Babiš v pasti: Jeho voliči sem afghánské tlumočníky nechtějí

Po očkování je tu druhé téma, které Andrej Babiš neumí vyřešit. Jeho voliči totiž ani vakcínu ani migranty v zemi nechtějí. Co s tím má premiér dělat?

“Já jsem to už řekl tisíckrát, že Česká republika je svrchovaný stát a my budeme rozhodovat, kdo tady bude pracovat a kdo tady bude žít! Já nechci muslimskou Evropu. My v Česku nechceme žádný multikulturní ekofanatický pirátostán.”

Tato slova pronesl Andrej Babiš ve Sněmovně zkraje června. Už tehdy bylo zřejmé, že i letošní kampaň hnutí ANO bude “nahnědlá”. Jasno bylo 9. srpna, kdy jeho noviny Mf Dnes vyšly s titulkem Hlavní téma voleb? Kupodivu migrace.


Momentek z kampaně jsou Babišovy sociální sítě plné. O afghánských tlumočnících premiér cudně mlčí. Foto: Hnutí ANO

I z dalších průzkumů, které si nechal udělat Babišův volební tým, podle informací Neovlivní.cz vycházelo, že jeho voliči považují uprchlíky za vážný problém.

Jenže o pár týdnů později dnes stojí premiér Andrej Babiš před vážným dilematem: Dodrží Česká republika svůj písemný závazek a pomůže afghánským tlumočníkům tím, že je přijme do země? Nebo vyjde vstříc náladám mezi svými voliči, kteří migranty nechtějí.

Příspěvky na premiérově Facebooku naznačují, kterou cestu si vybral. O kauze afghánských tlumočníků ani slovo. Jeho příspěvky se týkají výlučně předvolebních návštěv Babiše v regionech. Za poslední dva dny jsou tam nicméně vloženy dva posty, které ukazují, že premiér tlumočníkům pomáhat nebude. A pokud ano, tak tajně, aby se to jeho voliči nedozvěděli.


ČTĚTE TAKÉ: ANO, bude to super! Proč AB znovu vyhraje volby


Aktuální příspěvek je z úterý a vyjmenovává problematické případy migrantů. Končí slovy: “My jsme ale chytřejší. Víme své. Rádoby morální otevřená náruč pro nelegální migraci dnes znamená boj proti islámskému separatismu za 10 let.”

Ten druhý post je z pondělí a opět podprahově voličům sděluje, že lídr hnutí ANO do republiky žádné migranty nepustí. Premiér se v něm vrací k vyjednávání o povinných kvótách, které odmítá. “Ne kvótám. Ne povinnému přerozdělování. Ani jeden migrant. Prostě NE,” vzkazuje Babiš.

A podobně to vypadá na twitterovém účtu premiéra. Nikde žádné jeho stanovisko k situaci v Afghánistánu, žádná slova o tom, jak přesně a kolika lidem hodlá jeho administrativa pomoci. Správce jeho účtu pouze přebírá příspěvky od ministrů zahraničí a obrany.

Babišovo mlčení kontrastuje s prohlášením prezidenta Miloše Zemana, který dokonce na konci července vyzval ministra obrany Metnara, aby tlumočníkům v Afghánistánu Česká republika pomohla. “Prezident republiky se domnívá, že jakékoli odklady příslušného rozhodnutí mohou vést k tomu, že zradíme zhruba padesát pomocníků a dalších členů pomocného personálu a odsoudíme je na smrt,” stojí v prohlášení Hradu po schůzce prezidenta s ministrem.

Jenže vládní pomoc vázne. “Levá ruka neví, co dělá pravá. Na to jsme naráželi pořád. Politikům se zkrátka nechtělo sem někoho přivést. Chtěli to primárně řešit finanční pomocí. Jenže to nic neřeší. Vysvětlovali jsme jim, že to z nich udělá jen bohatou oběť,” popsal v rozhovoru pro Neovlivní.cz veterán z Afghánistánu Lumír Němec, který je v kontaktu s tlumočníky. “Ty lidi se nemají kam dostat, usilovali dlouhodobě o přemístění do České republiky. Notabene jim to ČR slíbila v dohodě o přesídlení. Ale říct jim potom: tady máš tašku dolarů a nazdar, to je přece šílené. Oni nemají kam jít, nedostanou nikam víza.”

Je to už podruhé v krátké době, kdy premiér stojí před obdobnou volbou. Poprvé se mu to stalo s očkováním proti nákaze covid-19, kdy mu v interních průzkumech vyšlo, že jeho voliči jsou proti vakcinaci. Jenže současně ví, že jen očkování je cesta, jak se z epidemie dostat. Takže o tom na předvolebních setkáních nemluví, nikoho k očkování nepřemlouvá a kampaň, do níž stát nalil sto milionů, je v podstatě neviditelná.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email