Babiš: Do konce ledna se zbavím Agrofertu

Ministr financí Andrej Babiš pořád napíná. Sice už dnes oznámil, že se kvůli zákonu o střetu zájmů zbaví akcií svého holdingu, jak přesně to hodlá provést, to stále tají. V České televizi pouze uvedl, že se zbaví jak Agrofertu, tak společnosti Hartenberg, kterou donedávna vydával za investiční fond, aby se vyhnul kritice za střet zájmů.

Babiš v ČT oznámil, že je připravený zbavit se akcií svých firem. A to do konce ledna. Počítá totiž s tím, že sněmovna přehlasuje prezidentovo veto, kterým se Miloš Zeman pokusil novelu zákona o střetu zájmů zastavit. Podle dosavadního vývoje v Poslanecké sněmovně je krajně nepravděpodobné, že by poslanci veto nepřehlasovali.

K tématu:

» Analýza: Komu věří Babiš natolik, že mu svěří svůj majetek?
» ČNB: Babišův Hartenberg není investiční fond
» Poslanci ANO přehlédli, že Agrofert od ledna končí s dotacemi

“To bude velká událost. Já doufám, že už potom se mě nikdo nebude ptát na Agrofert, když už ho nebudu vlastnit,” prohlásil vicepremiér.

Pokud by se ministr financí Babiš holdingu nevzdal, musel by počítat s tím, že už od letošního roku bude jeho společnost odstřižená od dotací, veřejných zakázek a pobídek. A pokud po podzimních volbách znovu usedne ve vládě, bude se navíc muset zbavit i své mediální divize. Tedy především vydavatelského domu Mafra, kde vychází Mf Dnes či Lidové noviny. I to mu ukládá zákon.

Přesnou formu, jakou pro vycouvání z byznysu hodlá zvolit, ministr neprozradil. Uvedl pouze, že na tom pracují jeho právníci.

Škála jeho možností je přitom poměrně široká. Jak už ale deník Neovlivní.cz upozornil, kromě samotného prodeje Agrofertu, což dosud vždy vylučoval, všechny ostatní možnosti spočívají v tom, že svůj majetek předá někomu do správy. Aby vyhověl liteře schváleného zákona, musí to však být takovou formou, že na chod společnosti nebude mít žádný vliv. Tedy žádné převody na děti či partnerku, jak to vyzkoušel u dotace pro Čapí hnízdo (speciál k aféře zde »).

Sám Andrej Babiš už před krajskými volbami naznačil, kudy se jeho úvahy ubírají. Mluvil o tom, že přemýšlí o využití specializovaného fondu. “Udělali lex Babiš, takže já musím teď všechno prodat a dám to pravděpodobně do nějakého fondu, protože asi ten fond pak bude nezávisle investovat,” řekl ministr.

Za takový fond doposud Andrej Babiš označoval zmiňovaný Hartenberg, který má i na svých webových stránkách označení investiční fond. Babiš tuto společnost založil ve stejné době, kdy reálně vstupoval do politiky. Deník Neovlivní.cz  ale koncem loňského roku doložil, že Hartenberg investiční fond ve smyslu zákona není, nikdy nebyl a Babiš tak klidně mohl ovlivňovat jednotlivé investice. Oficiálně to potvrdila i centrální banka (více tu »).