© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
S houstnoucí atmosférou předvolební kampaně se lídr hnutí ANO rozhodl posílit svou bezpečnostní síť. Pro Andreje Babiše začal pracovat Josef Bečvář, dlouholetý policejní důstojník z protikorupční služby, který to dotáhl na náměstka protikorupční služby. Detailní bezpečnostní síť AB pak přinášíme v červnovém tištěném magazínu Neovlivní.cz.
Josef Bečvář pro policii pracoval dlouhá léta. Ale jeho jméno širší veřejnost zaznamenala, až když musel odejít. Rezignoval poté, co jeho lidem při domovní prohlídce utekl v létě 2005 ze své černošické vily Radovan Krejčíř. Ještě před tím však pod jeho velením pracovali příslušníci protikorupční služby na vyšetřování nejzávažnějších ekonomických kauz. Bečvář se podílel na řízení služby i v době, kdy se mimo jiné zajímala o privatizaci Unipetrolu do rukou Andreje Babiše a o jeho kontakty na bývalého premiéra Stanislava Grosse.
Teď získal angažmá u Andreje Babiše, jak redakci Neovlivní.cz potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. „Bečvář mluví přímo s Babišem, dohodli se na spolupráci,“ uvedl jeden z nich.
Sám Josef Bečvář nepopřel, že se s Babišem zná a mluví s ním. Ovšem tvrdí, že z toho titulu, že byl v minulosti poradcem na ministerstvu financí. A svoji roli v blízkosti miliardáře bagatelizuje.
„S panem Babišem se známe, protože jsem na ministerstvu působil jako poradce. Měl jsem tam smlouvu ještě z doby, kdy byl ministrem Jan Fišer,“ říká Bečvář. „A že bych panu Babišovi mohl být k něčemu platný kvůli svému působení u policie? Jaké já mám dneska kontakty. Vždyť víte, jak ty kontakty po odchodu od policie stárnou.“
Bečvář měl u policie pověst schopného člověka. Ovšem – nebyl to žádný operativec, tedy člověk, který z terénu přináší informace. I to je důvod, proč záhy poté, co si teď plácl s Babišem, začal lanařit další lidi. Tím se stal další cennou posilou v bezpečnostní mapě Andreje Babiše.
Miliardář není v byznyse jediný, kdo si kolem sebe vybudoval rozsáhlou pavučinu bývalých policejních důstojníků a špionů či armádních expertů. Stejný okruh lidí najdeme u většiny tuzemských top byznysmenů. Andrej Babiš je ovšem jediný, kdo současně působí v politice. Srovnatelný byl snad jen rozsah bezpečnostních kontaktů někdejšího šéfa Věcí veřejných Víta Bárty.
Vazby na lidi z bezpečnostních složek si Babiš budoval už dávno před vstupem do politiky. Šíře okruhu jeho spolupracovníků z řad policie, tajných služeb či armády se začala detailněji odkrývat až poté, co vystoupil z ústraní.
Z dlouhodobého mapování Babišovy bezpečnostní sítě vyplývá, že mnohé ze svých spojek lídr hnutí ANO po svém vstupu do politiky rozmístil na klíčové pozice ve státní správě nebo samosprávě.
Kromě toho má šéf hnutí ANO blízko i k některým lidem, kteří v bezpečnostních složkách léta působí. Někteří si svou funkci udrželi dosud, jiní třeba ještě povýšili. Neznamená to samozřejmě, že všichni mu dnes nosí informace, nebo jsou mu jakkoliv „po vůli”. Řada z nich mu může sloužit cennou radou, informací či funkcí, aniž by je spojoval pracovně-právní vztah. Přesto je – vzhledem k obrovské politické, ekonomické a mediální moci, kterou u sebe Babiš soustřeďuje – dobré jejich jména znát.
Z analýzy bezpečnostní mapy AB vyplývá, že politik je zatížený na důstojníky generální inspekce a někdejších elitních útvarů: protikorupční služby a protimafiánské jednotky ÚOOZ. Je to logické, jde o policejní složky, jejichž lidé disponují těmi nejcitlivějšími informacemi – jak těmi z vyšetřování, tak třeba díky odposlechům i z byznysu.
Ostatně právě z těchto složek pochází většina členů Babišovy bezpečnostní divize, kterou řídí bývalý náměstek protikorupční služby Jiří Veselý. Kromě nich holding navázal také spolupráci s bezpečnostní agenturou ABAS, a to na zajištění ostrahy jednotlivých firem. ABAS vlastní ostravský podnikatel Ivo Popardowski, jinak také bývalý funkcionář Zemanovy strany SPOZ.
Sám Veselý bojuje od nástupu k Babišovi s nálepkou muže na špinavou práci, který pro vicepremiéra pracuje i na poli politické špionáže. On sám to striktně popírá. Rozhovory sice neposkytuje, ale ve firemních časopisech opakovaně prohlašoval, že jeho rolí je chytat zloděje salámů.
„Bezpečnostní divize skupiny Agrofert se zabývá především ochranou majetku společnosti, a to nejen v oblasti krádeží zboží a surovin, ale i fraudů, sabotáží a poškození dobrého jména společností,“ řekl v jednom z rozhovorů pro magazín Agrofert.
Stejně tak vicepremiér Andrej Babiš opakovaně popřel, že by jeho bezpečnostní divize pracovala proti jiným politikům.
„Žádnou policii nemám. Agrofert má – stejně jako řada jiných i nadnárodních firem – svou bezpečnostní divizi. Jejím úkolem je chránit majetek společnosti, tedy střežit objekty a dohlížet na to, aby zaměstnanci firmu neokrádali,“ prohlásil Babiš.
Kdo další pracuje pro Andreje Babiše? Od koho čerpá informace? Bezpečnostní síť AB najdete v červnovém tištěném magazínu Neovlivní.cz. Pokud předplatné nemáte a chcete jej získat, cestu najdete zde:
Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». |