Babiš tvrdí, že nechce Ondráčka do komise GIBS, práci mu ale nabízel

Lídr hnutí ANO Andrej Babiš nyní veřejně tvrdí, že se snaží zabránit tomu, aby do čela kontrolní komise pro GIBS usedl komunista Zdeněk Ondráček. Byly ale časy, kdy naopak Ondráčkovi nabízel práci. Když deník Neovlivní.cz mapoval bezpečnostní divizi AB, narazil právě na jméno někdejšího policisty Ondráčka. Ten potvrdil, že s Babišem konzultoval bezpečnostní problematiku.

Komunistický poslanec a expolicista Zdeněk Ondráček se nejdříve zviditelnil svou aktivní účastí na potlačování předlistopadových protirežimních demonstrací. Pak, když vyšetřoval hospodářské delikty na protikorupční službě. A dnes poutá pozornost jako poslanec pozměňovacími návrhy typu: Trestejme firmy za pomluvu jejich zrušením, která míří proti nezávislým vydavatelstvím. Pak následovaly nejnověji výroky o chabé úrovni bezpečnostních složek, v nichž podle něj působí “bukvice”, které zemi neuchrání před uprchlíky.

Neví se však, že to byl Zdeněk Ondráček, s kým se Andrej Babiš ještě před svým nástupem do politiky radil o bezpečnostních otázkách. A řešili spolu mimo jiné také bezpečnostní divizi holdingu Agrofert, kterou miliardář před pěti lety zakládal.

Deník Neovlivní.cz na poslance narazil loni při aktualizování bezpečnostní sítě, kterou Andrej Babiš – stejně jako drtivá většina tuzemských boháčů – vlastní pro ochranu své osoby a svého majetku. Miliardář ovšem kvůli svému vládnímu angažmá čelil i podezření, že svůj soukromý bezpečnostní tým zneužívá proti své politické konkurenci.

Kontext:

» 2016: Neznámá bezpečnostní síť AB: komunista Ondráček i Zemanovec
» 2015: Původní sestava bezpečnostní pavučiny Andreje Babiše
» Přehledně: Mapa střetu zájmů AB
» Miliardář Chrenek ulovil vrchního cifršpiona

Zdeněk Ondráček spolu se svým někdejším šéfem z protikorupční služby Jiřím Veselým byli v kontaktu s Andrejem Babišem prokazatelně minimálně v době, kdy před čtyřmi lety odcházeli od policie a miliardář zakládal bezpečnostní divizi Agrofertu.

Podle tehdejších pamětníků nabízeli Babišovi, že mu externě pomohou posílit bezpečnost holdingových firem prostřednictvím nastrčených figurantů, kteří budou dohlížet na to, jestli zaměstnanci nekradou.

Z tohoto nápadu sešlo, Veselý už ale u Babiše zůstal. Dnes řídí bezpečnostní divizi Agrofertu. Ondráček zamířil do politiky, nejdřív do té komunální, protože jak říká: chtěl být tehdy blíž rodině.

“Je pravda, že mě tehdy po odchodu od policie z Babišova holdingu oslovili, ale stejně jako šest sedm dalších firem. Bavili jsme se o bezpečnostních analýzách, což byla moje specializace. Ale já jsem z osobních důvodů chtěl odejít z Prahy, takže jsem tam nakonec nenastoupil,” říká dnes poslanec Ondráček.

O čem se s dnešním vicepremiérem bavili, o tom se poslanec zjevně příliš šířit nechce. Zdůrazňuje jen, že v kontaktu byli, až když už byl v civilu.

Faktem je, že Ondráček po svém odchodu od policie začal pravidelně publikovat na webu Česká pozice, kterou pár let tajně udržoval při životě Babiš svými miliony a později ji – i s šéfredaktorem Ištvánem Léko – včlenil do vydavatelství Mafra, respektive Lidových novin. Ve svých článcích pro Babiše se Ondráček mimo jiné pozastavoval nad tím, že soud neposlal do vazby Babišova “oblíbence”Marka Dalíka a jinde zase tepal ODS.

Nyní Andrej Babiš oznámil, že vyzval komunisty, aby Ondráčkovu nominaci do čela komise pro GIBS stáhli. Ti mu vzkázali, že si od něj své nominanty kádrovat nenechají. Jak moc nekompromisní bude v případě Ondráčka budoucí premiér, či zda se jeho nominace stane obchodem při hlasování o důvěře vládě a o Babišově imunitě, ukáží už příští dny.