Babiš se snaží marně. Proč teď vláda nepadne

Vládní koalicí otřásá aféra Starostů. Jejich odchod z kabinetu ale koaliční partneři žádat nebudou.

Opoziční ANO a SPD vyzvali k rezignaci lídra Starostů Víta Rakušana kvůli aféře Petra Hlubučka. Pokud by Rakušan skutečně rezignoval, byl by to okamžik, kdy by se současná vládní koalice začala hroutit.

Koalice SPOLU aféru Hlubuček ustojí Foto: SPOLU

Rakušan se ale k ničemu takovému podle informací Neovlivní.cz nyní nechystá. “Rozhodl se bojovat. Nezabalí to,” potvrdil jeden z jeho spolupracovníků.

A pokud Rakušan obhájí svou pozici i na mimořádném sněmu strany, který svolal, může si vládní koalice oddychnout. Nepadne.

Koaliční partneři sice sledovali kauzu Hlubuček s jistými obavami, odchod Starostů z vlády ale kvůli tomu rozhodně žádat nebudou. Důvodů je hned několik.

Za prvé považují kriminální případ za lokální selhání, byť kvůli tomu musel odejít i ministr školství Petr Gazdák. Klíčový partner SPOLU Vít Rakušan navíc prokazatelně s celou partou neměl nic společného, s hlavní postavou aféry – Krejčířovým spolupracovníkem – Michalem Redlem se nikdy neviděl. A navíc to byl právě Rakušan, kdo se vliv Hlubučka navzdory tlakům Stanislava Polčáka a Petra Gazdíka snažil omezit.


NEPŘEHLÉDNĚTE: VIP děsí záznamy z kokainových večírků


“Dokud bude Rakušan ve funkci, nikdo z koalice po odchodu STAN z vlády volat nebude. Samozřejmě, pokud se ta kauza nějak dramaticky nevyvine,” uvedl vlivný koaliční politik pro Neovlivní.cz.

A veřejně tuto optiku potvrdil premiérův hlavní stranický spojenec, ministr financí Zbyněk Stanjura. “Vnímám to jako průšvih krajské reprezentace Starostů a nezávislých v Praze. Nerozumím snaze přenést to na celostátní úroveň. Jasně, cílem opozice je shodit vládu, to je cíl každé opozice. Jen mi to přijde v tomto případě hloupé. STAN celou kauzu vyřešil velmi rychle a myslím si, že v tuto chvíli je příběh uzavřený. Uvidíme, jak se případ bude vyvíjet dál, za ty roky v politice už jsem opatrnější,” uvedl pro SeznamZprávy během návštěvy Kataru.

Oficiální postoj pak po včerejší schůzce lídrů koalici popsal premiér Petr Fiala slovy: “Dohodli jsem se na tom, že nevidíme žádné důvody pro rekonstrukci vlády a podobné kroky.” I on zopakoval, že Rakušan má coby ministr vnitra jejich „absolutní důvěru“ lídrů vládní koalice, pokud jde o nestrannost vyšetřování kauzy a jeho spravedlivý výsledek.

Zřejmě nejdůležitějším důvodem, proč vládní koalice veřejně nevolá po odchodu STAN z vlády, je ale fakt, že bez Starostů by novou vládu nesložila STAN má ve Sněmovně 33 křesel, po ODS je to druhý nejsilnější klub současné vlády.

“Odchod STAN by znamenal pád vlády, to je dnes každému jasné. Novou vládu bychom bez nich nesestavili. Takže i z ryze pragmatických důvodů nikdo nebude nikoho vyhazovat,” uvedl spolupracovník premiéra Petra Fialy.

A dodal, že naopak předseda vlády doufá, že kauza Víta Rakušana posílí. “Má teď jedinečnou šanci Starosty očistit. Kdyby nebylo téhle kauzy, šlo by to dost ztuha, ostatně už se o to pokoušel. Teď mu stačí být razantní a nikdo si nedovolí mu vzdorovat. Právě s ohledem na možný konec angažmá Starostů ve vládě,” řekl již citovaný Fialův spolupracovník.

Největší problém s kauzou STAN původně měli Piráti, kteří se před svými voliči profilují jako strana, která netoleruje žádnou korupci a manipulace s veřejnými penězi. Jenže i Piráti nakonec usoudili, že shazovat kvůli tomu vládu a vyvolat předčasné volby, když sami mají jen čtyři poslance, je trochu nesmysl.


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Horké léto u Starostů. Neznámé detaily aféry

Co se dělo před obviněním Hlubučka v politickém zákulisí

Gazdík svěřil obviněnému z kauzy Hlubuček zakázky na svém ministerstvu

Michal Redl. Pravá ruka gangstera a přítel politiků

Starostové mohli ostudě s Hlubučkem předejít. Neudělali to


Zdroj náhledové foto: Koalice SPOLU

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email