© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Přejezdy obrněných transportérů po českých dálnicích nejsou bezpečné, píše aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz.
Loňskou nehodu pandurů s osobním autem na dálnici u Kladna má podle armády odskákat jeden z řidičů vojenského obrněnce. Hraje se také o půlmilionové odškodné. Vyšetřování případu ale současně odkrylo, jak stát v praxi zajišťuje bezpečnost při přejezdech několikatunových kolosů. Když už je tedy musí pouštět do ranní špičky na dálnici a nevozí je po železnici.
To listopadové ráno bylo lehce přes 6 stupňů, pršelo a ještě byla tma, když se do kolony vojenských obrněných transportérů Pandur na nájezdu na dálnici D6 zařadila řidička malého červeného hyundaie. A pak nečekaně zpomalila.
Doprovodná vojenská vozidla Toyota a Škoda, která jela před pandury, se jí ještě stačila vyhnout. Dvacetitunový obrněnec takový manévr nemohl zvládnout, v levém pruhu už navíc jela auta, a řidič tak šlápnul na brzdy. Skoro zastavil. Další řidič obrněného vozidla za ním už to ale nezvládl a vrazil do něj. První pandur poskočil a narazil do červeného civilního auta.
Výsledkem bylo osm zraněných vojáků, dva poničené obrněné transportéry a rozbitý zadek hyundaie.
Takový je popis nehody z 15. listopadu, který redakce zrekonstruovala z vyšetřovacích spisů policie a armády a znaleckého posudku.
Navzdory tomu, že do vojenského konvoje se civilní auta zařazovat vůbec nesmí, a navzdory tomu, že bezpečný průjezd armádních kolon má zajistit vojenská policie, hrozí teď postih řidiči obrněnce Tomáši M. Už byl dokonce obviněn.
„Přestupku jste se měl dopustit tím, že jste měl způsobit dopravní nehodu, kdy jste jako řidič KBVP Pandur II neponechal bezpečnou vzdálenost za KBVP Pandur II jedoucím před vámi, které muselo reagovat na situaci v provozu, a došlo tak ke střetu,“ stojí v rozhodnutí, kterým armáda zahájila proti řidiči transportéru řízení.
Nejde přitom jen o obvinění, ve hře je i půlmilionové odškodné, které pak může armáda po svém řidiči žádat. Jde o část z celkové několikamilionové škody. „Tu informaci, že pak budou chtít i peníze, jsem dostal zatím neoficiální cestou,“ říká k příběhu řidič Tomáš M.
Klíčovou roli v příběhu přitom hraje vojenská policie. Právě ta totiž fakticky reguluje rychlost, jakou se vojenský konvoj přesunuje. Jede vpředu, obrněnci ji následují a musí se jí držet, aby se konvoj neroztrhl.
A je to opět vojenská policie, která má za úkol zajistit, aby na nájezdech na dálnici do transportu nevjížděla civilní auta. Jenže svědecké výpovědi ukazují, že vojenská policie nestála na vjezdu na dálnici po celou dobu přejezdu kolony.
Přesto má nehodu odskákat řidič panduru. Proč?
Nehoda panduru na dálnici přitom není první. A zřejmě ani poslední. Budou nebezpečné přejezdy dál pokračovat bez striktně daných pravidel? Příběh panduru na dálnici přináší časopis Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.