Hledá se náměstek pro rozpočet. Už přes půl roku. Zn.: spěchá

Post náměstka ministra financí pro rozpočet patří mezi nejdůležitější pozice ve státní správě. Jan Gregor už loni v listopadu oznámil, že z funkce odchází. Jeho nástupce ale do dnešního dne nebyl vybrán, do výběrového řízení se podle zjištění Neovlivní.cz Babišovi úředníci nehrnou.

Když býval náměstkem pro rozpočet Eduard Janota, naplno se ukázalo, jak moc je člověk na takové pozici pro ministry financí nepostradatelný. Na něm do značné míry záleží struktura státního rozpočtu, to on dokáže najít v rezervách peníze na politické priority a ovlivňuje, kam resort ukládá volné miliardy. Připraví rozpočet tak, aby nakonec byly všechny koaliční strany spokojené.

K tomuto tématu:

Zdroj: Neo, HN
» Infografika: Jak se rozkládá Babišův tým na financích
» Výbušný IT audit na financích: Padají hlavy
» Potvrzeno, šéf auditorů z financí odchází
» Od Babiše k Soukupovi. Bývalý náměstek Wagenknecht nastoupil do médií

Jan Gregor už loni v půlce listopadu oznámil, že v roce 2016 odchází do Evropského účetního dvora. Od té doby bylo jasné, že za něj bude na post náměstka pro rozpočet potřeba najít náhradu. Resort ovšem vypsal výběrové řízení až v dubnu letošního roku. Hájí se tím, že oficiálně byla Gregorova nominace potvrzena v Bruselu právě až v dubnu. A zákon o státní službě jim neumožnil vypsat výběrové řízení dřív.

“V návaznosti na schválení nominace Jan Gregor na konci dubna požádal o uvolnění z funkce náměstka pro veřejné rozpočty. Teprve po jeho uvolnění mohlo být vypsáno výběrové řízení na uvolněné místo. Zákon o státní službě umožňuje vypsat výběrové řízení pouze na volné služební místo,” uvedl mluvčí resortu Michal Žurovec.

Tím ovšem průtahy s obsazením klíčového postu náměstek sekce 6 – Veřejné rozpočty nekončí. Do výběrového řízení, která má končit už příští týden, se totiž nikdo nehrne. Dlouho se podle informací Neovlivní.cz nepřihlásil vůbec nikdo, nyní má ministerstvo financí evidovat alespoň jednu přihlášku.

“Nikomu se na ten post nechce,” uvedl zdroj z ministerstva financí. Ministr Andrej Babiš je mimo jiné známý tím, že náměstci u něj mají velmi krátkou životnost. Jeho tým už kromě Gregora například opustili náměstkyně pro daně Simona Hornochová či první náměstek Lukáš Wagenknecht.

Oficiálně ale resort výběrové řízení komentovat nechce. “Ohledně počtu přihlášek nebudeme nic zveřejňovat, výběrové řízení neskončilo,” dodal Žurovec.

Absence nového “Janoty” je nejvíc vidět při současných koaličních hádkách ohledně rozpočtových priorit jednotlivých vládních stran. Dřív byly rozdílné názory v koaličních vládách rovněž časté, ovšem ministr financí vždy vzal jejich návrhy, “prohnal” je soukolím “Janoty” a vypadl mu kompromisní návrh, který byl nakonec pro všechny akceptovatelný. Nic takového se podle samotných ministrů oslovených deníkem Neovlivní.cz neděje.

Pozici náměstka pro rozpočet po Gregorovi prozatím obsadil jako dočasný šéf Pavel Kouřil. Klíčovou postavou pro sestavování rozpočtu je ale nyní ředitel odboru 11 Karel Tyll, zkušený matador, který dělal dvojku už Janotovi. Jeho nevýhodou ovšem je, že není mediálně zdatný, odmítá chodit vysvětlovat zákulisí rozpočtu do médií a hlavně mu podle ministerských insiderů chybí jasné zadání, co přesně se od něj chce.

Rozpočet by měl už po prázdninách putovat do sněmovny. Pohled do historie přitom ukazuje, že před prázdninami býval rozpočet na další rok už v hrubých obrysech dávno hotový.