© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Uplynulý týden v české politice by mohl směle konkurovat personálním rubrikám. Bývalý místopředseda Senátu Zdeněk Škromach, který neuspěl ve volbách do Senátu, nastoupil do práce. Nově působí na generálním ředitelství úřadu práce. Do politiky by se ale rád vrátil, pomýšlí na kandidátku ČSSD do podzimních voleb do Sněmovny.
Z politiky se naopak poroučel Pan Evropa, Sobotkův tajemník Tomáš Prouza. Věčný čekatel na tu “pravou kariéru” v ČSSD to vzdal minulý pátek poté, co se ukázalo, že nenahradí ministra průmyslu Jana Mládka. Prouza ve funkci státního tajemníka stejně musel skončit, nemá totiž bezpečnostní prověrku, kterou tato funkce podle zákona vyžaduje. Zatímco evropští politici a úředníci z Bruselu na sociálních sítích Prouzovi děkovali za spolupráci, v ČSSD si řada lidí oddychla, že už se ve stranických řadách neoblíbeného tajemníka zbavili. Prouza odchází dle svých slov do privátu.
O stranické funkce nebude – alespoň tedy na nějaký čas – usilovat místopředseda hnutí STAN Stanislav Polčák. Český rozhlas totiž zjistil, že Polčák konzultoval obsazování veřejných firem s rodinou Michala Redla, blízkého spolupracovníka uprchlého Radovana Krejčíře. Mandátu europoslance se Polčák přirozeně vzdávat nebude.
A “mediální gramotnost” začal na školách vyučovat Petr Žantovský. Ten Petr Žantovský, který patří mezi hlavní analytiky Parlamentních listů. K tomu asi netřeba více dodávat. Snad se jen zeptat, co dělá ohledně mediální gramotnosti Kateřina Valachová? A co Chovancův útvar proti dezinformacím?
Sobotní udílení Českých lvů ovládl film Masaryk. Získal dvanáct sošek, včetně těch za nejlepší film, režii, scénář i herce v hlavní roli. Rekordním počtem ocenění překonal snímek Hořící keř, který v roce 2014 posbíral 11 lvů.
Udílení Českých lvů si nemohl nechat ujít ani vicepremiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš, zvlášť, když slavnostní večer v přímém přenosu přenášela Česká televize. Jeho fotografie s partnerkou Monikou pak vévodily všem zpravodajským webům, včetně portálu iDnes, který spadá do Babišova svěřenského fondu.
A za zmínku z minulého týdne stojí i zpráva Security magazínu, který upozornil, že na Malostranské náměstí se mohou vrátit auta. Poslanci totiž plánují, že kolem komplexu budov Sněmovny vznikne ochranná zóna, do které by spadalo i zmiňované náměstí. V takovém případě by to mohlo vést až k návratu aut na zrušené parkoviště.
Bezpečnostní kruh tento týden řešili poslanci v organizačním výboru, jak ale podotkl šéf hnutí STAN Petr Gazdík v rozhovoru s reportérem iDNES Josefem Kopeckým: “Upřímně řečeno, tím, že se o to takto začala zajímat média a ptají se na zrušené parkoviště, nebude z toho podle mě spíš nic.”
A co jsme psali na Neovlivní.cz?
Čtvrt roku po odchodu Jindřicha Forejta z prezidentské kanceláře policie řeší, jak je možné, že dlouholetý ředitel hradního protokolu dostal bezpečnostní prověrku. Ukazuje se totiž, že prověrka neproběhla standardně a Forejt ji vůbec neměl dostat. Jindřich Forejt odešel poté, co jej skupina mužů začala vydírat kompromitující nahrávkou ze soukromí.
Odchodem z Hradu pro Jindřicha Forejta případ neskončil, i když se o to sám snažil. Aby se pojistil, že se mu už nikdo nebude přehrabovat v soukromí, po své rezignaci vrátil Národnímu bezpečnostnímu úřadu prověrku. I přesto, že si tak prakticky zavřel dveře do Vatikánu.
Detaily nabízíme v tomto textu ».
Netrvalo to ani rok a vážné potíže začínají mít policisté a žalobci, kteří veřejně kritizovali loňskou kvapnou reorganizaci elitních policejních složek. V pondělí byl obviněn bývalý blízký spolupracovník Roberta Šlachty, který řekl, že policejní šéf Tuhý je podezřelý z brutálního úniku informací. Nejvyšší správní soud zase chystá kárné řízení s Pavlem Komárem, žalobcem a náměstkem Ivo Ištvana.
O obratu v celém případu píšeme v tomto článku ».
Je to “jenom” jedenáct milionů. Přesně ale ilustrují, jak některé státní úřady zacházejí s veřejnými penězi. Jedenáct milionů korun utratilo ministerstvo pro místní rozvoj, protože pokračovalo v plnění zakázky, kterou ji antimonopolní úřad nařídil zastavit.
Ministerstvo “prošustrovalo” jedenáct milionů během aktualizace NEN, nástroje k zadávání veřejných zakázek. Jde o stránku, přes kterou úřady a radnice zadávají veřejné zakázky. Je to přitom právě ministerstvo pro místní rozvoj, ovládané hnutím ANO, které má plnit roli gestora transparentnosti veřejných zakázek.
Zprávu o zakázce najdete zde ».
To, co vypadalo jako jasná kauza, začíná směřovat k překvapivému konci: David Rath může ze všech svých soudů vyváznout jako nevinný. Už druhý soud odmítl tento týden připustit do procesu odposlechy, které jsou přitom pro případ klíčové. Verdikty soudů přicházejí v době, kdy David Rath začal tajemně vzkazovat politikům ČSSD a ANO: Vzpomeňte si na naše společná tajemství.
Detaily nabízíme v tomto textu ».
Elektronická evidence tržeb, vlajková loď Andreje Babiše v tažení proti všem podnikatelům, protože „všeci kradnú“, má za sebou prvních devadesát dní provozu. Z dat, která sám Babiš zveřejnil, všechno vypadá slibně. Podnikatelé státu vykázali dvojnásobek toho, co loni za stejné období. A hospodští, kteří se k EET připojili v první vlně, zatím živnost na hřebík hromadně nevěší. Je to tak ale ve skutečnosti? Nebo sledujeme i trochu čarování s čísly? Podívejme se na to v důkladném textu v den, kdy Babiš spouští druhou vlnu EET.
Analýzu ekonomické reportérky Jany Klímové jsme publikovali zde ».
Byl to rok rozkopaných silnic, opravovaných dálnic. A dál nic. Nestaví se. A když, tak okamžitě vyvstanou nepřekonatelné problémy. Miloslava Pošvářová, ředitelka nadačního fondu Stínové ŘSD, který financuje podnikatel Radim Jančura, umí do detailu rozklíčovat, proč takové problémy vznikají. Jeden příklad za všechny: To, že stát coby pobídku platí zhotovitelům staveb čtvrtinu ceny předem. “Kdybyste stavěl barák, tak byste dopředu určitě nikomu tak velké peníze nedával. A určitě byste si hlídal, jestli vám tam dává kvalitní obkladačky, nebo je kupuje někde na skládce. Stát by se mohl dostat do pozice soukromého investora. Jestli se stát řídí jako firma, proč jako firma nefunguje?”
Rozhovor s Miloslavou Pošvářovou můžete číst tady ».
Po jarním víkendu přejeme všem i další pěkné dny!