Audit potvrdil, že český premiér je ve střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Vložením svého holdingu Agrofert do svěřenského fondu vyhověl zákonu jen formálně, je totiž příjemcem všech zisků. Takové je znění dalších neoficiálních informací o závěrech auditu, který u českého premiéra nařídila Evropská komise. Oficiálně české úřady výsledky auditu stále tají, byť už je dostaly na stůl v pátek.

Další neoficiální informace potvrzují, že definitivní znění auditu o střetu zájmů nedopadlo pro českého premiéra dobře. “Finální verze prvního z evropských auditů, ve kterém Evropská komise prověřovala od začátku roku dotace pro Agrofert a střet zájmů Andreje Babiše, potvrdila závěry zveřejněné v předběžné zprávě už před půl rokem,” napsal v neděli týdeník Respekt na svém webu.

Souvislosti
» Audit už je hotov, Brusel ho posílá do Prahy
» První znění auditu: Brusel Babiše neočistil
» Databáze lží: Babišovi ministři a utajené audity
» Babišův audit má na stole Bradáčová
» Zlom. Syn Andreje Babiše promluvil

O tom, že Andreje Babiše závěry finální zprávy nepotěší, jsme psali na Neovlivní.cz už minulý týden.

Oficiálně ale bruselská zpráva dosud nebyla zveřejněna. Úřady podřízené premiérovi jeho znění úzkostlivě tají. A to i přesto, že se týká veřejných peněz, které premiérův Agrofert čerpá na dotacích. Brusel už poslal výslednou zprávu do Prahy v pátek, ministerstva ji ale odmítají zveřejnit.

Sám premiér zvolil osvědčenou taktiku: tvrdí, že audit není konečný. V tomto smyslu zprávy o auditu pojaly i jeho noviny.

Jenže skutečnost je zcela opačná. Na výroku auditu – tedy, že je ve střetu zájmů a porušuje tak české i unijní zákony – už se nic nezmění.

Jediné, o co se teď hraje, je suma, kterou kvůli tomu bude muset Česká republika vracet do unijního rozpočtu. Jde o stamilionové částky, které Agrofert z dotací získal.

“Na samotné zprávě a verdiktu už nic měnit nelze. ČR teď bude mít prostor se vyjádřit, ale jen k výši korekce, tedy k částce, která se má vracet. A pokud ji Česká republika odmítne, může to dát k soudu,” uvedl senátor a expert na problematiku unijních dotací Lukáš Wagenknecht.

Andrej Babiš jakýkoli střet zájmů dlouhodobě popírá. Vyšetřování Bruselu označil za kampaň, kterou proti němu vedou jeho odpůrci. Už původní znění auditu “zásadně odmítal”.

“Toto stanovisko zásadně odmítám a budu bojovat za jeho změnu na základě dalších informací od národních orgánů. Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet. Není k tomu důvod, protože neporušuji ani české a ani evropské právní předpisy týkající se střetu zájmů,” reagoval na svém Twitteru premiér.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, které byla závěrečná zpráva z Bruselu adresovaná, už oznámila, že  pokud se českým úřadům její znění nebude líbit, bude se Česká republika soudit.

Rozhodnutí Bruselu přitom může být pro Babišův byznys fatální. Závěr, že je ve střetu zájmů, bude v praxi znamenat, že jeho holding bude odstřižen od dotací.

Audit, který nyní dorazil do Prahy, je přitom prvním a týká se regionálních fondů. Zemědělským dotacím a premiérově střetu zájmů se věnuje další audit, který bude k dispozici v lednu.

Dopady na Babišův byznys jsme popsali v květnovém vydání tištěného magazínu Neovlivní.cz.