Babiš k rouškám: Nevěděl jsem. Vojtěch: Projednali jsme to na radě

Jen několik hodin poté, co ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil nová pravidla pro nošení roušek, premiér Andrej Babiš se od nich distancoval. Tvrdí, že se mu nelíbí a nevěděl o nich. Nová opatření přitom toto pondělí řešila rada, kterou premiér před pár týdny vytvořil a které osobně předsedá.


Oficiální zpráva veřejnoprávní agentury ČTK k pondělnímu programu vládní rady pro zdravotní rizika: “Koronavirová opatření, která mají na podzim umožnit chod společnosti při co nejmenším riziku šíření koronaviru nového typu, v pondělí probere vládní rada pro zdravotní rizika. V červenci ustavená rada v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) posoudí postupy pro regionální školství, organizaci činnosti sportovních klubů a ochranu obyvatel domovů seniorů. Rada zřejmě prodiskutuje také možné změny v délce karantény ze 14 dnů na deset či nošení roušek.”

Pár hodin po zasedání rady pak Adam Vojtěch na Twitteru píše: “Dnes na radě proběhla dohoda na principech, detaily zveřejníme ve středu, kdy vydáme mimořádné opatření MZ.”

Týž den odpoledne už ministr oznámil, že se roušky od září vrací do škol, veřejné dopravy a obchodů, včetně obchodních center. Ve středu pak přidal na seznam míst, kde bude nutné mít zakrytá ústa a nos, i kadeřnictví a restaurace. A současně spolu s hlavní hygieničkou připomněl, že za nedodržení tohoto nařízení hrozí pokuta až tři miliony korun.

Poté, co se na sociálních sítích strhla ohledně nošení roušek v kadeřnictví a restauracích ostrá diskuse, premiér Andrej Babiš oznámil, že se “mu to vůbec nelíbí” a tvrdil, že o tom nevěděl.

“Vůbec se mi to nelíbí. Proto jsem si pozval na zítra (čtvrtek) pana ministra a celý ten tým, který o tom rozhoduje, protože když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým úplně nerozumím, tak zkrátka to musíme nějak probrat,” řekl Babiš.

O tom, co řešil toto pondělí na radě, které předsedá, neřekl ani slovo.

Je to už poněkolikáté, kdy se premiér snaží odpovědnost za konkrétní kroky v souvislosti s nákazou covid-19 přehodit na někoho jiného. Například při šíření nákazy v dolech OKD, kterou vláda několik týdnů navzdory varování z regionů ignorovala. “Všechna rozhodnutí ohledně viru dělali epidemiologové, dělali hygienici. Nedělala to vláda, vláda to schvalovala. Pokud někdo říká, že my jsme měli zasahovat v OKD, tak pokud někdo měl, tak to měli být hygienici,” prohlásil Babiš.

A podobně se zachoval sám Vojtěch ve chvíli, kdy moravskoslezská hygiena ze dne na den vyhlásila na Karvinsku mimořádná opatření a sklidila za to kritiku místních. “Tu odpovědnost má krajská hygienická stanice. Je na nich, jak postupují,” prohlásil ministr Vojtěch a dodal, že postup hygieny nebyl nejšťastnější.

Jenže ještě před jeho vystoupením moravskoslezská hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že předem mluvila právě s ministrem Vojtěchem a on vyžadoval urychlená opatření. “Já jsem to diskutovala s panem ministrem a opravdu byl požadavek co nejdřív,”citoval Svrčinovou web Echo24.cz.

A ještě poslední výrok. Patří premiérovi Andreji Babišovi a je z letošního března: “Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření a beru na sebe plnou politikou odpovědnost.”

Jak konkrétně vláda rozhoduje o krocích, kterými omezuje život lidí? Kdo ve skutečnosti řídí vládní kroky v boji s nákazou covid-19? A kdo dýchá Vojtěchovi za krk?  Čtěte v zářijovém časopise Neovlivní.cz. Předplácejte ZDE:

 

 

 

Zdroj náhledové foto: FB Adama Vojtěcha