Žalobci začali řešit angažmá Kleslové ve státních firmách

Působení bývalé místopředsedkyně vládního hnutí ANO Radmily Kleslové ve státních a městských společnostech skončilo v rukou vyšetřujících úřadů. Vrchní žalobkyni Lence Bradáčové doputovalo trestní oznámení, podle něhož byla práce Kleslové pro firmy jen fiktivní. A tím pádem společnosti finančně poškodila.

Nejen na Andreje Babiše a jeho Agrofert, ale na i jeho blízkou spolupracovnici Radmilu Kleslovou poštvali anonymové policii. Kleslovou podezřívají z porušení povinností při správě cizího majetku, případně z jiných trestných činů.

“Ano, trestní oznámení jsme obdrželi,” potvrdila pro Neovlivní.cz státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Vzhledem k výši možné škody, která nedosahuje 150 milionů, byl případ postoupen na místně příslušné státní zastupitelství.

O Kleslové: 

Radmila Kleslová. Repro: ČT
» Speciál Neovlivní.cz: Radmila Kleslová a její nahrávka kvůli angažmá v ČEZ
» 2015: Černý rok pro Kleslovou. Přišla o půl milionu měsíčně
» Právnička drah odmítla Kleslové proplatit faktury
» Čistka na pražském magistrátu: Kleslová přišla o klíčové spojence i kontrakty

Bývalá první dáma ANO čelila kvůli svému angažmá ve státních a městských firmách dlouhodobé kritice, která nakonec vyústila v její odchod z vrcholných politických funkcí (psali jsme zde »).

Deník Neovlivní.cz již informoval, že například ve společnosti ČEZ měli někteří členové dozorčí rady pochybnosti, zda skutečně odváděla práci za fakturovaných sto tisíc korun měsíčně (detaily zde »).

Podobně na Českých dráhách odmítla podniková právnička fakturu pro Kleslovou proplatit (více zde »).

Sama Kleslová i dotčené firmy ale doposud vždy trvaly na tom, že její příjmy zcela odpovídaly práci, kterou pro ně politička odváděla. Nakonec se k tomu přiklonila například i většina členů dozorčí rady ČEZ.

Na nejnovější posun ve svém případu – tedy na trestní oznámení – zatím Radmila Kleslová, které zůstala už jen funkce starostky Prahy 10, nereagovala.

O prověření skutečného plnění ze strany Kleslové žádá policii a žalobce anonym, který své udání poslal Bradáčové těsně před svátky. Datováno je k 18. prosinci 2015. Nyní je rozeslal do médií s logem hnutí Anonymous. Trestní oznámení vychází kromě mediálních článků ze skutečnosti, že působení Kleslové ve firmách bylo tak široké, že jej časově prostě nemohla stíhat. “Je vyloučeno, aby z časových důvodů mohla tyto funkce vykonávat,” stojí v trestním oznámení, které má Neovlivní.cz k dispozici.

Škodu, kterou anonym Kleslové připisuje, vyčíslil jen za rok 2015 na více než dva miliony.

Trestní oznámení nese podobné rysy jako udání a stížnosti, kterým čelí poslední měsíc lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Všechna jsou precizní, do detailu popsaná a anonymní (podrobnosti zde »). Autoři odmítají prozradit svou identitu ze stejného důvodu i v případě Kleslové: zdůvodňují to strachem z následných represí.

“Radmila Kleslová má blízko k představitelům politického vedení České republiky a hlavního města Prahy. Vendeta ze strany politického vedení země a zejména perzekuce ze strany úřadů a bezpečnostního aparátu státu je v tomto případě více než očekávatelná,” stojí v oznámení. “Obava o vlastní osud i osud osob blízkých v tuto chvíli převážila nad osobním hrdinstvím a statečností.”