Anonym, Wollner a nedokončená kauza lysolajských pozemků

Zákulisí reportáže, která se stala politickým klackem proti České televizi.

Byl únor 2020, když do České televize, členům její mediální rady, ale také na stůl Andreje Babiše dorazil anonym. Stálo v něm, že vedení pořadu Reportéři sabotovalo chystanou reportáž o podezřelém prodeji lysolajských pozemků, s nímž byl spojený starosta této pražské městské části Petr Hlubuček.

Petr Hlubuček Foto: Hnutí STAN

O dva a půl roku později anonym znovu ožil. Po zatčení Petra Hlubučka jej zveřejnil Robert Šlachta, který ovšem původně vůbec nebyl adresátem. Anonym použil k útoku na Českou televizi. “Tady je celý email, který dostal generální ředitel České televize a NEUDĚLAL VŮBEC NIC! Dva roky věděli, jak STAN krade,” napsal Šlachta na Twitter.

A následně přidal fotku šéfa pořadu Reportéři ČT Marka Wollnera s Petrem Hlubučkem, jak vedle sebe sedí na společenské akci. Hned se toho chytil původní adresát mailu Andrej Babiš, který s novináři z Wollnerova pořadu dlouhodobě válčí a označuje je za zkorumpovanou pakáž.

“Tohle je hlavní antibabišovec z České televize. S panem Hlubučkem ze STANu. O svých známých z organizovaného zločinu reportáže pochopitelně nenatáčí,” uvedl k mailu.

Fotka byla přitom pořízena z předávání cen Czech Press Photo, oba muži vedle sebe seděli proto, že to tak určil zasedací pořádek organizátorů. “Marek Wollner s Petrem Hlubučkem kromě pozdravu nikdy nemluvil. Váš komentář je manipulací,” napsala k tomu ČT a vyzvala oligarchu k omluvě.

Příběh pak vygradoval prohlášením bývalé redaktorky ČT Markéty Dobiášové, která na reportáži o lysolajských pozemcích v televizi pracovala. A odešla z veřejnoprávní televize záhy před tím, než se objevil zmiňovaný anonym.

“Z jakého důvodu redakce Reportérů ČT téměř tři roky nezveřejnila informace o kauzách Hlubuček, na to nemáme stejný názor. Tlaky organizované skupiny kolem Hlubučka, developerů, bohužel i bývalých novinářů ve službách STANu, byly na ČT obrovské,” prohlásila Dobiášová.

Její verze příběhu se pak objevila v Parlamentních listech či v DVTV s titulky “Wollner zastavil investigaci, nevím proč” nebo “Zastrašování. A Wollnerova slova. Dobiášová nejsilněji k příběhu Hlubuček a ČT“

Jenže příběh jedné reportáže není tak černobílý, stejně jako údajný důkaz o spiknutí v podobě fotografie Wollnera s Hlubučkem ze společenské akce.

Šéf reportérů Wollner tvrdí, že Dobiášová nikdy nedodala reportáž o lysolajských pozemcích ve stavu, kdy by jej redakce mohla bez obav z žalob zveřejnit. “Reportáž jsem nejen nezastavil, ale autorce naopak nechal celý půl rok na to, aby mohla na projektu pracovat, přestože je běžné, že reportáž od začátku natáčení až po vysílání vzniká standardně 4-5 týdnů. Od září, kdy předložila podklady a kdy jsem námět bez nejmenšího váhání schválil, až do ledna či února následujícího roku, kdy odcházela z redakce na CNN Prima News, měla volnou ruku a mohla veškerý svůj pracovní čas věnovat pouze téhle jediné kauze,” uvedl Wollner.


ČTĚTE TAKÉ: Kauza Hlubuček – VIP děsí záznamy z kokainových večírků


Jeho slova v rozhovoru pro Neovlivní.cz potvrdili i další lidé z redakce ČT.

Markéta Dobiášová z České televize odešla už před dvěma a půl lety. Poté působila hned v několika dalších médiích jako třeba CNN Prima, SeznamZprávy či Reflex. Téma lysolajských pozemků ovšem ani v jedné z redakcí nezveřejnila.

Proč? “Veškeré info, dokumenty, záznamy včetně skrytých zůstaly kolegyni i Markovi Wollnerovi. Proč kauza nebyla zveřejněna někde jinde, v jiném médiu, je irelevantní,” sdělila Dobiášová Neovlivní.cz na dotaz, proč kauzu nezpracovala v jiné redakci.

Při rotaci novinářů v českých médiích je přitom zcela běžné, že když reportér pracuje na nějaké kauze, pokračuje v ní i na novém působišti. Jen zkrátka nepoužije například obrazové záznamy, které pořídil v původní redakci a natočí je znovu.

Ve své odpovědi pro Neovlivní.cz pak Dobiášová dodala: “Mimochodem, dle mých informací jste to téma v roce 2019 dostala také, investigovali jste to? Pokud ne, proč?”

Redakce Neovlivní.cz tehdy skutečně dostala email od jedné z kolegyní Dobiášové z ČT, v níž byla “zpracovaná” kauza lysolajských pozemků. Stejné informace pak dostala i další média. Podaný příběh byl ale natolik neprůkazný, že v něm bez použití metod jako jsou odposlechy a sledování, které smí uplatňovat jen policie, nebylo možné sehnat nezpochybnitelné důkazy o korupci či manipulaci. Nakonec to ale byla právě redakce Neovlivní.cz, kdo už letos v únoru jako první upozornil, že komunální politik vládní strany Hlubuček má vážný problém kvůli podezření z hospodářských deliktů.

Případy, kdy redakce pracují na nějakém tématu několik měsíců a výsledek není natolik průkazný, aby jej novináři obhájili u případného soudu, takže jej nakonec nezveřejní, jsou zcela běžné. Jen málokdy jimi ale sami novináři nabíjí politikům, aby si s nimi mohli vyřizovat účty.

Zdroj náhledové foto: Hnutí STAN

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email