© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Premiér sliboval obří pomoc byznysu, který ochromila vládní opatření v boji s covid. Šlo jen o prázdné sliby, potvrdila Hospodářská komora.
Vláda by mohla poskytnout na podporu podnikatelů a českých firem až bilion korun, uvedl premiér Andrej Babiš letos v březnu.
V jeho oznámení je důležité slovo MOHLA. Ve skutečnosti totiž vláda žádný bilion neuvolnila.
Jak nyní spočítala Hospodářská komora, na kompenzace šla pouze desetina ze slibovaného bilionu. Vláda se přitom stále tváří, že právě finanční pomoc byznysu stojí za obřím půlbilionovým schodkem státního rozpočtu plánovaného pro příští rok.
“Jedním z mýtů je to, že stát z avizované částky 1,2 bilionu korun vyplatil podstatnou část podnikatelům a plánovaný schodek státního rozpočtu je způsoben právě podporami pro firmy a OSVČ. Ve skutečnosti šla na kompenzace pouze desetina zmíněné částky,” uvedla komora.
Analýza vládní podpory podnikatelům tedy ukázala, že vláda nemůže svalovat ani schodek rozpočtu na kompenzace.
“Z plánovaného celoročního schodku státního rozpočtu v částce 500 miliard korun tvořily ke konci listopadu kompenzace podnikatelům v ČR v souvislosti s koronavirem pětinu. Z toho bylo ale fakticky adresováno firmám prostřednictvím výdajů veřejných rozpočtů pouhých 14,7 miliardy. Cestou daňových a pojistných úlev ušetřili podnikatelé 84,2 miliardy korun. Část těchto úspor je ale jen pouhým odkladem plateb, které podnikatelé budou muset stejně uhradit,” stojí ve stanovisku komory.
Kabinet Andreje Babiše ale opakovaně trval na tom, že pomáhá maximální měrou. Například ministryně financí Alena Schillerová v dubnu tvrdila, že objem pomoci řadí Českou republiku mezi ty země, které pomáhají úplně nejvíc.
“Výše pomoci představuje 20,7 procenta HDP a řadí nás nejen na evropské úrovni mezi země, které do záchrany své ekonomiky uvolňují naprosto nejvíce,” uvedla ministryně Schillerová.
Že to je lež, jsme popsali už v červnu v tištěném časopise Neovlivní.cz. Právě na živnostníky, firmy a podnikatele přitom vládní opatření dopadla nejtvrději.
“Lidé si myslí, jak nám stát pomohl, ale opak je pravdou. Nechal nás padnout na dno a jen někteří se z toho dostali. Druhou vlnu už přežije málokdo,” popsal realitu státní pomoci jeden z jihočeských podnikatelů v gastronomii Roman Staněk.
A to samé říká advokátka Jana Krouman, která zastupuje podnikatele marně žádající o finanční pomoc v rámci státních covid programů.
Oproti jaru se přitom podnikatelé i jejich právníci na podzim shodli v jedné věci: nebrojí proti samotným opatřením, ale proti způsobu, jakým stát fakticky (ne)pomáhá. A hlavně, že nemá žádný plán.
“Nepřísluší mi posuzovat, zda ta opatření jsou nutná nebo ne. Ale ty subjekty jsou vystaveny každodenním prakticky nepředvídatelným vnějším vlivům, na které pak obtížně reagují,” říká právnička Jana Krouman.
“Jako advokát to vidím ve smlouvách, kde se snaží strany se zajistit “pro všechny případy”, ale tady vzniká taková míra nejistoty, že to je velmi obtížně uchopitelné. A vláda ani trochu nepomáhá, nemáme žádný plán, natož odůvodněný, nějaká posloupnost kroků, která by umožnila udělat si představu, co bude následovat, alternativy, co nastane když… A každý podnikatel na to nemá nervy, někdo se prostě rozhodne to zabalit dřív, než dojdou úplně všechny peníze. A někomu už všechny peníze došly,” dodala Krouman.
Celý rozhovor o tom, jak vypadá slibovaná vládní pomoc byznysu v praxi, si můžete přečíst zde.
A když už jsme u výroku Aleny Schillerové: země se standardní vládou fakticky pomáhají násobně víc než Česká republika.
Německo vyplácí firmám během listopadu i prosince 75 procent jejich loňských tržeb, Rakousko v listopadu dokonce 80 procent. Podpora u jižních sousedů poklesla během prosince na 50 procent tržeb, stát ovšem kromě toho vyplácí zaměstnancům mzdy v rámci programu kurzarbeit.
Postoj vlády Andreje Babiše k podnikatelům a živnostníkům tak nejlépe nechtěně vystihla ministryně Marie Benešová svým výrokem: “Každý podnikatel s tím musí počítat, musí mít takzvanou vatu.“
Zdroj náhledové foto: Vlada.cz
Text vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky