© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Severočeskému Ústí nad Labem se občas říká Palermo na severu. Vraždí se tu na zakázku (smrt politika ČSSD Romana Housky), rozkrádají eurodotace (ROP Severozápad) a výsledky voleb mají pramalý vliv na to, kdo bude vládnout (aneb, jak si ANO odpravilo vlastního primátora). Je to příliš velká mediální zkratka? Co je s Ústím špatně? Odpovědi hledaly osobnosti mediální branže i veřejného života během politicky nekorektní show s podtitulem “Možná přijde i Tonda Blaník”.
Nejprve pár faktických údajů: První ze série krajských debat o klientelismu a korupci se odehrála v pátek večer ve Veřejném sále Hraničář v Ústí nad Labem. Divadelní sál s oficiální kapacitou až 384 osob byl plný tak, že na některé vyšla už jen místa “na stání”.
Na YouTube navíc večer přenášela živě internetová televize DVTV, která za podpory nadace Open Society Fund roadshow organizovala. Mikrofonu se chopil moderátor Martin Veselovský, proti němu usedla šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková, bývalý první náměstek primátora Ústí nad Labem Martin Hausenblas a místní aktivisté – Boris Rudý, Kateřina Chalašová (sdružení Střekovské matky) a Lenka Černá (Dobrovolnické centrum Ústí nad Labem). A ano: Z plátna do dění v sále promluvil i Tonda Blaník. Více o projektu zde ».
Ti všichni rozebírali – bez vytáček a lehce nekorektně – zda a co je s Ústím špatně. Proč se tu nakumulovalo tolik kauz, politická garnitura, která při posledních regionálních volbách padla, se dokázala vrátit k moci a nová krev se ocitla na vedlejší koleji.
“Špatně s městem samotným není nic. Protože město samo se bránit neumí, tvoří ho lidé, kteří v něm žijí. A pokud tu nejsou takoví, kteří ho mají rádi, tak to podle toho vypadá. Problém je, že lidé, kteří zhusta sedí v zastupitelstvu, by neměli sedět v zastupitelstvu, ale ve vězení,” podotkl odstavený politik Hausenblas z hnutí Pro! Ústí.
Hausenblase a jeho spojence smetl v létě z radnice převrat části politiků z ANO, kteří se spojili s komunisty a socialisty. “Teď tam vládne něco, čemu se u nás říká parta devatenácti, kteří se umí dohodnout. Neříká se tomu koalice, protože oficiálně ODS a KSČM spolu v koalici být nesmí,” připomněl Hausenblas.
Tvrdí, že v politice skončil vlastně v okamžiku, kdy se pokusil bořit zajeté mechanismy, kdy přestával fungovat klientelismus. “Já jsem šel do politiky velmi naivní, jako aktivista jsem si myslel, že vím, jak věcí fungují. Spletl jsem se. Bylo tu příliš mnoho lidí, kteří šli do voleb pro moc. A když ji měli, nic jiného je už nezajímalo.” (Rozhovor s Martinem Hausenblasem si můžete přečíst zde ».)
“Deset, patnáct let se tady nikdo nepokusil dlouhodobě budované klientelistické vazby rozbít. Jsou tu pevně zakořeněné a právě na příkladu toho, co se odehrálo loni v létě – kdy hnutí ANO popravilo svého vlastního primátora a následně uzavřelo koalici s těmi, na jejichž kritice postavilo svoji volební kampaň -, vidíme, že novým subjektům se daří velmi těžko vazby zpřetrhat. Nějakou dobu to potrvá, než se situace zlepší,” souhlasí Sabina Slonková z Neovlivní.cz. “Půjde to ztuha. Protože když se podíváme na politiky, kteří šli do voleb s tím, že chtějí postupovat jinak, kterým šlo o veřejné blaho, nikdy nebyli úspěšní. Byli to solitéři, kteří nakonec v politice skončili.”
Přesto se karta alespoň částečně obrací: rozkrádání evropských peněz z ROP Severozápad i případ Krajské zdravotní (předražené zakázky a nákupy nemocničních přístrojů) skončily před soudem.
“Pokud jde o ROP Severozápad: Je zřejmé, že všichni ti, kteří měli v tomto regionu rozhodující pravomoci, věděli, že se to děje. Buď do toho byli přímo zapojeni, nebo nad tím jen zavírali oči. Ale nastala situace, kdy to některým lidem začalo vadit natolik, že se do toho vložili, a nakonec jejich zásluhou se případ dostal před soud. A má to druhé dějství, kdy byl odsouzen ředitel úřadu Petr Kušnierz, který se rozhodl, že to nenechá všechno na sobě a začal mluvit. To je velký zlom, protože tady na severu všichni vědí, že něco jiného je promluvit v kauze Rath – tam se vám asi nemůže nic stát, ale něco jiného je promluvit tady na severu. Vražda Romana Housky je toho příkladem,” uvedla Sabina Slonková.
Kdo dnes reálně patří mezi nejmocnější lidi v Ústeckém kraji? Z mapování serveru Neovlivní.cz vyplývá, že to stále jsou Alexandr Novák a Patrik Oulický. Dva symboly kmotrovské tuzemské politiky, o nichž se mělo za to, že jejich éra uvězněním prvního a odchodem z ODS u druhého skončila (podrobněji v tomto textu »).
“Stále ovládají Severočeskou vodárenskou společnost, která má majetek v řádu desítek miliard korun. Tam stále panují stejné praktiky, protože změnit představenstvo vodárenské společnosti jde těžko,” potvrdil Martin Hausenblas. “Dá se ale říct, že tím, jak skončil ROP Severozápad, tak také došly peníze. Jelikož kradení rozpočtu je de facto podnikáním, kde máte nějaké výnosy – to jsou kradené peníze, a nějaké náklady – to je na sítě informátorů, aby všichni mlčeli; tak ve chvíli, kdy vám klesnou výnosy, se vám rozpadne podnikání, zkrachujete. To se tedy stalo, sítě se rozpadly, ale stále zůstaly některé državy. A jednou z nich je Severočeská vodárenská společnost.”
Nejvlivnější osobou regionu je podle Slonkové Jan Dienstl, spoluzakladatel Motoinvestu (více zde »). “Je to člověk, který má vliv na to, zda budou prolomeny těžební limity, tedy i do toho, nakolik se změní ráz krajiny a život lidí, kteří tady žijí,” připomněla Slonková. “Jeho vliv je jednak dán penězi, ale také tím, že ví, že bez podpory politiků nemá šanci prosadit své plány. Jan Dienstl je velmi dobrý v tom, že dokáže vycházet s rozhodujícími politiky z vládnoucích stran. A to jak s těmi komunálními, tak s lidmi na vládě.”
Je šance, aby se něco změnilo?
Přijďte |
• Pátek 18. 3. ŽĎÁR NAD SÁZAVOU • Středa 23. 3. PLZEŇ • Pátek 1. 4. KARLOVY VARY • Pátek 8. 4. BRNO |
Boris Rudý, který na své náklady opravuje chátrající domy v Předlicích, pevně věří, že ano. Každý ale musí začít od sebe. “Já chci, aby byly Předlice hezký. Chci ráno vyjít ven a tam aby to vypadalo jako v ostatních čtvrtích. Ne jako čtvrť, kam se uklízí bordel z celého Ústí.”
Rudý sedí v magistrátní komisi pro prevenci kriminality. “Je to ale poradní orgán. Takže my něco navrhneme, ale pak to dojde k těm ‘devatenácti’, co o nich mluvil Martin Hausenblas – a konec. Takhle je to třeba se záchytkou. Jsme sedmé největší krajské město a teď už tam třetí měsíc protlačujeme záchytku, která tu není. Člověk si řekne, že je to kravina, ale zkuste jít na pohotovost. Tam mají plné ruce s opilci a feťáky, místo aby řešili autonehody, komplikované porody a podobně.”
Do politiky se nechystá, stejně jako další dvě přítomné aktivistky. “Přijde mi smysluplnější dělat si to po svém. Když sleduji aktivní politiku, zdá se mi, že kamarádšofty předčí volební sliby. A to by mě nenaplňovalo,” řekla Kateřina Chalašová.
Podle Martina Hausenblase bude líp už po příštích volbách.
Šéfredaktorka Neovlivní.cz je skeptičtější: “Obávám se, že občanští aktivisté reálnou politiku dělat neumí a když se to nenaučí, tak neuspějí ani v těch příštích volbách.”
Přišel i Tonda Blaník. Tedy možná. 🙂 Foto: Radim Beznoska, Neo Během představení diváci hlasovali o tom, jak je svými argumenty jednotliví řečníci přesvědčili. Ale třeba také přiznali, kdo z nich přemýšlí o vstupu do politiky, nebo byl alespoň jednou na jednání zastupitelstva Ústí nad Labem. Foto: Radim Beznoska, Neo Musí se aktivisté v politice začít chovat jinak, aby uspěli? Musí přiostřit? “Musí. Ale nemusí se u toho chovat jako čuňata,” odpověděla Sabina Slonková. Foto: Radim Beznoska, Neo Martin Veselovský, pohotový průvodce celým večerem. Foto: Radim Beznoska, Neo Boris Rudý. “Všichni se odtud chtějí stěhovat do Prahy. Přitom co. Tam na Florenci uhořeli bezdomovci. V centru Prahy.” Foto: Radim Beznoska, Neo Pohled do zákulisí. DVTV pořad živě přenášela na YouTube. Foto: Radim Beznoska, Neo A teď všichni: (zleva) Hausenblas, Slonková, Rudý, Chalašová, Černá, Veselovský. Foto: Radim Beznoska, Neo