Babiš je bez imunity. Obvinění nyní hrozí i jeho dětem a manželce

Sněmovna podle očekávání vydala Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka do rukou policie, která chce oba politiky stíhat za dotační podvod v kauze Čapí hnízdo . Nyní se formálně může rozjet vyšetřování, policie teprve teď může oběma předat text obvinění. Babiš s Faltýnkem v tom ale nejsou sami. Obvinění nyní hrozí i Babišovým příbuzným a manažerům. O koho jde?

Manželka Monika Babišová, děti z prvního manželství Adriana a Andrej, švagr Martin Herodes. Všichni tito blízcí Andreje Babiše mají být podle zjištění Neovlivní.cz obviněni v dotační kauze Čapí hnízdo.

Sám politik je loni pod tlakem označil za utajené vlastníky Farmy Čapí hnízdo v době, kdy čerpala dotace z veřejných peněz.  Policie je ale přesvědčena, že šlo jen o fintu, aby se firma tvářila jako společnost nezávislá na Agrofertu a mohla tak získat dotaci, na kterou by jako součást holdingu neměla nárok. Před žádostí o dotaci farma patřila do Babišova koncernu a vrátila se tam poté, co přestaly platit dotační podmínky.

Kontext:

» Babiše v kauze Čapí hnízdo potápí ztracené dokumenty
» Předvolební déjà vu: Čapí hnízdo není Kubiceho zpráva
 » Dilema úředníka Bureše, má dva měsíce na proklepnutí svého šéfa Babiše
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

To, že trable čekají právě Babišovy příbuzné ostatně ukazuje i policejní žádost o zbavení politiků imunity. Policie v ní totiž výslovně píše: “Monika Babišová, Adriana Bobeková a Andrej Babiš (syn pozn. Neo) vyslovením souhlasu s podpisem fiktivní  smlouvy o úplatném převodu cenných papírů vědomě napomohli realizovat záměr Ing. Andreje Babiše účelově a formálně vytvořit zdání skutečnosti, že se v případě Farmy Čapí hnízdo jedná o samostatný malý podnik, který není propojen s žádnou jinou společnosti a zejména s holdingovou strukturou Agrofertu…Vědomě tak napomohli zakrýt identitu Ing. Andreje Babiše jako osoby fakticky vykonávající vliv na společnost Farma Čapí hnízdo.”

Obvinění všem čtyřem – včetně švagra Herodese, který se do obchodu s akciemi farmy zapojil – hrozí mimo jiné proto, že podle policie znali pravdu. “Všichni kupující věděli, že se jedná o formální a fiktivní převod akcií, a že žádné akcie ve skutečnosti nekoupili ani je nepřevzali,” píše policie ve svých dokumentech.

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek mají naději, že z případu ještě vyváznou díky tomu, že po volbách získají znovu imunitu a Sněmovna o jejich vydání bude muset znovu hlasovat. A nové projednávání by při novém složení Sněmovny mohlo dopadnout jinak.

Děti, manželka a švagr Babiše ale na nic takového spoléhat nemohou. Jedinou nadějí by pak pro ně byla politická výměna policisty i státního zástupce, kteří na případu pracují.

Ve stejné situaci jsou i Babišovi manažeři, kteří se podle policie do dotačního podvodu zapojili. Jde o Zdeňka Kubisku a Jana Platila z vedení firmy ZZN Agro Pelhřimov, jak se původně Farma Čapí hnízdo jmenovala. “Ing. Andej Babiš jim dal pokyn k fiktivnímu prodeji akcií, kdy šlo o fiktivní převod za účelem zakrytí skutečné identity ovládající osoby… Vědomě napomohli Ing. Andreji Babišovi účelovému a formálnímu vyvedení ZZN Agro Pelhřimov mimo holdingovou strukturu Agrofertu za účelem skrytí identity Ing. Andreje Babiše, aby se tento subjekt mohl následně neoprávněně ucházet o dotaci,” píše policie ve svých dokumentech k případu.

A další jsou pak Josef Nenádal, Luděk Kalivoda a dnešní náměstkyně primátora Jihlavy Jana Mayerová. Všichni tři podle policie na žádost Anreje Babiše připravili žádost o dotaci a podali ji. A kriminalisté tvrdí, že do žádosti vědomě napsali nepravdivé údaje: věděli, kdo skutečně ovládá farmu a věděli, že ekonomické ukazatele o životaschopnosti firmy uvedené v žádosti jsou nepravdivé.

Andrej Babiš jakékoli pochybení v příběhu odmítá a opakovaně označil zatahování rodiny do příběhu za “prasárnu”. Jako první je přitome do příběhu zatáhl on sám, když je loni uvedl jako vlastníky Farmy Čapí hnízdo.