Audit Babišova střetu zájmů je hotov. Už se překládá

První z konečné verze auditů, které Evropská komise zpracovala kvůli podezření ze střetu zájmů, už je hotový. Finální verze se nyní podle informací Neovlivní.cz v Bruselu překládá do češtiny. Záhy bude poslaná do Česka. Neoficiální informace naznačují, že závěry komise českého premiéra nepotěší.

Střet zájmů českého premiéra konstatovali nejprve právníci komise, a to už před rokem. Brusel si pak objednal detailní audit. A ten letos v květnu střet zájmů potvrdil. Následovaly připomínky ze strany České republiky a nyní Brusel připravil finální verzi auditu. Jde o audit z DG Regio, tedy regionálních fondů. Audit, který se týká zemědělských dotací, ještě hotový není.

Babišova hra o všechno. Bruselské zákulisí střetu zájmů AB jsme popsali v květnovém časopise Neovlivní.cz

“Audit DG Regio byl tento týden dokončen. Nyní se překládá do češtiny,” uvedl zdroj z Bruselu, jehož informace o auditech se v minulosti ukázaly jako přesné.

To, že je audit hotový, potvrdil redakci Neovlivní.cz i další nezávislý zdroj.

Oba se přitom shodují, že podle neoficiálních zpráv finální verze auditu českého premiéra nepotěší. Oficiálně ale Evropská komise i DG Regio odmítají k auditu cokoli říkat, natož prozrazovat jeho závěry dřív, než jej úředníci pošlou do Prahy.

Podle dosavadní praxe by ale bylo velkým překvapením, kdyby finální verze auditní zprávy zcela popřela původní stanovisko, tedy že Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Hlavní závěr tehdy zněl: Andrej Babiš je osobou, která profituje z hospodaření Agrofertu. Opatření, kdy vložil holding do svěřenského fondu, jsou nedostačující.

Rozhodnutí Bruselu přitom může být pro Babišův byznys fatální. Pokud komise střet zájmů potvrdí, bude holding z jeho svěřenského fondu odstřižen od dotací. Dopady na Babišův byznys jsme popsali v květnovém vydání tištěného magazínu Neovlivní.cz.

Už první verze auditu kromě střetu zájmů českého premiéra konstatovala, že holding Agrofert by měl vracet dotace, které obdržel za loňský rok. Letos už přitom Brusel Agrofertu dotace neproplácí, pozastavil platby právě kvůli vyšetřování střetu zájmů. Naopak Česká republika bez ohledu na vyšetřování premiérovu holdingu poslala letos na dotacích desítky milionů.

Andrej Babiš jakýkoli střet zájmů dlouhodobě popírá. Vyšetřování Bruselu označil za kampaň, kterou proti němu vedou jeho odpůrci. Původní znění auditu “zásadně odmítá”.

“Toto stanovisko zásadně odmítám a budu bojovat za jeho změnu na základě dalších informací od národních orgánů. Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet. Není k tomu důvod, protože neporušuji ani české a ani evropské právní předpisy týkající se střetu zájmů,” reagoval na svém Twitteru premiér.