Babiš po dni mlčení: Čapí hnízdo není moje, nic nevím

Andrej Babiš, který již jednou veřejně ve filmovém dokumentu přiznal, že projekt luxusního centra Čapí hnízdo je jeho, pod tlakem nových událostí nyní nečekaně prohlásil: Farma není moje, nic o tom nevím.

Poté, co Neovlivní.cz zveřejnilo zprávu, že auditní úřady projektu již v minulosti udělily mnohamilionovou pokutu za neoprávněný způsob čerpání dotací (exkluzivně zde »), se médiím ministra financí a majitele holdingu Agrofert nedařilo dlouhou část dne zastihnout.

Až novinářům serveru Novinky.cz se povedlo šéfa ANO pozdě ve středu odchytit. Co se dozvěděli, předkládáme v neupravené podobě:

  • “Já o tom auditu vůbec nic nevím. Vyšetřuje to OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům – pozn. red.), auditní orgán, policie. Já o tom nic nevím, obraťte se někde jinde,” řekl Novinkám Babiš.
  • O pokutě ve výši šest miliónů korun prý nikdy neslyšel. “O žádné pokutě nevím, nikdy jsem o ní neslyšel a vůbec se mě to netýká,” rozčílil se.
  • Po doplňujícím dotazu, že přece nemůže tvrdit, že se ho kauza netýká, když Čapí hnízdo vlastní, řekl: “Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu.”

Co na to Novinky.cz? “Při pohledu do obchodního rejstříku je však celá věc jasná. V obchodním rejstříku se přitom píše, že společnost Farma Čapí hnízdo zanikla sloučením se společností IMOBA. Tu vlastní jediný akcionář – společnost SynBiol. Jejím jediným akcionářem je podle rejstříku firem Andrej Babiš,” shrnul server.

A zároveň připomenul, že sám ministr již dříve řekl, že Čapí hnízdo je nejlepší projekt, jaký vymyslel. “Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo. U krmení koz byla obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám něco podobného. Je to fantastický projekt, 90 hektarů, atrakce pro děti, spousta zvířat, ekofarma. Máme mnoho plánů, chceme postavit třípodlažní spa,” citují Novinky z filmového dokumentu Matrix AB.

Babišův středeční výstup zastínil oficiální prohlášení jeho firmy Agrofert.

Společnost – i přesto, že podle očekávání uvedla, že v době vzniku Čapího hnízda nebyla s farmou nijak oficiálně spojena – v tiskové zprávě prokázala detailní znalost problému pokutované dotace. A neobvykle se zastala “cizího subjektu”, s nímž údajně nemá nic společného. Agrofert například uvedl: “Je nutno podotknout, že obdobné problémy jsou u projektů financovaných z fondů EU poměrně běžným jevem, zejména u prvožadatelů, kterým byla i Farma Čapí hnízdo, a.s.”