Babiš a Sobotka svedou bitvu o právníka Pokorného

Ministr dopravy Dan Ťok a jeho právníci zvažují, že se kvůli prohrané miliardové arbitráži se Škodou Transportation obrátí na policii a tajnou službu BIS. Rozhodnutí padne v příštích dnech. Takový krok by přitom šel přímo proti zájmům vlivného zákulisního hráče a klíčové postavy rozhodčího soudu Radka Pokorného.

Právníci najatí státem mají podle zdrojů z ministerstva dopravy jasno: stát by měl podat trestní oznámení, protože se podle nich během arbitráže se Škodou Transportation (více zde ») nehrálo fér. A případ by měla na stůl jako vládní zakázku dostat BIS, která má mimo jiné ze zákona povinnost monitorovat aktivity ohrožující ekonomické zájmy státu.

Tyto kroky podle zjištění Neovlivní.cz podporují jak přímo ministr dopravy Ťok, tak jeho stranický šéf, vicepremiér Andrej Babiš. Oba nedávný verdikt stálého arbitrážního soudu, který státním Českým dráhám uložil zaplatit přes miliardu korun Škodě Transportation ve sporu o opožděnou dodávku lokomotiv, označili za skandální.

Více o sporu o arbitráže:

» Dělají si srandu? Babiš zuří a útočí na Pokorného soud
» Stát prohrál obří arbitráž, dráhy musí zaplatit přes miliardu korun
» Zákulisní bitva o arbitráže: Sokol proti Pokornému
» Přehledně: Kdy Sobotkův přítel pracuje proti státu
» Už žádné rozhodčí doložky, rozhodl Ťok
» Právník Pokorný píše ministrovi: Sviňárny! Že vám není hanba
» Vlivná instituce Sobotkova přítele pod drobnohledem policie

“Ministr Ťok musí zvážit všechny právní možnosti včetně trestního oznámení a zapojení BIS. Rozhodně nemůžeme nechat tunelovat státní majetek,” sdělil Neovlivní.cz vicepremiér Andrej Babiš.

Úvahy o trestním oznámení i zapojení BIS  potvrdil i mistr Ťok: “Ještě to zkoumají právníci, určitě nemohu vyloučit žádný krok.”

Celý případ s prohranou arbitráží je přitom vysoce politicky citlivý. Hraje se v něm o reputaci stálého rozhodčího soudu a potažmo i její klíčové postavy – právníka Radka Pokorného. Místopředsedy soudu a zároveň majitele kanceláře, která ve zmiňovaném sporu zastupovala Škodu Transportation. A spor řešil právě “jeho” soud.

Právník Pokorný je ale zároveň slabé místo premiéra Bohuslava Sobotky, což mu jeho političtí oponenti, včetně Andreje Babiše, neváhají při každé příležitosti připomenout. Pokorný například sehrál zásadní roli při nevýhodné privatizaci dolů OKD, kdy na vládě prodej předkládal Sobotka v roli ministra financí.

Už nyní je přitom jasné, že si Sobotka s Babišem budou muset Pokorného roli v prohrané arbitráži vyříkat na koaliční půdě. Tam dostal celý případ právě ministr Ťok. “Požádali jsme o svolání koaliční rady,” potvrdil ministr.

Babišovo hnutí ANO současně systematicky pracuje na omezení role Pokorného soudu. Nejprve ministr Ťok zakázal u nových smluv v resortu uzavírat rozhodčí doložky, nyní se podle zjištění Neovlivní.cz rodí v ANO nový zákon, kterým by se rozhodčí doložky zakázaly plošně ve všech státních firmách a organizacích.