlamentních voleb dostala nějakou formu veřejné pomoci. Nejštědřejší firemní dárce mají Realisté a ANO 2011. U některých stran dávají dotační firmy politickým stranám vyšší dary. Vyplývá to z unikátní analýzy, v níž redakce srovnávala dotace a příspěvky do partajních pokladen.
Výsledky analýzy financování volební kampaně do Poslanecké sněmovny na podzim roku 2017 nabízejí různé pohledy na strukturu firemních dárců politických stran. Zhruba 45 % všech dárců politických stran obdrželo za posledních dvacet let veřejnou podporu ve formě dotací nebo pobídek ze státního rozpočtu. Šlo jak o finanční dary, tak i o nefinanční plnění.
Vůbec nejvyšší poměr podporovaných dárců měla Strana práv občanů (77 %), následovaná KDU-ČSL (60 %) a ODS (51 %) a naopak nejméně často podporované dárce mají Zelení (20 %) a rovněž Piráti a SPD (obě strany 24 %). (Detaily analýzy najdete v této zprávě)
Druhé čtvrtletí letošního roku také ukázalo, jak komplikované je navenek postavení premiéra a miliardáře Andreje Babiše. Deník Neovlivní.cz zmapoval zákulisní informace o vyjednávání v Bruselu, zda budou zastropované dotace pro velké zemědělské holdingy. Česká republika drží stanovisko, které v případě prosazení bude výhodné právě pro holding ze svěřenského fondu premiéra v demisi Andreje Babiše.
A vypátrali jsme, že klíčovým vyjednavačem za Českou republiku je bývalý manažer Babišova holdingu a jeho dnešní místopředseda v partaji Jaroslav Faltýnek. Zákulisí vyjednávání jsme popsali zde.
Podstatné přitom je, že Faltýnek v Bruselu prohlásil, že Česká republika je současně připravena jednat o navýšení českého příspěvků do evropského rozpočtu. Udržení vysokých dotací pro velké farmy včetně holdingu Agrofert by tak zaplatili čeští daňoví poplatníci, včetně drobných živnostníků nebo zaměstnanců.
První vláda Andreje Babiše v demisi také letos ukázala, že i bez důvěry parlamentu lze “čarovat” se státním rozpočtem, aby naplnila své sliby. Konkrétně jde o levné jízdenky pro důchodce a studenty.
Peníze pro ně našel díky špatně plánovanému rozpočtu a bez schválení priorit parlamentem. Sám tak rozhodl, že jsou pro něj vyšší platy učitelů méně důležité, než dotování jízdného, z kterého budou profitovat nejenom občané, ale také přepravní společnosti.
Podle politických zvyklostí by v případě přesunu položek státního rozpočtu (něco zruším, něco nového budu platit) měl požádat o schválení v poslanecké sněmovně. Neplatí to však v případě úspor. U těch si vláda může rozhodovat sama. Proto Babiš zjevně zvolil tuto cestu a našel pochybné úspory v řádech miliard korun. Nemusel tak před poslanci obhajovat zásadní změny v době, kdy je jeho vláda v demisi a podporu parlamentu neměla.
Popsali jsme navíc, že sliby s laciným jízdným odhalily špatný systém plánování státního rozpočtu. Jak je možné, že na začátku roku dokáže úřad vlády najít v rozpočtu úspory v řádu miliard? Jde o jasný důkaz toho, že vláda předložila a parlament následně schválil rozpočet, ve kterém je několikamiliardová vata. Peníze, které Babiš hned na začátku roku ušetřil, byly zjevně naplánované zbytečně. O tuto částku se mohl a měl snížit plánovaný schodek rozpočtu nebo měli poslanci schválit jiné projekty a priority ve stejné výši. Analýzu celého případu čtěte tady.
Za pozornost stojí ještě jednou byznys spojený s premiérem Andrejem Babišem. V druhém čtvrtletí letošního roku se uzavřela jedna z větví vleklé kauzy Čapí hnízdo, v níž předseda vlády čelí trestnímu stíhání pro dotační podvod.
Protože i Evropský úřad pro boj s podvody OLAF dospěl k závěru, že v případě udělení padesátimilionové dotace na Babišovo víkendové sídlo u Olbramovic byl porušen zákon, musel středočeský úřad vymáhat vrácení dotace.
Upozornili jsme na delikátní postavení tamních úředníků, kteří v souladu se závěry OLAFu museli jít proti premiérovi i středočeské hejtmance Jermanové-Pokorné, která je Babišovou stranickou kolegyní. Úřad dlouho otálel s výzvou pro holding Agrofert, aby firma dotaci na Čapí hnízdo vrátila.
Stalo se tak poté, co jsme opakovaně napsali, že hrozí promlčení celého případu. Do té doby šel středočeský úřad opakovaně premiérovi na ruku. Články najdete zde a zde.
Článek je součástí projektu, který podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky. |