Asociální vláda. Maďarský model zastropování cen u nás tlačil Babiš

Prezidentský kandidát má jako hlavní heslo Krizový manažer a Fialově vládě radil, aby po vzoru Orbána zastropovala ceny pohonných hmot.

Trh s pohonnými hmotami v Maďarsku se zhroutil. Vláda Viktora Orbána v noci oznámila, že končí se zastropování cen benzínu a nafty. Reagovala tak na hrozící kolaps v zemi, v níž motoristé začali propadat panice.


Maďarsko…. Alizada Studios / Shutterstock.com

“MOL je na konci svých sil,” citovala agentura MTI generálního ředitele Zsolta Hernádyho. 

V České republice to byl přitom kandidát na prezidenta a bývalý premiér Andrej Babiš, kdo současnou vládu Petra Fialy opakovaně tlačil po vzoru Maďarska do zastropování cen.

“Vláda by měla zastropovat ceny pohonných hmot, klidně může na 35 korunách a stále ČEPRO bude na nule, když se odpustí DPH,“ řekl Babiš letos v březnu, kdy po útoku Putina na Ukrajinu ceny benzínu a nafty dramaticky rostly.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Čeká Babiš na milost od Zemana?


A na svém twitterovém účtu pak ještě výzvu přitvrdil: “Vláda musí okamžitě zastropovat cenu benzinu a nafty na 35 Kč za litr a zároveň snížit DPH prodejcům na nulu.”

A rovnou zaútočil na Fialovu vládu. “Čeká nás Fialova chudoba. Jeho asociální vláda neudělala pro lidi vůbec nic. Mohla zastropovat ceny energií, benzínu i nafty.”

Lídr ANO v tom nebyl sám. Ještě před čtyřmi dny ministr průmyslu jeho vlády Karel Havlíček posměšně vzkazoval dnešním ministrům, že Maďaři mají benzínu dost. “Přestaňte, prosím, pane Jurečko řídit zemi přes novinové titulky. Pak zjistíte, že Maďaři mají dostatek benzínu,” napsal Havlíček.

Poslední hodiny pak sociální sítě Babiše a dalších politiků ANO mlčí, o nočním rozhodnutí Maďarů ukončit zastropování cen se nikde nezmiňují.

Andrej Babiš nyní cestuje po zemi se svojí prezidentskou kampaní, která je postavená na sloganu Krizový manažer.

V jedné věci má bývalý premiér nicméně pravdu, vláda Petra Fialy se zásahem do cen energií i pohonných hmot dlouho váhala. Záchranný balíček pro občany pak spustila až na konci léta. Konkrétně v případě zastropování cen benzínu ji ale dal vývoj za pravdu, tento krok ministři odmítali s argumentem, že Maďaři situaci dlouho neudrží.

Co můžeme od AB očekávat v prezidentské kampani? A proč se znovu spojil s Milošem Zemanem? Odpovědi přináší Zimní speciál Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Alizada Studios / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email