Arenberger rezignoval. Vrací se Vojtěch. To není vtip

Ministr zdravotnictví odstoupil kvůli nejasnostem ve svém majetkovém přiznání, kde zatajil nemovitosti i příjmy.

O odchodu Petra Arenbergera dnes informoval premiér Andrej Babiš. Ministr zdravotnictví podle něj dnes rezignoval. Ve funkci vydržel pouhých šest týdnů.


Adam Vojtěch a jeho učitel Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Právě premiér také oznámil, že se na ministerstvo vrací Adam Vojtěch. Ten rezignoval loni na podzim pro neschopnost. Jeho aktivity v roli ministra zdravotnictví dodnes vyšetřuje policie.

Andrej Babiš, který se ocitl v personální nouzi, s tím ale zjevně problém nemá. “Už to můžu říci, ministr nebude pátý, ale čtvrtý a bude to Adam Vojtěch. V září se po covidové zátěži rozhodl, že odejde. Mě to mrzelo, myslím, že byl velice dobrý ministr. Teď jsme se domluvili, že nastoupí a zůstane ve funkci ministra až do konce této vlády,” prohlásil premiér. 


ČTĚTE TAKÉ: Lži, předražené nákupy, neschopnost. To je staronový ministr


Arenbergera dotlačil k rezignaci podle informací Neovlivní.cz sám premiér. A to proto, že ministr mediálně dokázal ustát nekonečný proud pochybností a nepravd kolem svého majetku.

Sám Petr Arenberger přitom ve svém jednání žádný problém neviděl. Naopak si stěžoval, že jsou na něj média zlá a zbytečně přísná. “Prostě jsem jen blbě vyplnil papíry, normální lidská chyba,” říkal k tomu na Twitteru.

A ve stejném duchu mluvil i na rezignační tiskovce: “Daně platím poctivě, daňová přiznání mám v pořádku. Bohužel jsem nesprávně vyplnil majetkové přiznání a vytvořil tak prostor ke kreativním spekulacím.”

Adam Vojtěch, který se zpět na ministerstvo vrací, zase nese podstatný díl odpovědnosti za třicet tisíc mrtvých během epidemie covidu. A i jeho k rezignaci dotlačil premiér loni na podzim poté, co potřeboval na někoho svalit vinu za neúčinná opatření státu během epidemie.

Byl to přitom právě Adam Vojtěch, kdo v roli ministra zdravotnictví loni zjara lhal a tvrdil, že zdravotníci mají dostatek ochranných pomůcek. Přes léto nesl osobní podíl na tom, že nezačala fungovat Chytrá karanténa a hygienici nedokázali trasovat nakažené. V srpnu pak kapituloval před premiérem a na jeho osobní zásah nechal změnit navrhovaná přísnější opatření před podzimní vlnou covid-19 a volbami. A následně se rozjela masivní třetí vlna epidemie.

A byl to také Adam Vojtěch, kdo podle iRozhlas.cz vyjednával s lobbistou Tomášem Horáčkem, aby mu zjistil plat manželky politického rivala Svatopluka Němečka.

A zapomenout bychom neměli ani na nákupy ochranných pomůcek, kdy se Adam Vojtěch podřekl, že loni zjara nakoupil devět tisíc respirátorů za 777 korun za kus. Jde o předražený nákup, který zařadil Nejvyšší kontrolní úřad do své aktuální analýzy loňských nákupů ochranných pomůcek.

Škoda, která státu v tomto konkrétním případě vznikla, přesáhla pět milionů korun. I při nejvyšší regulované ceně se loni směly tyto respirátory z produkce EU prodávat za 175 korun za kus.

“Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se,” komentoval závěry prezident NKÚ Miloslav Kala.

Právě tyto nákupy a roli Adama Vojtěcha vyšetřuje i kriminální policie.

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email