Faltýnek bude vysvětlovat tajnou schůzku i své zájmy na železnici

Utajená schůzka Jaroslava Faltýnka s protistranou sporu Českých drah v miliardové prohrané arbitráži bude mít pro místopředsedu ANO dohru na stranické půdě. Babiš žádá vysvětlení, šikuje se i opozice. Občanští demokraté postup Faltýnka považují za nestandardní a krajně podezřelý. Hodlají proto hned příští týden interpelovat zodpovědné ministry i premiéra.

Místopředseda ANO Faltýnek dostal svého stranického šéfa do nepříjemné pozice. Andrej Babiš veřejně kritizuje firmu Škoda Transportation, která vyhrála arbitráž nad státem o více než miliardu korun. A jeho spolupracovník se ředitelem společnosti za jeho zády schází na utajené schůzce na tenise (více zde »).  Krátce nato pak České dráhy, které spadají do sféry neformálního vlivu Faltýnka, otočí a rozhodnou, že i přes chystaný soudní spor vyplatí firmě požadované stamiliony.

Čtěte také:

vlak-drahy-penize
» Faltýnkova tajná schůzka na tenise: Co předcházelo vyplacení stamilionů?
» Politicky výbušná arbitráž: Dráhy už zaplatily 1,2 miliardy korun
» Exšéf Škody Transportation chce být hejtmanem za ČSSD
» Dělají si srandu? Babiš zuří a útočí na Pokorného soud
» Premiér poprvé k miliardové arbitráži: Chci smír
» Stát prohrál obří arbitráž, dráhy musí zaplatit přes miliardu korun
» Námitka podjatosti se zamítá, bitva státu a “Pokorného” soudu vrcholí

O schůzce, na níž byl zkraje roku kromě Faltýnka jeho stranický kolega a předseda dozorčí rady drah Milan Feranec a poslanec ANO Jan Volný, informoval ve středu deník Neovlivní.cz. Andrej Babiš následně uvedl, že to bude s Faltýnkem řešit.

“To, že České dráhy zaplatily Škodě, považuji za skandální. Tato firma dlouhodobě dráhy a dopravní podnik města Prahy vysává nevýhodnými smlouvami. Od Faltýnka budu určitě chtít vysvětlení,” sdělil ministr financí Neovlivní.cz

Sám Faltýnek obsah schůzky dosud nekomentoval, potvrdili ji nicméně zástupci Škody Transportation. Ani manažeři firmy ale nechtějí prozradit, o čem se spolu čtveřice v prostorách prostějovského tenisového klubu – roky sponzorovaného Agrofertem – bavila.

Podle zjištění Neovlivní.cz byla předmětem setkání generálního ředitele Škody Transportation Tomáše Ignačáka a politiků z ANO právě zmiňovaná arbitráž. A především tehdejší postoj Českých drah a ministra dopravy, kteří odmítali firmě zaplatit a domáhají se zrušení verdiktu arbitráže u obecného soudu. České dráhy ale nakonec navzdory stanovisku ministra otočily a v tichosti zaplatily.

Schůzka na tenise proběhla i za zády ministra Dana Ťoka, který potvrdil, že o ní nevěděl. Znovu zopakoval, že s obratem Českých drah nesouhlasí. “Nicméně se shodujeme na tom, že se nadále soudíme a budeme soudně vymáhat celou částku zpět. Na tomto postupu trvám,” sdělil ministr Neovlivní.cz

Právě na ministra Ťoka, ale i na Andreje Babiše jako Faltýnkova stranického šéfa, a také na premiéra Bohuslava Sobotku chystá opozice kvůli nejnovějšímu vývoji interpelace. Občanští demokraté postup Faltýnka, který není v žádných strukturách resortu dopravy, považují za nestandardní.

“Je to krajně nevhodný a nestandardní postup, který zavdává podezření, zda případ arbitráže nebyl řešený po politické linii,” uvedl dopravní expert ODS a někdejší ministr Zbyněk Stanjura. “Chystáme v tomto smyslu interpelace, kde budeme po ministrech Ťokovi a Babišovi žádat vysvětlení tohoto postupu. A také budeme chtít znát stanovisko premiéra, který nese odpovědnost za vládu jako celek.”