Babiš se urazil, daně vysvětlovat nehodlá: Mám důležitější program

Poslanci chtěli přimět ministra financí Andreje Babiše, aby ve sněmovně vysvětlil daňové okolnosti, které provázejí jeho osobní nákup korunových dluhopisů Agrofertu. Babiš nejdřív nedorazil, pak vzkázal, že přijde později a nakonec si svou účast ve Sněmovně rozmyslel úplně. Mám důležitější věci, než nějaké žvásty, vzkázal.

Bod s názvem “daňové podvody ministra financí” na dnešní zasedání Sněmovny nečekaně protlačil Babišův hlavní rival, lídr TOP 09 Miroslav Kalousek. A to díky hlasům z řad koaličních sociálních demokratů a lidovců.

Jenže už ráno bylo jasné, že bod se bude projednávat bez účasti hlavního aktéra. Andrej Babiš se do sněmovny nedostavil.

“Pan ministr financí tady není, protože se účastní slavnostního otevření úseku dálnice D3 Borek-Ševětín,” oznámil Miroslav Kalousek a ministrův postup označil za pohrdání sněmovnou a parlamentní demokracií.

Čas pro svého šéfa se snažil získat předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Babiš by podle něj přijel moc rád, jen to jaksi nestíhá.  “Chtěl bych dát procedurální návrh na přerušení tohoto bodu do přítomnosti ministra financí, který by rád byl u této debaty a dokázal odpovědět na konkrétní dotazy, a to konkrétně do 17 hodin dnešního dne,”  navrhnul Faltýnek.

Poté, co poslanci jeho návrh nepřijali, požádal Faltýnek o přestávku.

Andrej Babiš mezitím skutečně obrážel jižní Čechy, kde ho zastihla zpravodajka deníku Právo. “Měl jsem výjezd, kvůli druhé vlně EET jsem navštívil obchod, byl jsem na škole v Českých Budějovicích a teď jsem byl na otevření dálničního úseku,” popsal jí svůj program.

Na námitku, zda neměl program zrušit, když o projednání pochybností okolo jeho daní už věděl od úterý, vicepremiér Babiš odvětil: “Ne. Pro mě je důležitější program, co jsem měl, než nějaké žvásty Kalouska.”

A do Sněmovny už se prý ve středu nechystá, když na něj poslanci nechtěli počkat. Poslanci tedy pochybnosti ohledně osobních peněz a transakcí ministra financí probírali bez něj. Miroslav Kalousek navrhnul usnesení, které konstatuje, že ministr financí věrohodně nevysvětlil své legální příjmy, ani vážná podezření z daňových úniků, které vznikly mezi Agrofertem a Andrejem Babiše.

Sněmovna následně schválila usnesení, v němž dala vicepremiérovi ultimátum, aby do konce dubna podal věrohodné vysvětlení. Pokud tak neučiní, poslanci na návrh koaličních lidovců vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku, aby z toho vyvodil politické důsledky pro Babiše. Jaké konkrétně, to už usnesení neříká.

Andrej Babiš v reakci na verdikt Sněmovny prohlásil, že už nic vysvětlovat nebude. “Jsou to všechno manipulace a lži a já to odmítám a nic nebudu zdůvodňovat. Já jsem všechno zdůvodnil,” reagoval ministr.

Pochybnosti ohledně osobních peněz a investic ministra financí zesílily poté, co Andrej Babiš zveřejnil auditorskou zprávu, která měla dokázat, že měl dostatek financí na nákup dluhopisů Agrofertu. Tuto investici mu sice zpráva pokryla, současně ale vyvolala otazníky nad několika dalšími. Ukázalo se totiž, že Babiš prodával své vlastní firmy vysoce přeceněné holdingu Agrofert. Policie také obratem začala zkoumat, jak tyto operace vyřešil daňově a zda nešlo o krácení daní.