Babiš dostal od opozice pět otázek ke kauze Kleslová

Sněmovní opozice se ve čtvrtek chystala v interpelacích uhodit na Andreje Babiše a žádat vysvětlení k praktikám místopředsedkyně ANO Radmily Kleslové. Na dotazy však nedošlo. ODS proto v pátek na mimořádné tiskové konferenci poslala Babišovi pět otázek na Kleslovou veřejně.

Deník Neovlivní.cz z kraje týdne publikoval nahrávku, na níž Radmila Kleslová, starostka Prahy 10 a šéfka pražské buňky hnutí, tlačí na dozorčí radu ČEZ, aby dala ruce pryč od jejího kontraktu ve společnosti. O smlouvě jsme exkluzivně informovali zde ».

A právě praktiky Kleslové měl Andrej Babiš ve čtvrtek vysvětlovat. “Chtěli jsme včera ve Sněmovně interpelovat v této věci ministra Babiše. (…) Považujeme informace za závažné. A požadujeme vysvětlení jak od místopředsedkyně hnutí ANO, tak od Andreje Babiše. Oba však mlčí, závažná podezření dosud nevyvrátili,” uvedla ODS v tiskové zprávě.

V pátek na mimořádné tiskové konferenci obvinili občanští demokraté Babiše z toho, že se snaží aféru zamést pod koberec. A veřejně mu položili pět otázek na aktivity Kleslové, její metody a přístup hnutí ANO.

“Zajímalo by nás, jak se Andrej Babiš, který postavil své hnutí a jeho étos na verbálním boji proti korupci a údajným klientelistickým nešvarům, postaví k informacím, které se v poslední době objevily v některých médiích. Je nepřijatelné, aby nejbližší okolí ministra financí tvořili lidé, kteří jsou přímo napojeni na státní podniky,” uvedl například Martin Kupka z ODS.

Babiš by podle něj měl odpovědět na otázku, co říká na metody, které Kleslová uplatňovala na některé členy dozorčí rady ČEZ. “Zda mu přijde normální, že jeho místopředsedkyně používá na členy DR ČEZu nátlak, ovlivňování a vyhrožování. Dále by nás zajímalo vyjádření předsedy hnutí ANO na slova paní Kleslové, která tvrdí, že o všech jejích smlouvách v polostátních a státních firmách věděl. Je tedy pravdou, že Andrej Babiš o jejích smlouvách věděl nebo nám ministr financí lže, kdy toto tvrzení popírá,” ptá se Kupka.

Stejnou otázku ostatně deník Neovlivní.cz položil v průběhu týdne prostřednictvím mluvčí Babišovi, odpověď nedostal.

Předseda ANO nicméně v sms zprávě do redakce vzkázal, že chování Radmily Kleslové považuje za nepřípustné a oznámil, že se případem bude příští týden zabývat předsednictvo partaje (více zde »).

S tím dnes odmítl výtky ODS. “Je to nesmysl. Právě kvůli tomu jsem nechal svolat mimořádné předsednictvo,” sdělil Babiš ČTK.