Ministr o sponzorech: Tak já ty peníze vrátím

Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš musel ve Sněmovně vysvětlovat, proč jeho soukromý byznys sponzorují státní společnosti. Pod tlakem opozice zjevně rozčilený lídr hnutí ANO prohlásil, že tedy doporučí státem ovládaným firmám, aby napříště na akce jeho mediálního domu nepřispívaly. To samé po firmách požaduje i premiér Bohuslav Sobotka.

Interpelace se nicméně zvrhla v zatím nejvyhrocenější přestřelku Andreje Babiše a jeho předchůdce na financích Miroslava Kalouska z TOP 09.

“Jste si vědom, že kdekoliv v civilizované Evropě by tento uskutečněný čin byl důvodem k okamžité rezignaci? Musíte vykrádat státní společnosti, které ovládáte, ve prospěch vašeho mediálního byznysu?” interpeloval ministra Kalousek.

Poté, co vyzval ministra, ať peníze ze státního vrátí, Babiš se neudržel.

“Já jim (státním firmám) to řeknu, ať to vrátí. Víte, co je největší tragédie naší země 25 let po revoluci? Že tenhle lhář, tenhle tunelář, tenhle zloděj, který tady nakradl miliardy, symbol korupce, Kalousek, nechť nám řekne jeho střet zájmů s Hávou, jak dělal Omnipol, kšefty s Ministerstvem obrany! Tak tenhle člověk mi tady něco káže! To je neuvěřitelné! Taková drzost! Já kdybych měl za sebou to, co on, tak lezu kanály,” zuřil šéf ANO.

A pak přidal nečekané přiznání: “Já mám střet zájmů. To všichni věděli! I voliči.”

Ministr financí se kolegy ve Sněmovně nejdřív snažil přesvědčit, že státní firmy spolupracují s jeho vydavatelstvím dlouhodobě, a to i v éře Miroslava Kalouska či Bohuslava Sobotky na financích. Obratem ale čelil argumentu, že ani jeden z nich nikdy nebyl majitelem zmiňovaného mediálního domu.

Po další interpelaci na stejné téma vicepremiér oznámil, že je tedy  připravený vrátit 200 tisíc korun, které na jednu z akcí – snídani s Andrejem Babiše samotným – přispěl elektrárenský gigant ČEZ.

V příspěvcích na další akce mediálního domu MAFRA, kterých se už ale on sám neúčastnil, Andrej Babiš problém nevidí.

Naopak jej vidí premiér Bohuslav Sobotka, který už dříve Neovlivní.cz řekl, že kauzu hodlá probrat na koaličním jednání. Ve Sněmovně pak ve čtvrtek oznámil, že se musí zpřísnit pravidla pro marketing státem ovládaných společností. Na adresu těchto firem pak premiér dodal, že partnerství s Babišovým mediálním domem by se měla zrušit.