ANO chce vypudit svého hejtmana. Pije, obvinil ho Babiš

Už po čtvrt roce se hnutí ANO snaží zbavit svého hejtmana v Olomouckém kraji. Čím se lékař Oto Košta znelíbil? Jeho straničtí kolegové jej kritizují, že se dodnes nenaučil vládnout a na funkci nestačí. On sám se brání, že mu doposud nikdo nic nevytýkal. Na jeho odchod tlačí i šéf hnutí Andrej Babiš, který Koštu obvinil, že pije.

“Pan Košta ani nekomunikoval s náměstky z hnutí a bohužel začal mít problém i s alkoholem. Proto musí z postu hejtmana odejít,” citoval lídra hnutí Andreje Babiše list Právo.

O potížích hejtmana Košty s alkoholem mluvili v neoficiálních rozhovorech i další zástupci hnutí, jen Babiš to ale řekl naplno a otevřeně.

Důkaz pro toto tvrzení ale na stole není. Sám Oto Košta tvrdí, že argumenty pro jeho odchod, které hnutí ANO předkládá, jsou zástupné. A říká, že mu doteď nikdo nic nevytýkal. Zatím se postavil na odpor a odejít z funkce odmítá.

“Výzvu k rezignaci jsem nepřijal. Důvody jsou jasné a zřejmé. Ty důvody, které mi byly dány na stůl, považuji za zástupné problémy, nikoliv za skutkovou podstatu věci,” citovala Koštu ČTK.

Oto Košta sice s hnutím ANO spolupracoval už od roku 2015, zkušenosti s politikou neměl žádné. Nebyl také propojený s žádnou klikou, které na Olomoucku roky vládnou. A nepatřil ani mezi žádnou partu uvnitř hnutí ANO, v nichž si řada členů dělala nároky na hejtmanský post a na rozdíl od známého lékaře Košty šanci nedostali.

Kandidátem na hejtmana se přitom stal právě proto, že byl ve veřejnosti známý a také kvůli svým vazbám na exhejtmana Rozbořila a další lidi ze struktur sociální demokracie. ANO si tak chtělo pojistit, že díky sociálním vazbám Košty nebude vyšachované i v případě jeho vítězství z vyjednávání o povolebních koalicích. To se stalo hned v několika krajích.

“Po volbách zjistili, že vlastně Koštu k ničemu nepotřebují. A taky jim začalo vadit, že prostě není poslušný, jako většina jejich politiků,” uvedl místní politik obeznámený se situací.

Poprava vlastního hejtmana krátce po volbách a bez veřejného tlaku po nějakém prohřešku je v české politice unikát.