Nahrávka o Babišovi otřásla vládou SR

Bez povšimnutí českých médií se v Bratislavě odehrála další politická bitka, při níž musel bránit svůj post slovenský ministr hospodářství Pavol Pavlis. Pokus opozice o odvolání z funkce sice před pár dny ustál, během diskuse v bratislavském parlamentu se však otevřelo téma velmi citlivé pro českého ministra financí Andreje Babiše.

A sice již jednou zapomenutá a stále nevysvětlená aféra s výroky o údajném utajovaném financováním Smeru slovenského premiéra Roberta Fica. Jeden ze členů jeho strany se v rozhovoru s novináři zamotal do otázek, jestli a jak Andrej Babiš finančně podpořil Smer. A tehdy vznikla i nahrávka.

Slovenská opozice v současnosti tvrdí, že právě skrytý sponzoring může být vysvětlením, proč ministr Pavlis podpořil – a následně Ficův kabinet v létě 2014 v tichosti schválil – daňovou úlevu ve výši 58 milionů eur pro Babišovu slovenskou chemičku Duslo. Druhá strana tato tvrzení jednoznačně odmítá.

Čtenářům v Česku nyní přinášíme úryvek z rozhovoru, kterým to v roce 2012 začalo, avšak do Prahy tehdy slovenský rozruch vůbec nedorazil a příběh tu není znám – Andrej Babiš měl ještě před svým vstupem do politiky a v Bratislavě navíc zuřila v plné síle jiná “aféra Gorila”.

Ministr Andrej Babiš na přímý dotaz Neovlivní.cz informace o jakékoliv utajované finanční injekci pro stranu premiéra Roberta Fica striktně popřel. “Nesmysly a lži. Nikdy jsem nikde nikoho nesponzoroval,” reagoval v úterý na existenci nahrávky Andrej Babiš.

Andrej Babiš

Nikdy! Andrej Babiš sponzoring Smeru popírá         (FOTO: ANO)

Poslanec Varga na záznamu se slovenským novinářem Markem Vagovičem rozebírá situaci na předsednictvu strany Smer, které před předposledními volbami na návrh Roberta Fica vyškrtlo ze stranické kandidátky naráz zhruba třináct lidí. Varga na záznamu potvrzuje, že byl přítomen okamžiku, kdy Fico návrh na vyškrtnutí odůvodnil takto: Lídr této vylučované skupinky obdržel od Andreje Babiše peníze určené pro stranu, ale do partajní pokladny je neodevzdal všechny.

“Tak ano, padlo to na předsednictvu, že jsou informace od pana Babiše, že údajně tam byly nějaké takové vztahy…Vím, že se tam Andrej Babiš vzpomínal v souvislosti s tímhle,” zní mimo jiné na nahrávce poslanec Varga.

Smer tehdy – stejně jako Babiš dnes – jakékoli utajované financování rezolutně popřel a případ nakonec vyšuměl do ztracena. Doklady o pravdivosti Vargových výroků se nikdy nenašly.

“Případ byl zveřejněný krátce před volbami 2012, po vítězství Smeru jej překryly jiná témata: na Slovensku mnohem více rezonovala například kauza Gorila. Andrej Babiš navíc v té době nebyl na Slovensku až tak známý, ani nebyl politicky či podnikatelsky tak aktivní jako v České republice,” popisuje vyústění kauzy novinář Vagovič.