Babiš: Ukrajinci pašují brance a prostitutky. Autobusy chodí pro dávky. Vyřeším to jako menedžer.

Ukrajinci přitom v České republice páchají zločiny méně, než by odpovídalo jejich podílu ve společnosti.

Kandidát na premiéra Andrej Babiš má zjevně detailní informace o kriminalitě Ukrajinců v České republice. A dokonce i takové, které nemá ani policie.

Andrej Babiš ve Frenštátě pod Radhoštěm Foto: Hnutí ANO

Vyšlo to najevo během Babišova mítinku ve Frenštátě pod Radhoštěm, kam do místního kulturního domu zajel za svými voliči 4. února. Když dostal otázku z publika, aby se vyjádřil ke stabilizaci „vnitřních bezpečnostních sborů“ a zda mohou hasiči, policisté a další počítat s jeho podporou, záhy skončil u kriminality Ukrajinců.

„Už dneska tady máme v Ústeckém kraji mafiány z Ukrajiny, kteří pašují prostitutky, brance. Kolik se platí za přechod zelené hranice z Ukrajiny na Slovensko? Deset tisíc euro v keši. Celé autobusy chodí čerpat dávky, akorát se o tom nemluví. Já jsem o tom mluvil,“ rozohnil se Babiš.

Jeho proud slov pak pokračoval následovně: „No, a co potom, když teda všichni…? Musíme nějak zařídit tu bezpečnost. Zeptejte se v Plzni nebo Mladé Boleslavi, jaká je tam kriminalita, kolik je tam to. Takže tohle všechno se má řešit. A my zkrátka ty ty lidi potřebujeme a my je musíme zaplatit tak, abysme je získali. Ale na to musíte být menedžer. Zavolám, jak jsem zavolal Havlíčkovi, všichni berou telefon a příkaz: exekuce, termín, číslo, jméno, čau. Víte, to je to. To Fiala nepochopí nikdy.“

O tom, že by v Ústeckém kraji operovaly zločinecké gangy z Ukrajiny, které se na zelené hranici zaměřují na pašování branců a prostitutek přitom podle zjištění Neovlivní.cz neexistují žádné relevantní důkazy. Ostatně když o tom sám Babiš v minulosti už jednou mluvil, uváděl úplně jinou cifru ohledně platby pro pašeráky. „Víte, podle mých informací, kolik stojí přechod zelené hranice ukrajinsko-slovenské? Kolik se platí převaděčům, aby nemuseli jít do války? 15 000 eur v keši. Patnáct tisíc,“ řekl loni ve sněmovně.

Podle statistických dat přitom Ukrajinců v České republice stále přibývá, ale jejich kriminalita neodpovídá podílu ve společnosti. Ukrajinců u nás žije téměř 580 tisíc, tvoří tedy 5,3 procenta všech obyvatel.

„Pokud jde ovšem o stíhané osoby, je mezi nimi Ukrajinců 5,07 procenta, tedy méně. Počet trestně stíhaných Ukrajinců však meziročně vzrostl zhruba o deset procent, z 3477 v roce 2023 na 3842 v roce 2024,“ napsaly s odvoláním na policejní data Novinky.cz. A dodaly: „Ukrajinců žije v České republice stále víc, číslo už přesahuje 578 tisíc osob. Není však pravda, že by u nás Ukrajinci zvyšovali statistiku zločinnosti. Naopak ukrajinská menšina páchá méně trestných činů, než kolik by odpovídalo jejich podílu na společnosti.“

A co se týče migrace, tak ta loni v porovnání s předchozím rokem podle cizinecké policie poklesla o jednu třetinu. „Celkově bylo zjištěno 9 461 osob, což znamenalo meziroční snížení o 4 437 osob, tedy o 31,9 %. Pokles byl zaznamenán ve všech kategoriích nelegální migrace, zejména však v rámci tranzitní nelegální migrace přes území ČR,“ stojí ve zprávě cizinecké policie.

Ukrajinci nicméně spolu s Moldavany a Vietnamci tvoří téměř dvě třetiny zajištěných osob.

Problém spojený s Ukrajinci přitom nejsou lidé, kteří ze země načerno prchají kvůli Putinově válce. Nebezpečí představují zločinecké gangy ze všech postsovětských republik, které se před třemi lety v době vypuknutí války daly do pohybu. Poprvé o tom psal časopis Neovlivní.cz v březnu 2023. Redakce tehdy sbírala několik měsíců informace pomocí zdrojů v podsvětí i bezpečnostních složkách. Policie i tajná služba BIS následně investigaci Neovlivní.cz potvrdily ve svých výročních zprávách.

„Začalo to vlastně už dva měsíce před invazí na Ukrajinu,“ citoval časopis muže, který se dlouhodobě věnuje byznysu s lidmi z postsovětských republik. „Do Prahy, ale i dalších měst, jako je Berlín či Vídeň, v prosinci přišli boháči zejména z Ukrajiny. Ale i Ruska a dalších zemí z téhle oblasti. Evidentně měli informace, co se bude dít. Zaplatili si na rok a více pobyty v nejluxusnějších hotelech, kam nastěhovali celé rodiny.“ A zdůrazňuje, že většinově šlo právě o mafiány.

Situaci zaznamenali i bezpečnostní experti. „Tendence, že se sem znovu začínají stahovat, tu byly už předtím a válka to akcelerovala. Přeskupily se penězovody, zasáhly do toho samozřejmě sankce,“ potvrdil tehdy například bezpečnostní analytik Tomáš Šmíd z Masarykovy univerzity.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email