Anonymní sponzoři: Zeman jich má dvě třetiny, jsou ale i u Drahoše

Analýza sponzorských příspěvků na kampaně Miloše Zemana a Jiřího Drahoše ukázala, že ani před druhým kolem nezmizeli anonymní dárci. Stejně jako v minulosti je jich nejvíc mezi mecenáši současného prezidenta.

Analýza společnosti Good Governance u Miloše Zemana dospěla k závěru, že ani jeden z darů právnických osob nelze ohodnotit jako transparentní podle mezinárodních standardů. Nejasnou vlastnickou strukturu ale měly i firmy, které obdarovaly Jiřího Drahoše.

Jaké jsou v případě politických dárců podle nevládní společnosti Good Governance mezinárodně uznávané požadavky na transparentnost? Dary by měly mít jasnou vlastnickou strukturu a vlastnická struktura firem by neměla končit mimo Českou republiku.

Analýza darů mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby. Zdroj: Good Governance

V rámci analýzy mezi prvním a druhým kolem byly ověřeny finanční dary a nepeněžní plnění evidované na webových stránkách kandidátů. Celkem věnovalo v období 14. 1. -24. 1 2018 dar oběma kandidátům 51 právnických osob.

“V případě Miloše Zemana bylo 72 % finančního objemu poskytnuto ze zdrojů, které jsou zcela anonymní. Jde o dary od Strany práv občanů a zapsaného spolku Přátelé Miloše Zemana. V obou případech není vyjasněný původ finančních prostředků, který tito dárci nepeněžního plnění poskytli,” stojí v analýze Good Governance. Kompletní analýza ZDE.

“Jiří Drahoš pak obdržel 51 % finančních darů a nepeněžního plnění od 38 společností s transparentní vlastnickou strukturou.  46,5 % finančního objemu poskytly čtyři společnosti s anonymní ovládající osobou a zbytek byl od společností s nejasnou nebo zahraniční vlastnickou strukturou,” popisuje Drahošovy dary.

Závěr je pak podle analýzy následující: “V případě Miloše Zemana nebylo možné vyhodnotit žádný z darů jako transparentní, u Jiřího Drahoše poskytlo dar 79 % společností s určitou ovládající osobou.”

Ve výsledném hodnocení jsou čtyři kategorie vlastnických struktur dárců.

  • Jistý – jde o společnost, která má transparentní a plně dohledatelnou vlastnickou strukturu.
  • Nejistý – informace z veřejně dostupných zdrojů (rejstřík justice.cz) neposkytovala dostatečné ujištění o skutečné ovládající fyzické osobě.
  • Zahraniční
  • Anonymní – informace z veřejně dostupných zdrojů (rejstřík justice.cz) neposkytují žádné konkrétní informace o skutečné ovládající osobě.