Babiš sliboval Zemanovi, že Koudelka v čele BIS skončil

Premiér si ale svůj slib prezidentovi podle časopisu Neovlivní.cz na poslední chvíli rozmyslel. Miloše Zemana otočka Andreje Babiše silně rozladila.

Premiér Andrej Babiš původně tvrdil prezidentovi Miloši Zemanovi, že jeho vláda znovu nejmenuje Michala Koudelku do čela tajné služby BIS. Přes původní slib si to ale pak ve finále rozmyslel. A situaci vyřešil tak, že jeho vláda Koudelku jen pověřila vedením služby s tím, že nového ředitele vybere vláda vzešlá z říjnových voleb.


Šéf BIS Michal Koudelka. Foto: BIS

“Babiš si prezidenta významně rozladil tím, že nakonec neukončil éru Koudelky v BIS a rozhodnutí o prodloužení jeho mandátu nechal na dobu po volbách. Původně přitom premiér podle prezidentových spolupracovníků Miloši Zemanovi osobně slíbil, že Koudelka v čele tajné služby, která je s hlavou státu v otevřené válce, končí,” píšeme s odvoláním na prezidentovy spolupracovníky v novém vydání tištěného časopisu Neovlivní.cz, které vychází příští týden.

“Premiér mu na osobní schůzce tvrdil, že vláda Koudelkovi neprodlouží mandát a vybere nového ředitele. Nakonec ale tento slib nedodržel,” uvedl jeden z prezidentových spolupracovníků.


ČTĚTE TAKÉ: Dělení moci je na spadnutí


Tento týden pak verzi o premiérově otočce potvrdil i sám prezident. V rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že byl kvůli tomu na Babiše naštvaný.

“Byl, protože i když to lze chápat jako jakýsi kompromis, tak původní verze byla, že pan Koudelka opravdu odejde, a toto se stalo takříkajíc na poslední chvíli po návštěvě pana Koudelky na předsednictvu vlády,” řekl Zeman.

Andrej Babiš přitom riskuje. Už za pár týdnů, až se bude po volbách sestavovat nová vláda, bude Miloše Zemana potřebovat.

Podle svých spolupracovníků se premiér ocitl mezi dvěma mlýnskými kameny. Nechce si naštvat před volbami prezidenta. Zároveň se ale do jisté míry obává Michala Koudelku vyhodit.

“Šéf má z tajných služeb respekt. Není to tak, že by se něčeho obával. Z principu s nimi ale s jejich lidmi nechce válčit,” popsal motivaci premiéra jeden z jeho spolupracovníků.

BIS přitom monitorovala i kauzy, které se týkají přímo premiéra. Nikdy proti němu ovšem nezasáhla. A to ani tehdy, kdy se ukázalo, že například případ jeho střetu zájmů na poli evropských dotací ohrožuje ekonomické zájmy státu. Stále totiž hrozí, že Česku budou zastaveny dotační miliardy jen kvůli nenasytnosti českého premiéra. A právě ochrana ekonomických zájmů má být jednou z hlavních činností této tajné služby.

Stejně tak BIS nijak nenaložila s informacemi, které podle informací Neovlivní.cz měla ohledně nedobrovolného pobytu premiérova syna na Krymu. Týkaly se mimo jiné toho, kdo všechno z premiérova Agrofertu se vydal na záchrannou misi, aby přivedl “nezdárného” syna k rozumu,

Nečekané souvislosti vztahů Koudelky a Babiše. Kdo dostal stopku? Čtěte v novém vydání časopisu Neovlivní.cz, které vychází příští týden. Předplácet můžete již nyní.

Zdroj náhledové foto: BIS

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email