Andrej už má číslo na Miloše. Nejpevnější spojenectví na politické scéně

Prezident Miloš Zeman opět podržel premiéra Andreje Babiše. Už poněkolikáté. Tentokrát ale vytáhl těžký kalibr: Slíbil  mu, že kdyby náhodou nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnovil premiérovo stíhání za dotační podvod na Čapím hnízdě, udělí Babišovi milost. Přesně před rokem jsme v tištěném magazínu Neovlivní.cz popsali, jak se zrodilo nejpevnější spojenectví na české politické scéně. Po roce nyní článek z října 2018, který odpovídá na otázku, jak se zrodil jejich vztah, odemykáme. 

Publikováno říjen 2018: Všechny spory zažehnány. Ještě zkraje roku vztah prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše procházel silnými turbulencemi. Týmy obou politiků mluvily o vzájemných podrazech. Dnes je z toho naopak pevné spojenectví. Prezident začal s premiérem dokonce komunikovat napřímo. Bez poradců. Co se mezi oběma muži stalo?

„A ty mě nemáš rád.“ Větou pronesenou před svědky u korunovačních klenotů prezident Miloš Zeman zkraje roku odstartoval několikaměsíční napětí, které poznamenalo vztahy hlavy státu s premiérem Andrejem Babišem.

Zeman na vládě, 19. září 2018. Foto: vlada.cz

Babiš mu veřejně zkritizoval nejbližší tým – Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého, se kterým se brutálně pohádal (popsali jsme v únorovém magazínu Neovlivní.cz). Ještě v květnu si pak podle svých spolupracovníků vážně nebyl jistý, jestli prezident nesplní pohrůžky, které šířili Zemanovi blízcí, a nepřipraví ho o další možnost sestavovat vládu. V kuloárech se nesla informace, že druhý pokus šéf hnutí ANO nedostane, pokud prezidentovi nepřinese 101 podpisů. A že Zeman už si pro ten případ chystá svoji variantu vlády.

Miloš Zeman zase ve stejné době nelibě nesl rozhodnutí Babišovy první vlády v demisi, která vydala údajného hackera Vladimira Nikulina do rukou Spojených států, ačkoli o něj usilovalo Rusko. A podpořila letecké údery spojeneckých vojsk v Sýrii. Zeman proto Babišovi podle zjištění Neovlivní.cz na soukromé schůzce ostře vyčetl, že jej kabinet obchází a neinformuje o krocích, které mají dopad na zahraniční vztahy.

Dnes je všechno jinak. Napětí z první půle letošního roku pominulo. A Andrej Babiš dnes nemá na politické scéně pevnějšího spojence, než je prezident.

„Dokonce už spolu mluví napřímo. Když chce Babiš se Zemanem něco projednat, prostě zavolá jednomu člověku na Hrad a dostane hned termín. Jejich vztah dostal podobu pevného spojenectví,“ popsal vývoj vztahů jeden ze spolupracovníků Andreje Babiše.

A zhruba stejná slova volí i lidé z Hradu. „Vztah je to přátelský, korektní, vztah dialogu. A vlastně také unikátní, když si uvědomíme, že přátelské vztahy mezi premiérem a prezidentem nebyly v našich končinách zvykem. Jde tedy o věc, která je dobrá pro republiku,“ říká mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Jak se rodí unikát?

Co přesně se mezi oběma muži stalo, co zažehnalo krizi? Z rekonstrukce, kterou redakce Neovlivní.cz sestavila na základě rozhovorů se spolupracovníky Miloše Zemana i Andreje Babiše, se pro vzájemné vztahy jeví jako klíčový výše popsaný krok. Tedy: že spolu začali komunikovat napřímo. Bez prostředníků.

A důvod? „Ukázalo se, že některé věci, které šířil okruh prezidentových blízkých, prostě nebyly pravda. Konkrétně to třeba byly výhrůžky, že Zeman nejmenuje Babišovu druhou vládu, když mu nepřinese 101 podpisů. Reálně jsme s tou možností pracovali a pak se ukázalo, že to Zeman nikdy vážně nemyslel,“ tvrdí již citovaný zdroj z blízkosti Babiše.

Vývoj vztahů Miloše Zemana a Andreje Babiše ve výrocích

• „Pan Babiš určitou dobu s majetkem Unipetrolu hospodařil a je velká otázka, zda s ním hospodařil dobře a zda nešlo o tunelování. Nakonec po určité době prohlásil, že tuto smlouvu dodržovat nebude. Zastávám názor, že lidi je možné oklamat a podvést pouze jednou. Že i ti nejhloupější si potom dají pozor, protože kdo zradil jednou, zradí vždy.“
(Miloš Zeman v Parlamentních listech, 16. listopadu 2011)
• „Nepodpořím nikoho, kdo má něco společného s érou Václava Klause, opoziční smlouvou a se systémem korupce politických stran, který zde Klaus se Zemanem úspěšně vybudovali. Zeman… je pro mě pokračovatelem Klausovy éry. Je to kandidát, který by si prezidentskou kandidaturou pouze léčil ego, jako prezident by dál rozděloval společnost… Je pro mne nejhorší volba, protože představuje éru, od které jsme se chtěli s odchodem Václava Klause odtrhnout.“
(Andrej Babiš, Česká pozice, 10. ledna 2013)
• „Prezident by takto hovořit neměl, protože i moje děti o tom mluví. A jako příklad je to špatné. Nevím, proč to dělá. Byl to šok, takové výroky nikdo nečekal. Co tím sleduje, nevím. Je to nešťastné a podle mě bychom měli usilovat o uklidnění situace. Prezident jednoznačně rozděluje společnost.“
(Andrej Babiš v listopadu 2014, když komentoval Zemanovy vulgarity pronesené ve veřejnoprávním rozhlase)
• „Cením si jeho upřímnosti ve vztahu k uprchlické krizi. Nebojí se říkat věci, na které některá česká média a politici reagují s opovržením a označují je za xenofobní.“
(Andrej Babiš v září 2015 o tom, jak Miloš Zeman hájí zájmy české společnosti)
• „Představa, že sleduji kauzu Čapí hnízdo, drozdí hnízdo, kukaččí hnízdo a podobně, je naprosto nadsazená. Zabývám se pouze věcmi, které mají hodnotu přesahující miliardu korun, jako jsou některé daňové úniky. Kauzami, jako je OKD, kde je dokonce daňový únik šest miliard.“
(Takto Miloš Zeman v březnu 2016 vyjádřil podporu Andreji Babišovi v kauze Čapí hnízdo)
• „I když pan prezident říkal, že nerozumím zahraniční politice, tak bych si dovolil z pozice nezkušeného politika mu poradit, že pokud chce uspět v druhém kole, tak by měl jasně deklarovat, že nechce naši zemi orientovat na Východ, což mu neustále někdo vyčítá. Že nechce orientovat naši zemi na Rusko a Čínu a že to dělá jenom pro naše firmy, které tam chtějí dělat byznys.“
(Andrej Babiš po prvním kole letošní prezidentské volby. Dodal také, že by se měl Zeman zbavit Martina Nejedlého a Vratislava Mynáře)

Andrej Babiš nadto podle svých spolupracovníků dospěl k závěru, že klíčový prezidentův spolupracovník – poradce Martin Nejedlý, který v zákulisí vedl řadu politických rozhovorů – nemá v politických otázkách na Miloše Zemana takový vliv, jak se navenek prezentovalo. Zjistil to jednoduše tak, že se prezidenta na několik věcí, kdy měl pochybnost, přímo zeptal.

„Miloš si do politiky nikdy nenechal kecat. Ani od Martina, ačkoli spolu mají skutečně blízký vztah. Nechává mu relativně volné ruce v otázkách spojených s byznysem, ale do politiky ho nepouští,“ potvrzuje bývalý politik, který má přátelský vztah jak s Milošem Zemanem, tak s Martinem Nejedlým.

Miloš Zeman je sice Nejedlému vděčný za druhé zvolení na Hrad, současně však, na rozdíl od svého poradce, neměl s Andrejem Babišem nikdy tak vyhrocené vztahy. Je to právě Nejedlý, kdo se od vstupu Andreje Babiše do politiky s lídrem hnutí ANO vysloveně nesnese.

Jejich averze pramení z minulosti a patrně souvisí s byznysem, přesný důvod si oba nechávají pro sebe. Sám Nejedlý na adresu premiéra před časem v jednom z mála rozhovorů, který poskytl Neovlivní.cz, uvedl: „My nemáme špatné nebo dobré vztahy. My nemáme žádné vztahy.“

To, že se oba muži nemají rádi i nadále, je zkrátka fakt. Oba to ale kvůli Zemanovi během letošního léta pragmaticky potlačili. Dokonce se kvůli tomu podle informací Neovlivní.cz před časem sešli na soukromé schůzce, kde zakopali válečnou sekeru.

Jak ale poznamenávají lidé z Babišova týmu: Platit to bude jen do chvíle, dokud bude Zeman na Hradě.

Pro přesnost je třeba říct, že varianty vlády, kde by nebyl dominantní Babiš, úplně vylhané nebyly. Obě vycházely z předpokladu, že sociální demokracie nakonec cukne z účasti ve vládním spolku a s Babišem nepůjde. Třeba kvůli Pochemu.

„Prezident odmítnutím Pocheho rozehrál hru, které mohla ČSSD využít. Kdyby do vlády nešla, byly na stole varianty slabšího Babiše třeba s SPD, nebo v případě, že by ANO s Okamurou do koalice odmítlo vstoupit, něco jak úřednická vláda. ČSSD se nakonec rozhodla jinak, příležitost dostala,“ tvrdí jeden ze zákulisních hráčů spojený s týmem Miloše Zemana.

Překážkou pro silné gesto ČSSD se mimo jiné stalo jejich vlastní vnitrostranické uspořádání. Křídlo Milana Chovance, které bylo striktně proti účasti ve vládě a mělo blízko například právě k Martinovi Nejedlému, letos definitivně odpadlo. A Jan Hamáček se sžil s teorií, podle níž ČSSD může přežít dramatický propad popularity jen díky účasti ve vládě. Za každou cenu.

Slabé kusy a syndrom operace Důchodce

Zemanův tým a jeho přátelé nabízejí ještě jedno vysvětlení, proč k Babišovi poslední čtvrt rok tolik „přilnul“. Souvisí se Zemanovou povahou a nedostatkem skutečných lídrů v české politice.

„Miloš nemá rád slabé kusy. A když si nalijeme čistého vína, nikdo jiný kromě Babiše na politické scéně není, s kým by se mohl měřit. Zkrátka těžká váha s těžkou váhou,“ popisuje výše citovaný Zemanův přítel.

Když už jsme u těch povahových rysů hlavy státu, nelze opomenout ještě poznatky spojenců někdejšího premiéra Bohuslava Sobotky. Ti mluví o pomstychtivosti, kterou zažili na vlastní kůži.

Vztah Sobotky a prezidenta byl katastrofální, Zeman nevynechal jedinou příležitost, jak mu vrátit ostudný výprask z takzvané operace Důchodce. Šlo o prezidentskou volbu z roku 2003, kdy Zeman i díky hlasům sociálních demokratů v čele se Stanislavem Grossem a Bohuslavem Sobotkou vypadl hned v prvním kole. „Operace Důchodce“ byl krycí název hlasování, které mělo za cíl poslat Miloše Zemana zpátky na Vysočinu objímat stromy, jak sám říkal.

„Zeman je prostě pomstychtivý. Je to jeden z jeho nejvýraznějších povahových rysů a s přibývajícím věkem se ještě prohlubuje. Tak jako Sobotkovi vracel operaci Důchodce, u Babiše si vyřizuje účty s jeho odpůrci, kteří se do značné míry kryjí s odpůrci jeho samotného. Má jisté potěšení z toho, že je spojenectvím s Babišem tolik rozčiluje,“ míní jeden z bývalých členů Sobotkova týmu.

Ústupky na všech frontách

Jakkoli to navenek vypadá, že vlastně Miloš Zeman Andreji Babišovi ve všem ustoupil – vláda je menšinová, se socialisty, prezidentem protežované SPD je vyřazeno ze hry, ani komunisté zatím nedostali trafiky v dozorčích radách státních firem –, fakticky musely ústupky udělat obě strany.

Ta nejvýznamnější ze strany premiéra se jmenuje Daniel Beneš. Osobní přítel prezidenta Miloše Zemana zůstává i nadále šéfem polostátního energetického gigantu ČEZ. A to i přesto, že dlouhodobě zastával čelné místo na premiérově soukromém blacklistu.

Andrej Babiš se na Beneše skutečně chystal, spojoval jej s érou jeho předchůdce Martina Romana a měl pocit, že proti němu v zákulisí podniká diverzní akce, nakonec jej ale právě kvůli Zemanovi v čele ČEZ ponechal. Sice se mu chystá časem vyměnit členy managementu, obklopit jej svými lidmi a nechat Beneše „vycukat“, to už ale bude záležet jen na šéfovi ČEZ, zda to ustojí, nebo to vzdá sám.

Každopádně teď je situace taková, že se Babiš s Benešem schází s prezidentem na „šest očí“. Schůzek už podle informací Neovlivní.cz proběhlo několik. A hlavním důvodem je největší zakázka současnosti: dostavba jaderných bloků v elektrárně v Dukovanech.

Tendr za 200 miliard je dostatečně velký, aby se na něm uživila řada lobbistických skupin spojených s politiky. A aby se kvůli němu alespoň načas otupily střety. I ty v nejvyšší politice.