© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Sněmovnou prošla ve středu novela zákona proti praní špinavých peněz. Kromě jiného počítá s tím, že se Finanční analytický útvar, který dnes bezprostředně podléhá ministrovi financí, osamostatní. Ale jde o osamostatnění po česku: cifršpioni, kteří vidí do účtů firem i fyzických osob a mají k dispozici klíčové informace o finančních tocích v české ekonomice i v politické sféře, nadále zůstanou v područí ministerstva.
Dvacet let od vzniku složky, která na ministerstvu financí analyzuje, hledá a vyšetřuje podezřelé obchody, čeká Finanční analytický útvar (FAÚ) změna. Poslanci poslali do Senátu novelu zákona proti praní špinavých peněz, která jednu z nejmocnějších státních složek vyvazuje z přímého vlivu ministra financí. A zároveň nevyvazuje.
Čtěte také |
» Babišovi podřízení zkoumají účty jeho dětí |
» Praní špinavých peněz a Čapí hnízdo: Co se píše v podnětu pro finanční úřad |
» Klíčové dokumenty k projektu Čapího hnízda se ztratily |
Ale po pořádku. Návrh, kterým se FAÚ dostane mimo řídící strukturu ministerstva, předložil resort Andreje Babiše. Vyhověl tak doporučení, které Česku dal výbor Moneyval Rady Evropy, který varoval, že FAÚ v současné podobě není dostatečně nezávislý. Kritizoval i to, že nemá od ministerstva financí oddělený rozpočet.
“Na základě uvedeného se navrhuje zřídit samostatný Finanční analytický úřad jako správní úřad v podřízenosti ministerstva financí. Jako organizační složka státu bude součástí rozpočtové kapitoly ministerstva financí a samostatnou účetní jednotkou,” píše se v předkládací zprávě ministerstva financí.
Takže o penězích bude dál rozhodovat ministerstvo. A bude to také ministr, (v tuto chvíli Andrej Babiš), kdo má pravomoci jmenovat ředitele úřadu – na základě výběrového řízení podle služebního zákona.
“Osamostatnění” bude mít dopad i na postupy, které doposud platily, když lidé z FAÚ upozornili na konkrétní nepravost člověka či firmy. Doposud podával dotyčný/dotyční proti rozhodnutí cifršpionů rozklad zpátky k FAÚ. Nově však bude o “odvolání” rozhodovat nadřízený úřad. Tedy – ministerstvo financí.
Šéf resortu tak fakticky přijde jen o kontrolu, dohled nad prací cifršpionů má nově mít stálá parlamentní komise, jíž budou cifršpioni předkládat zprávy o činnosti. Ty mají být neveřejné. Jde přitom o cenné informace – lidé z FAÚ ze zákona prověřují podezřelé finanční transakce a mají k tomu rozsáhlé pravomoci.
Zákon proti praní špinavých peněz, v němž je organizační změna FAÚ ukotvena, teď putuje do Senátu. Paradoxní je, že kvůli podezření, zda nebyly porušeny platné zákony proti praní špinavých peněz, jsou aktuálně prověřovány účty potomků Andreje Babiše a jeho společnost Agrofert. A to v kauze Čapí hnízdo (více zde »).