Arenberger povolil rektální testování dětí. Plaga: Jsem zděšen

Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo specifikaci, jak testovat děti ve školách a školkách

Nákupy testů do škol v režii vlády Andreje Babiše začínají připomínat špatný vtip. Při první várce kabinet nechal vydělat desítky milionů firmu Tardigrad s vazbami na daňové ráje a společnosti podezřelé z praní špinavých peněz. Navíc se ukázalo, že ministry vůbec nezajímá, jak kvalitní – a tedy smysluplné – testy stát nakupuje.

A nejnověji ministerstvo zdravotnictví rozšířilo způsoby antigenního testování, které má zajistit dětem a studentům bezpečný návrat do škol. Arenbergerovi úředníci napsali Správě státních hmotných rezerv, která má testy podle parametrů resortu zdravotnictví vybrat, že může i pro děti ve školkách nakoupit nejen testy z nosohltanu, ale třeba také ze stolice či hlenů.


Petr Arenberger. Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Tentokrát už se ministr školství Robert Plaga neudržel a napsal dopis, v němž dosavadní postup kolegů na zdravotnictví označil za omyl, z něhož je upřímně zděšen. Upozorňuje, že testy se týkají i malých dětí.

“Z uvedené změny specifikace (rozšíření možných testů např. i o testy rektální či testy s odběrem z nosohltanu) jsem upřímně zděšen a pevně doufám, že se jedná o pochybení či omyl,” napsal ministr Plaga v mailu, který má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Mailová korespondence, v níž je mezi adresáty uvedený i premiér Andrej Babiš, je z pátku 9. dubna. Plaga v ní žádá nového vládního kolegu Petra Arenbergera, aby neprodleně dodal novou specifikaci a SSHR mohly nakoupit adekvátní testy.

“Dovolím si tak tímto požádat pana ministra zdravotnictví o úpravu specifikace tak, aby se jednalo skutečně o testy neinvazivní a vhodné pro bezpečný návrat do škol a zároveň nebudou psychickou překážkou pro návrat dětí k bezpečnému vzdělávání,” napsal ministr školství.

Ministerstvo zdravotnictví se k tomu ale zjevně nemá. Do nedělního večera žádná specifikace na SSHR nedorazila, jak potvrdil na dotaz Neovlivní.cz její ředitel Pavel Švagr. „Zatím jsme zakázku nevyhlásili, protože nemáme upřesněnou specifikaci od ministerstva,” uvedl Švagr.

Testy pro školáky, studenty a děti v mateřských školách má přitom stát vybrat už do 3. května. Když to nestihne, nebude děti a studenty čím testovat.

S Plagou se nikdo ze zdravotnictví nebavil

Rozšíření specifikace a tedy i nápad s testováním ze stolice či hlenů už jde za novým ministrem Arenbergerem. Jmenovaný byl 7. dubna a podle dokumentů, které má redakce k dispozici, povolení k dalším formám testování z jeho úřady dorazilo s datem 8. dubna.

Z korespondence mezi úřady je také zřejmé, že rozšířené formy testování s ministrem školství Plagou nikdo nekonzultoval. A dozvěděl se jej až z dalšího mailu od šéfa SSHR Švagra, který se u něj ujišťoval, zda s tím opravdu souhlasí. A v mailu šéf státních hmotných rezerv současně píše, že díky specifikaci ministerstva zdravotnictví bude muset v případě, že firmy splní všechny další podmínky, vybrat i pro malé děti třeba právě testy rektální.

“Výběrové řízení musí být jednoznačně vyhodnotitelné a transparentní – takže podle této specifikace v dopisu jsou všechny tyto metody odběru rovnocenné a tudíž v případě splnění ostatních parametrů akceptovatelné,” píše Švagr ministrovi Plagovi a dodává: “Proto si Vás na toto dovoluji upozornit a rád bych od Vás měl potvrzené stanovisko, že takto postavená specifikace je pro Vámi řízené ministerstvo akceptovatelná.”

Jak už jsme upozornili, vládní politici vůbec neřešili, na základě jak kvalitních testů vrátí děti do škol. Už nyní ministerstvo zdravotnictví udělilo výjimku zhruba 600 firem, které se o zakázky státu mohou ucházet. Žádná z firem se nemusí prokazovat věrohodným certifikátem o účinnosti testů.

Postup vlády Andreje Babiše tak vystavuje děti a studenty riziku falešně negativních testů, což ve svém důsledku může rozjet další vlnu epidemie.

“Žádný z ministrů certifikaci nepožadoval. Bylo by to totiž podle argumentů ministerstva zdravotnictví příliš drahé, a navíc by to prodloužilo celý proces výběru firem,” uvedl zdroj obeznámený s vládní politikou testování.

Aktualizováno 8:20: Poté, co se článek objevil v monitoringu tisku pro premiéra, vzal ministr Petr Arenberger zpátečku. V pondělí ráno podle informací Neovlivní.cz své původní rozhodnutí, kterým povolil rektální testy ve školách, zrušil. Zůstává tedy jen testování z nosu, ze slin a přední částí úst.

Komu dala vláda vydělat na podezřelém nákupu testů do škol, jsme popsali v březnovém časopise Neovlivní.cz.

Koláž: Neovlivni.cz

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email