Babiš dostal státní ochranku, připraví ho o soukromí

Sobotkův kabinet pozměnil seznam osob, které podle vládního nařízení chrání policie. Soupisku rozšířil o ministra financí. Ten současný – miliardář a šéf hnutí ANO Andrej Babiš – o státní ochranku sám požádal v listopadu po několika případech ohrožení.

Babiš na podzim požádal o tělesné strážce od ministerstva vnitra i přes to, že bodyguardi znamenají naprostou ztrátu soukromí. Ochranka totiž získá kompletní přehled vicepremiérových pracovních i soukromých schůzek, nahlédne i do soukromí jeho rodiny.

Andrej Babiš. Foto: Ano

Andrej Babiš. Foto: hnutí Ano

Své důvody, proč už mu nestačí vlastní ochranka, kterou si léta vybíral (a platil) pro sebe a svoje blízké sám, nezveřejnil.

V deníku Právo pouze bez bližších podrobností řekl, že mu kdosi usiluje o život, současně ale mluvil  o tom, že ministři financí by stejně jako jejich kolegové z vnitra, spravedlnosti a zahraničí či premiér měli mít na ochranu nárok automaticky. “Podle mého názoru jsem mnohem ohroženější než premiér, ministr spravedlnosti nebo vnitra. Připravuji novelu zákona o hazardu, opatření proti daňovým únikům, spadá pode mě finanční i celní správa,” řekl deníku.

Kabinet mu nyní dal za pravdu. Ve vládním nařízení z roku 2008 byl na seznamu chráněných osob uveden místopředseda vlády pro evropské záležitosti. Tato funkce již dnes ale neexistuje, a tak místo ní na seznam přibude ministr financí, uvedla agentura ČTK.

Jak přesně budou bodyguardi Babiše chránit, nechtěl ministr vnitra Milan Chovanec specifikovat. “Pokud je cílem chránit ministra financí, pak je potřeba to řešit profesionálně. Pokud je cílem to řešit v médiích, pak bych se toho nerad účastnil,” řekl novinářům na tiskové konference.

Neprozradil ani to, kolik ochranná služba pro dalšího ministra bude stát. Přesné náklady na policejní ochranku pro ministra financí nejsou vyčísleny. Na jednu denní směnu se ale odhadují na 82 tisíc korun. Sám Andrej Babiš tvrdí, že jsou výrazně nižší. “Na jeden měsíc je to asi 315 tisíc korun, což vychází na přibližně deset tisíc za den,” sdělil Babiš ČTK.

Více o Babišovi: 

» Tak vypadá bezpečnostní síť kontaktů Andreje Babiše
» Přehledná mapa střetu zájmů AB
» Babišovo ministerstvo vstoupilo do kampaně před krajskými volbami

Pro jednoho z nejbohatších lidí Česka budou státní ochránci znamenalo zásadní změnu. Okamžikem, kdy politik souhlasí se státní ochrankou, musí také počítat s tím, že ho budou střežit i proti jeho vůli. “Chráněná osoba samozřejmě může říct, teď mě nechte, mám soukromou schůzku. Ale oni musí dodržet předpisy a to, že ho mají chránit, takže si najdou způsob, jak ho střežit i bez jeho vědomí. Třeba z větší vzdálenosti, ale udělat to musí,” konstatoval bývalý ministr vnitra a dnešní senátor František Bublan (ČSSD).

“Nepochybně to je zásah do soukromí. Bude ale záležet na tom, na jakém stupni ochranky se dohodnou. Pak bude zřejmé, jak ten zásah bude velký,” dodává Bublan.

Coby ministr vnitra měl sám v minulosti na ochranku nárok a také na vlastní kůži zažil, co se stane, když je pošle pryč. “Jeli jsme s manželkou domů a řekli jsme jim, že už je nepotřebujeme. Oni se ale nějak dovtípili, že si chceme jít koupit ještě nějaké jídlo, takže čekali za rohem a nenápadně se vydali za námi. Dodrželi, že nás mají chránit, i když si to zrovna nějak nepřejeme,” popsal bývalý ministr vnitra.