Zdroj: Twitter

Babiš se vrací z USA a rozhodne, kdo půjde z kola ven

Ministr financí a lídr ANO Andrej Babiš se v noci vrátil do Prahy z návštěvy Spojených států a obratem začal řešit vážný spor mezi dvěma klíčovými zástupci “jeho” resortů: ministryní Karlou Šlechtovou a náměstkem z financí Lukášem Wagenknechtem.

Jsou to jedny z prvních schůzek, které má ministr po svém návratu naplánované. Nejprve ho podle informací Neovlivní.cz čeká jednání s ministryní, následovat má rozhovor s Wagenknechtem.

Babiš přitom musí chvátat. Premiér Bohuslav Sobotka v úterý večer oznámil, že očekává na středečním zasedání vlády jasné vysvětlení.

Podstatou sporu je audit IT zakázky ministerstva pro místní rozvoj na systém monitorující čerpání evropských fondů, který vypracoval Wagenknechtův tým. Audit konstatoval, že systém je předražený a existuje podezření z podvodu a kartelu.

Ministryně závěry auditu už počátkem dubna odmítla, v pátek pak spor vyhrotila, když svolala tiskovou konferenci a veřejně označila auditory za škůdce. “Podle našeho názoru se jedná o neprofesionální a špatně odvedenou práci, která poškozuje české zájmy,” prohlásila ministryně.

Babiš se přitom tentokrát bude muset rozhodnout, na čí stranu se postaví – ministryně nebo svého klíčového náměstka, který byl tváří jeho protikorupčního tažení na financích. V neprospěch Wagenknechta mluví fakt, že jeho vztahy s ministrem jsou poslední týdny na bodu mrazu. Ministrovi podle neoficiálních informací z úřadu začalo vadit, že náměstek jedná do značné míry autonomně.

Vicepremiér z USA zatím jen vzkázal, že požádá svého náměstka o písemné ujištění, že byl audit kvalitní. “Po jeho předložení ze strany pana prvního náměstka zvážím další postup v této věci, zároveň o tomto postupu budu informovat Evropskou komisi,” uvedl Babiš.

Skoro to vypadá, že by Andrej Babiš neměl opouštět republiku. Když naposledy v dubnu odjel s dětmi na lyže, vypukla aféra “jeho” pražské primátorky Adriany Krnáčové, zatím největší problém spojený s hnutím ANO.