Babiš se probral a řeší lůžka. Ještě v září jeho tým mluvil o fake news

Je to jen měsíc, co premiér a jeho lidé tvrdili, že lůžek pro covid pacienty je dost. Navzdory tomu, že lékaři z terénu v té době už tři neděle upozorňovali, že může nastat problém. Premiér se probral až teď.

Byla středa 9. září a premiér vystoupil v televizi Nova. Tvrdil, že jeho vláda má všechno pevně v rukou. A hlavně, není třeba se znepokojovat kvůli kapacitám nemocnic pro covid pacienty. “Určitě máme dostatek kapacit. Tým profesora Černého tyto kapacity sleduje, jsou volné. Opakuji, že v první vlně jsme měli asi 450 lidí v nemocnici. Každý den mluvím s primářkou Nemocnice na Bulovce,” prohlásil Andrej Babiš.

Střih. 15. října premiér před odletem do Bruselu oznámil, že čísla jsou katastrofální a musí posílit kapacity nemocnic. “Musíme urychleně stavět náhradní kapacity, toto je absolutní úkol…Nemáme čas, prognóza není dobrá, čísla jsou katastrofální a skutečně to velice, velice spěchá,” konstatoval.

Tahle situace přitom vůbec nemusela nastat. Už na přelomu srpna a září zdravotníci především z regionálních nemocnic začali zjišťovat, že nemají dost infekčních lůžek pro covid pacienty. A velké nemocnice v Praze jim je odmítaly přijímat.

Když své zkušenosti popsali na sociálních sítích, následovala blesková reakce Babišova týmu: lůžek je dost, nešiřte paniku. Šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík, který kandidoval do senátu s podporou Babišova hnutí, dokonce v té souvislosti na facebooku mluvil o fake news.

Jenže tuhle veřejnou reakci provázela i ta tichá, co nebyla vidět. V sobotu 12. září se do problematiky lůžek vložil tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle svědků, s nimiž redakce Neovlivní.cz hovořila, byl informací, že nemocnice nemají dostatečné množství infekčních lůžek, upřímně zaskočený.


Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch začal situaci s lůžky řešit 12. září. Foto: FB AV

“Zřejmě to nevěděl, jejich čísla totiž ukazují něco jiného. Byl konfrontovaný s konkrétními čísly z nemocnic a jeho lidé taky. A je pravda, že od té soboty to začal řešit. Mimo jiné se konečně začaly napojovat záchranné služby na informační systém, který hlídá počty lůžek. Do té doby tam kromě Prahy připojené nebyly,” uvedl jeden ze zdravotníků, kteří problematiku s ministrem a jeho lidmi řešil.

Každopádně je jisté, že do té doby premiér, jeho ministr zdravotnictví a další odpovědní lidé, riziko nedostatku nemocničních kapacit ignorovali.

Oficiální statistiky a čísla Vojtěchova resortu ohledně lůžek skutečně vypadaly velmi optimisticky. A stejně vyzněla i červnová analýza profesora Vladimíra Černého, který je šéfem klinické skupiny Covid na ministrstvu zdravotnictví a je “vrchním guru” přes lůžka. I v tomto dokumentu jasně stojí: “Systém zdravotní péče je na infekční nemoci podobné povahy (např. chřipka) nachystán v ČR dostatečně.”

Jenže během léta se situace v nákaze covid změnila a jak už jsme popsali, z ministerstva ani z Babišovy vlády na ni nikdo dostatečně nezareagoval. “Měli na to přece myslet posledního půl roku, aby přišli s nějakou koncepcí, vizí. Ať řeknou: fajn, připravili jsme dalších x lůžek, otevřeme záložní infekční nemocnici v Těchoníně. Prostě cokoli. Ale nepřišli s ničím. Řeklo se, že každý jede sám za sebe,” otevřeně popsal pro Neovlivní.cz manažer jedné z regionálních nemocnic.

Lůžkové kapacity ovšem v českém systému zdravotnictví nejsou jediný problém. Nemocnice i před covidem bojovaly s nedostatkem především sester. Stát je nedokázal zaplatit. A to se teď může ukázat jako fatální problém.

Není sestra, není pacient

Když nebude personál, nebude se mít o pacienty kdo starat.

“Už teď nejsou sestry. Jsme ve stavu, kdy máme na patře deset pokojů a tři jsou prázdné, protože nejsou lidi, kteří by je ošetřovali. Je to dlouhodobý problém, který se zkrátka neřešil a teď se nám to může vymstít,” popsal pro Neovlivní.cz už v září situaci lékař, který slouží v jedné z nemocnic.

Éra koronaviru zjevně naplno odkryla bolavá místa celého zdravotnického systému. “Aby se doplnily stavy sester, musela by na to teď vláda uvolnit peníze. Nemocnice na to prostě teď nemají, mají obří díry v rozpočtu ještě z jarní situace, kdy musely zastavit výkony hrazené pojišťovnou. Když bude příliv pacientů, budeme muset o to víc utlumit běžný provoz, aby se měl o ně kdo postarat. A budou to samozřejmě obrovské finanční ztráty,” nezastírá finanční situaci nemocnic již citovaný manažer.

O nedostatku sester zasvěcení věděli dlouho, stejně jako o situaci, kdy zdravotníci mají problém umístit specifické pacienty. “Obvoláváte, doprošujete se, funguje to na osobních vazbách. Osobně se mi stalo, že jsem resuscitoval pána a tři čtvrtě hodiny jsme hledali nemocnici, kam bychom ho mohli odvézt. V jednu ruce jsem ho držel a dýchal s ním, v druhé ruce telefon, skrz který jsem mu sháněl lůžko,” popisuje lékař ze záchranky.

A navíc roste počet nemocných mezi sestrami a lékaři. “V současnosti je matematická jistota, že se v nejbližších dnech bude situace dále zhoršovat. Musíme udělat vše pro to, aby zdravotnictví pod náporem pacientů s covidem-19 nezkolabovalo,” uvedl k číslům o nákaze mezi nemocničním personálem prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Zdroj náhledové foto: Facebook Adama Vojtěcha

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email