Babiš: Dotace pro Agrofert? Nemám s tím nic společného

Vicepremiér a majitel společnosti Agrofert Andrej Babiš se distancoval od příběhu se skrytým lobbingem, kvůli němuž se o dotace pro firmu začal zajímat Evropský úřad proti podvodům OLAF. Babiš říká, že s případem nemá nic společného. Management Agrofertu veškerá podezření odmítá.

Jeho manažerovi se sice podařilo státní správou protlačit změnu, která Agrofertu otevřela cestu k většímu balíku peněz z unijních dotací, Andrej Babiš coby jeho majitel však tvrdí, že se ho případ netýká. “Já o tom nic nevím a nemám s tím nic společného,” řekl vicepremiér pro Neovlivní.cz.

Vyšetřování ze strany OLAFu odstartovalo detailně zpracované oznámení, které hned několika institucím v Bruselu adresoval koncem uplynulého roku neznámý odesilatel. Popisuje v něm, jak se manažerovi Agrofertu, který ministr financí navzdory vládnímu angažmá ovládá, podařilo protlačit státní správou změnu v Babišův prospěch, aniž by zafungoval jakýkoli ochranný mechanismus.

Nepřehlédněte:

Foto: Elisabeth Broeckaert, European Union
» Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje Babišův Agrofert
» Klíčový dokument kauzy Agrofert: Dopis manažera náměstkovi z průmyslu

Klíčovým důkazem zaslaným bruselským úřadům je podle zmiňované korespondence dopis místopředsedy představenstva Agrofertu Petra Cingra, který loni v květnu psal náměstkovi ministra průmyslu Tomáši Novotnému coby osobě odpovědné za čerpání eurodotací v dotačním programu OPPIK ve výši 120 miliard korun.

Cingr dopis nepodepsal jako manažer Agrofertu, který bude z dotací těžit, ale zaštítil se funkcí prezidenta Svazu chemickému průmyslu. V dopise u náměstka intervenoval za zvýšení hranice čerpání eurodotací pro velké firmy. A to na “40% alokace první výzvy” místo Bruselem požadovaných 20 procent. Ministerstvo průmyslu potvrdilo, že náměstek Novotný tento návrh následně skutečně prosadil.

Společnost Agrofert nicméně veškerá podezření odmítá.

Mluvčí Karel Hanzelka za společnost uvedl, že Petr Cingr v této věci nikdy nevystupoval za Agrofert. “Vždy vystupoval a mluvil jménem Svazu chemického průmyslu ČR, nikoli jménem Agrofertu. Odešel jeden standardní a transparentní dopis, který nežádal o možnost získávání větších dotací pro kohokoliv. Nic víc, nic míň. Odmítáme jakékoli spojování této záležitosti s naší firmou,” prohlásil Hanzelka.