Apple Store. Aneb slibem nezarmoutíš. Jak dopadly další premiérovy sliby?

Premiér Andrej Babiš v pátek slíbil, že bude “bojovat za Apple Store v Praze pro naše lidi”.  Co dalšího už nasliboval, že osobně nebo s pomocí svého vládního týmu zařídí? Haly, školky, pandu, dálnice… A jak to dopadlo?

  • Václavské náměstí jako Champs Elysées

Září 2014 – Andrej Babiš v kampani před komunálními volbami slíbil Pražanům, že z nevábného Václavského náměstí udělá obdobu pařížské třídy Champs Elysées .

Zdroj: Facebook Andreje Babiše

  • “Šli jsme se s Adrianou Krnáčovou projít na Václavák. Chceme, aby byl už konečně místem setkávání Pražanů i turistů. La Rambla v Barceloně nebo Champs Elysées v Paříži, to jsou naše vzory. Malé kavárničky, lavičky, obchůdky a zeleň. Ne děvky, drogy a kasina. Projít se po Václavském náměstí by měla být radost. Třeba už za čtyři roky,” napsal k fotce, na níž sedí na zábradlí pod Národním muzeem.

Realita? Václavské náměstí vypadá stejně jako před čtyřmi lety, kdy hnutí ANO ve volbách vyhrálo a převzalo vládu nad Prahou. Podruhé už ale Pražané hnutí Andreje Babiše neuvěřili a poslali je do opozice.

  • Hala pro Sáblíkovou

Zřejmě nejznámější slibem, který dal premiér veřejně, je výstavba rychlobruslařského stadionu. Přišel s tím v roce 2015, pak to ještě několikrát zopakoval.

“Petr Novák trenér Martiny Sáblíkové mi vyprávěl, že v Holandsku mají 18 stadionů, u nás ani jeden. Zkusím to oprášit,” napsal na svůj Twitter v roce 2015.

Realita? Co přesně premiér oprášil není jasné, žádný stadion dodnes nestojí.

  • Panda v Praze

V roce 2015 přišel ještě s jedním veřejným slibem a tím byla Panda pro pražskou Zoo.

Zveřejnil tehdy na svých sociálních sítích fotku pandy s textem: “Snad ji časem přemluvím, aby se přestěhovala z Čchung-čchingu do Prahy. Přitáhla by naší ZOO tisíce nových návštěvníků.”

Realita? Co přesně pro to premiér udělal, to není jasné. Jasné je jen to, že Panda v Praze dodnes není. A podle ředitele pražské zoologické zahrady Miroslava Bobka ani v dohledné době nebude.

Vláda na svém výjezdním zasedání Zdroj: Hnutí ANO

  • Nový stadion pro Kometu

Loňská obhajoba mistrovského titulu hokejové Ko­mety Brno vedla k tomu, že lídr hnutí ANO znovu připomněl svůj starý slib: dáme na novou halu 1,4 miliardy.

“Moc gratuluju HC Kometa Brno! A na sliby nezapomínám. Stavba by mohla začít 2020 a skončit 2022,” napsal loni Babiš na Twitter.

Realita? Plány na výstavbu dodnes neexistují, pravděpodobnost, že se příští rok začne stavět, je minimální. Hnutí ANO navíc v loňských volbách přišlo o vládu nad Brnem a nové vedení města nemá halu pro Kometu jako svoji prioritu.

  • Oprava skokanských můstků

Loni zjara Andrej Babiš přímo v Harrachově osobně slíbil, že na chátrající skokanské můstky vláda uvolní peníze. Výslovně zmínil cifru až půl miliardy korun.

Realita? Celkově má ministerstvo školství, pod které by investice spadala, na všechny projekty Národních sportovních center 200 milionů korun. I kvůli nevyjasněným majetkovým vztahům pod pozemky tak můstky dál chátrají.

  • Dálnice, dálnice, dálnice

Dálnice byly pro Andreje Babiše vždy priorita, tedy alespoň to vždy před volbami tvrdil. Jako třeba  roce 2014, rok po svém raketovém vstupu do politiky. “Dvacet čtyři let po revoluci tady nemáme ani tu podělanou D1, kterou otevíral Lubomír Štrougal,” prohlásil tehdy ve Sněmovně.

Dálnice se staly jedním z hlavních sloganů, s nimiž ostatně ANO vyhrálo volby.

Realita? D1 dodnes není opravená a v termínu ani nebude. A jak zjistil NKÚ pod vedením hnutí ANO bylo v České republice v roce 2015 uvedeno nově do provozu pouze 5 kilometrů dálnic, v roce 2016 16 kilometrů a v roce 2017 pak 17 kilometrů dálnic.