Auditora NATO udali zbrojaři. Omylem?

Kariérní pád jednoho ze šesti hlavních auditorů NATO Jana Vylity odstartovaly dopisy zbrojařské společnosti STV Group. Stejné firmy, která roky patřila mezi společnosti s výsadním postavením na ministerstvu obrany.

Od příchodu Alexandra Vondry a následně Jana Vylity na obranu se jí v obchodování s českou armádou vedlo o poznání hůř. Vondra s Vylitou tlačili na omezení obchodů přes prostředníky, což byla tehdejší hlavní role STV Group.

V dopisech adresovaných velení armády zástupci firmy kritizovali obchody bez prostředníků a mimo jiné upozornili na údajné podezřelé praktiky při odprodejích majetku z výzbroje armády. Policie podle zjištění Neovlivní.cz následně převzala argumentaci z dopisů STV  Group. Korespondence i dokumenty, kterými policie obhajovala domovní prohlídku u Vylity, obsahovala stejné chyby.

Deník Neovlivní.cz již informoval, že původní munice, kterou policie na auditora NATO Vylitu vytasila, se ukázala jako slepá. Policie ho nakonec musela bez obvinění propustit. Pozici nejvlivnějšího Čecha v NATO ale už musel opustit, Národní bezpečnostní úřad mu ještě před tím odebral bezpečnostní prověrku.

Jan Vylita

Společnost STV Group se od potíží Jana Vylity distancovala. “Nemáme žádný zájem na kriminalizaci jednotlivých osob nebo jiných společností,” sdělil Neovlivní.cz šéf firmy Martin Drda.

Připouští, že sice ministerstvu obrany zaslali dopisy ohledně odprodejů majetku, tvrdí ale, že výhradní motivací bylo ušetřit České republice peníze. “Smyslem nasich dopisů adresovaných ministerstvu obrany, bylo poukázat na nehospodárnost odprodeje náhradnch dílů cestou přímých prodejů, s cílem tyto přímé prodeje zatavit a prodávat vojenskou techniku a náhradní díly formou standardních obchodních veřejných soutěží,” dodal ředitel STV Group.

Bývalý ministr Alexandr Vondra, který si Jana Vylitu na obranu přivedl, je přitom přesvědčen, že kariérní pád auditora nebyl náhodný. “Důkazy na to samozřejmě nemám, ale Vylita vadil spoustě lidí. O tom není sporu,” prohlásil Vondra.

Na adresu STV Group pak dodal: “Oni byli klasičtí překupníci, které jsme začali omezovat. Ztratili svoje důležité postavení a vedle nich začal růst Excalibur, který šel do výroby. Jinak řešeno dělal to, co my jsme po firmách chtěli. Aby nebyli pouhými překupníky bez přidané hodnoty.”

Zmiňovaná společnost Excalibur Army je rovněž zbrojařská společnost, s níž STV Group vede v zákulisí tuhý konkurenční boj.

Úřady, které se podepsaly na Vylitově konci v NATO, dodnes odmítají, že by se dopustily chyby. Prověrku mu odebral Národní bezpečnostní úřad, který svá stanoviska nemusí zdůvodňovat.

Policie se zase hájí tím, že Vylitu nikdo nestíhá. Otázku, jestli mají na bývalého aliančního auditora ještě nějaké jiné důkazy, které povedou k jeho obvinění, nechala policie bez odpovědi.