Babiš otočil. Kleslovou měsíce neřešil, teď chce, aby rychle skončila

Když v půli června deník Neovlivní.cz poprvé napsal, že si pravá ruka šéfa hnutí ANO Radmila Kleslová přijde v ČEZ na statisícové částky, odmítal se tím Andrej Babiš zabývat. Teď je všechno jinak: Babiš prostřednictvím České televize požádal političku, aby kontrakt v polostátním energetickém gigantu ukončila okamžitě.

Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš se – v souladu s mottem svého hnutí, které pranýřuje politickou konkurenci kvůli trafikám – jasně vymezil vůči své klíčové pražské političce, starostce Prahy 10 Radmile Kleslové. Která si přijde v ČEZ na 100 tisíc měsíčně za poradenské služby (více zde »).

Stalo se tak ovšem až tři měsíce poté, co jej deník Neovlivní.cz na kontrakt poprvé upozornil. Tehdy ho případ vůbec nezajímal.  “S paní Kleslovou jsem to neřešil, zeptejte se pana Beneše. To je záležitost managementu,” napsal Babiš v sms zprávě redakci 15. června.

Ještě v půli minulého týdne mluvil podobně: “Já nevidím důvod to řešit. Paní Kleslová tam má smlouvu 15 let a je to otázka ČEZ. Pokud ČEZ ji potřebuje, tak ať ji má, pokud ji nepotřebuje, tak ať ji zruší.”

Po masivní kritice ze všech stran teď Babiš vidí případ jinak: “Ta smlouva by měla být ukončena okamžitě, není to dobře,” řekl v ČT. Kleslovou prý už o ukončení kontraktu požádal.

Smlouvou se minulý týden zabývala dozorčí rada ČEZ.  Její předseda Václav Pačes po skončení schůze oznámil, že Kleslová skončí. “V souvislosti s jejím politickým angažmá sama navrhla ukončení smlouvy. Ta končí letos k 31. 12. a už nebude obnovena.”

Kleslová, která je už roky aktivní pražskou političkou a rovněž je místopředsedkyní ANO, si sice podle Pačese uvědomila, že má politické angažmá, peněz, které ji pro letošek kontrakt garantuje, se ale vzdát nehodlá.

V České televizi řekla, že smlouvu ukončí až na sklonku roku. Pro přesnost: Ona ji vlastně neukončí, smlouva vyprší. “Vůbec nechápu rozruch kolem mojí smlouvy. Všichni o ní 15 let vědí. Osobně nepovažuji za žádný střet zájmů, pokud politik je odborník a pracuje ve svém oboru,” uvedla.

Není to úplně přesné, Kleslová totiž nemá v ČEZ smlouvu 15 let. Kontrakt na sto tisíc měsíčně, který se nyní provalil, je platný jen pro letošní rok. Spolupráce firmy s Kleslovou sice začala už v roce 2000, je ale podložena několika různými smlouvami. Jaká odměna političce náležela podle starších smluv, zatím není známo. Kleslová to zveřejnit nechce, vědomě tak nechává viset ve vzduchu podezření, že se odměna zvýšila právě po jejím nástupu do politických funkcí.

Podle nyní platné smlouvy je placena za ‘poskytování poradenských služeb a předkládání pravidelných měsíčních zpráv o plánu legislativních a nelegislativních prací vlády a parlamentu ČR v roce 2015’.