© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Lobbistka musela opustit vrcholnou politiku poté, co jsme zveřejnili její příjmy ze státních firem a nahrávku s jejími výhružkami.
“Za Kleslové bude líp”. S tímto sloganem kandiduje coby jednička na Praze 10 za Babišovo hnutí jeho dlouholetá pravá ruka Radmila Kleslová. ANO ji v říjnových komunálních volbách vysílá i do boje o místo v zastupitelstvu magistrátu Prahy.
Oligarcha zjevně sází na krátkou paměť voličů. A tedy na to, že už si nikdo nepamatuje, proč i sám Andrej Babiš usoudil, že bude lepší se jí zbavit.
Stalo se to přesně před sedmi lety. V září 2015. Radmila Kleslová rezignovala na post místopředsedkyně tehdy čerstvě vládního hnutí ANO a stáhla se z politiky.
Důvodem byla série odhalení redakce Neovlivní.cz o tom, jak Kleslová vydělává u polostátních a městských firem díky svému politickému vlivu a vazbě na Babiše. Hnutí ANO přitom stavělo svou politiku na tom, že její členové nebudou mít žádné trafiky.
Šlo zejména o společnost ČEZ, kde měla Babišova spolupracovnice stotisícový měsíční příjem. Součástí roční investigace Neovlivní.cz byla také nahrávka, dokazující, že se politička pokoušela ovlivnit chod dozorčí rady ČEZ, když tlačila na její členy, aby se nezajímali o její milionovou smlouvu.
ČTĚTE TAKÉ: Výhrůžky Kleslové: Nemyslíte politicky. Od teď mám s vámi problém
Patnáct minut s Radmilou Kleslovou. Kompletní nahrávka ZDE
Podstatné ale bylo, že příjmy Kleslové z veřejných peněz šly nahoru poté, co se hnutí ANO dostalo po volbách v roce 2014 do vlády. A tím posílila i moc Kleslové, která tehdy platila za dlouholetou nejbližší spolupracovnici Andreje Babiše.
Babiš ji také celý rok do poslední chvíle držel. Potopil ji až poté, co jsme zveřejnili zmiňovanou nahrávku, na níž se Kleslová pokoušela nevybíravě zabránit tomu, aby se dozorčí rada ČEZ zabývala smlouvami, které ve skupině má. Tehdejšího náměstka Lukáše Wagenknechta, který v dozorčí radě reprezentoval ministerstvo financí, tlačila k tomu, aby dal od smluv ruce pryč a k témuž přiměl i své kolegy z rady. Hrozila mu politickými důsledky.
“Takže panu Babišovi už jsem to přeposlala, protože se ho na to pochopitelně ptají taky. Tak jen abyste věděl, že úplně není dobrý, když takhle proti mně vyjíždíte,” říkala Kleslová na nahrávce.
Tvrdila také v rozporu s tehdejším vyjádření Babiše, že “šéf” o všech jejich smlouvách ví a nemá s tím problém. “Šéf ví o všech mých smlouvách, které mám. Všude. Jo, takže nepotřebuje on, aby mu někdo zjišťoval nějaký moje vztahy někde ve společnostech. Protože za patnáct let má ke mně šéf takovou důvěru, že ví, že to, co mu řeknu, tak je. Takže nepotřebuje, aby mu to někdo zjišťoval.”
Nátlak od Kleslové tehdy redakci potvrdil i další člen dozorčí rady Jiří Tyc.
Andrej Babiš dal poté veřejně ruce od Kleslové pryč. “Určitě je to nepřípustné a projednáme to na předsednictvu hnutí,” reagoval před sedmi lety Babiš na nahrávku v sms zprávě pro Neovlivní.cz.
Kleslová byla pro miliardáře dlouho nepostradatelnou osobou. Ještě když nebyl v politice, byla jeho tykadlem ve Sněmovně, kde lobbovala za zájmy jeho Agrofertu. Už její samotný vstup do nejvyšších pater hnutí ANO ale provázela kritika. Stejně jako samotný Babiš i Radmila Kleslová se před rokem 1989 zapletla s tajnou komunistickou policií. A stejně jako Babiš to byla rozvědka.
Komunistická špionáž si ji vyhlédla už v roce 1986. “V dubnu roku 1988 byla tedy Radmila Bartheldyová (rodné příjmení Kleslové) přijata v důstojnické hodnosti podporučice do služebního poměru ke Sboru národní bezpečnosti (rozvědka měla označení I. Správa SNB). Do funkce referentky zvláštní činné zálohy I. Správy SNB s platem 2 800 korun a příplatkem 800 korun,” vyčetl z archivních dokumentů Ekonomický deník.
A na dávné skryté nahrávce, kterou zveřejnila anonymní skupina Šuman, příslušnost Kleslové ke komunistické rozvědce přiznával i sám Babiš. “Kleslová, která byla v rozvědce, kterou cvičili, aby byla žena našeho špiona. V Londýně. Měli jsme tehdy nejlepší špiony. Tak šla 14. listopadu 1989 na tiskovku a ministr vnitra jí řekl: Radko, ne ne, ty už sem nechoď,” tvrdil Babiš.
Odkaz na tuto skrytě pořízenou nahrávku ZDE.
Odměnami Radmily Kleslové z veřejných peněz se zabývala i policie. Všechny podněty ale nakonec odložila. Bylo to těsně před tím, než hnutí ANO vyhrálo volby v roce 2017 a Babiš se stal premiérem.
Sama Radmila Kleslová nikdy nepřipustila, že by něco udělala špatně. Byla to totiž podle ní kampaň. Zde je pasáž z jejího sedm let starého rezignačního dopisu: “Po permanentním tlaku, který na mě média v posledních týdnech vyvíjela, jsem se rozhodla rezignovat na funkci místopředsedkyně hnutí ANO. Nechci nadále snášet dehonestující kampaň.”
Po sedmi letech teď Andrej Babiš zahájil restart její kariéry.