Andrej Babiš mladší po dvou letech promluvil

Premiérův syn zopakoval, že trvá na všem, co řekl v reportáži o svém otci, únosu na Krym a Čapím hnízdě

Jsou to už více než dva roky, co jsme s Jiřím Kubíkem vypátrali premiérova syna Andreje Babiše mladšího ve Švýcarsku. Babiš junior tehdy promluvil o svém nedobrovolném pobytu na Krymu, otci a kauze Čapí hnízdo.

Poté, co za ním po zveřejnění reportáže do Švýcarska na otočku přicestoval otec-premiér, Andrej Babiš mladší se na šestadvacet měsíců odmlčel. Nyní se opět ozval. Redakci Neovlivní.cz sdělil, že se má dobře. A poděkoval za původní reportáž, díky níž se cítí podle svých slov v bezpečí.

Redakce nyní kvůli koronavirové epidemii komunikovala s Andrejem Babišem mladším online cestou. Repro aktuálního snímku premiérova syna s jeho souhlasem přikládáme.


Andrej Babiš mladší ve spojení s redakcí Neovlivní.cz Foto: Neo

Andrej Babiš mladší zodpověděl několik otázek, k jejichž zveřejnění dal výslovný souhlas. “Dávám vám touhle zprávou povolení to vydat,” napsal.

Neo: Můžete potvrdit, že všechno, co jste nám tehdy řekl na skrytou kameru, byla pravda a necítil jste se pod žádným nátlakem, když jste to říkal?

Necítil jsem se pod tlakem. Naopak, se mi ulevilo, že jsem to mohl někomu říct. Můžu potvrdit, že jsem byl během našeho skrytého rozhovoru upřímný.

Neo: Kdy jste se naposledy viděl s otcem?

Když přišel kvůli svým osobním zájmům za mou sem do Švýcarska.

Neo: Proč jste zatím nevypovídal v kauze Krym a Protopopov?

Protože nemám zájem.

Neo: Jak se vám daří?

Dobře.

Neo: Co celé dny děláte?

Nudím se.

Více z debaty Andrej Babiš mladší v tuto chvíli zveřejňovat nechtěl. Svůj čas tráví s matkou ve Švýcarsku, v posledních týdnech začal být aktivní na sociálních sítích.

V rozhovorech působí uvolněně, často vtipkuje. Je ale zřejmé, že jej – stejně jako většinu lidí – trápí situace spojená s koronavirovou epidemií.


ČĚTE TAKÉ: Původní rozhovor s Andrejem Babišem mladším


V původní reportáži z listopadu 2018 Andrej Babiš mladší promluvil o tom, že v dotační kauze Čapí hnízdo sice podepsal nějaké dokumenty, ale vůbec nevěděl, o co jde. Bylo to klíčové svědectví, protože ukazovalo, jak to ve skutečnosti bylo s vlastnictvím farmy v době, kdy obdržela z unie padesátimilionovou dotační injekci.

A současně tehdy Babiš mladší uvedl, že jeho otec-premiér chtěl, aby v době vrcholícího vyšetřování tohoto kriminálního případu zmizel z České republiky. Na území okupovaného Krymu jej odvezl Rus Petr Protopopov, který tehdy pracoval pro Babišův Agrofert.

“Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,” řekl Babišův syn v reportáži.

Z kauzy Čapí hnízdo, kde byl původně obviněn, už je premiérův syn venku. Jeho stíhání bylo zastaveno. Žalobce ve verdiktu v podstatě potvrdil, že premiérův syn nevědomky sehrál roli bílého koně.

“Jako účelové se jeví tvrzení ing. Babiše, že koupil akcie společnosti svým dětem, které chtěly podnikat. Uvažované náklady na výstavbu areálu a jeho provoz byly přitom takové, že byly i pro společnosti ze skupiny Agrofert nepřijatelné. Nehledě k tomu, že v době nákupu akcií byl odděleně stíhaný Andrej Babiš ml. v USA, kde se připravoval na profesní dráhu pilota, a ani po návratu se ve společnosti Čapí hnízdo nijak neangažoval,” uvedl státní zástupce, když stíhání juniora zastavil.


K tomuto tématu:
» Policie řešila únos Babišova syna
» Jak policie vyšetřovala volání o pomoc Babiše juniora
» Mail Babiše juniora: Otec potřeboval, abych zmizel
» Zlom: Syn Andreje Babiše promluvil


Naopak příběh jeho nedobrovolného pobytu uzavřený dodnes není. Andrej Babiš přitom původně chtěl ohledně Krymu a Protopopova svědčit, ovšem jen v této části celého příběhu.

Policie jej ale dodnes nevyslechla. Andrej Babiš má švýcarské občanství a tamní úřady jej podle zatím posledního vyjádření jeho právníka nekontaktovaly. A on sám, jak uvádí výše, už dnes nemá zájem se k případu vracet.

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email