Babiš prvně připustil předčasné volby

Premiér Andrej Babiš dnes poprvé připustil možnost předčasných voleb. Ještě minulý týden reagoval na naše zjištění z červnového časopisu Neovlivní.cz o existenci projektu Předčasné volby slovy lež a nesmysl.

“Výchozí myšlenka je ta, že teď jsme nahoře. Ta pozitivní vlna, na které jedeme, nebude nekonečná.” Těmito slovy popsal pro Neovlivní.cz motivaci při úvahách o předčasných volbách jeden z lidí kolem premiéra.  “Řeší se, jak předčasných voleb dosáhnout,” potvrdil existenci utajených scénářů další vysoce důvěryhodný zdroj blízký vládnímu kabinetu.

Původní titulek z webu iDnes.cz

Premiér Andrej Babiš v první reakci označil tyto informace za nesmysl a lež. Netrvalo týden a o předčasných volbách sám promluvil v souvislosti s hrozbou komunistů, kteří mu nechtějí podpořit státní rozpočet s rekordním schodkem.

V reakci na dotaz redaktora iDnes předseda vlády uvedl: “Nechci předčasné volby, ale v momentě, že by naše koaliční vláda nemohla prosadit rozpočty, které potřebuje, tak potom to samozřejmě může být otázka na stole.”

Zpravodajský web ze svěřenského fondu premiéra text původně vydal s titulkem “Babiš hrozí předčasnými volbami. Odmítl návrh KSČM na schodek 450 miliard.”

Poté, co se tato informace rozletěla do éteru a vyvolala bouřlivé reakce, vzal premiér zpátečku a začal tvrdit, že jen reagoval na dotaz novinářů a volby nechce.

A iDnes upravil i titulek. Večer už zněl: “Babiš odmítl návrh KSČM na schodek 450 miliard. Zmínil předčasné volby”.

Jak jsme popsali v časopise, plány na předčasné volby se probírají v naprostém utajení v okruhu nejbližších spolupracovníků premiéra. Řeší se hlavně technické detaily, jak předčasných voleb dosáhnout, když jsou výhodné prakticky jen pro hnutí ANO.

Babišovy poslední kroky vzbudily neklid na několika nejvyšších místech. S kým se v posledních týdnech bavil o předčasných volbách? Detaily chystáme do letního speciálu Neovlivní.cz. Předplácet můžete už nyní ZDE: