Babiš v roli “předsedy opozice” zmizel ze scény

Okupace Ukrajiny je pro něj minové pole. Jeho příznivci mu dávají najevo, že je odsouzením Putina zklamal.

Bylo 23. září 2021, pár dní do parlamentních voleb. Dosavadní premiér Andrej Babiš v obhajobě premiérského křesla sáhl k nejhrubším praktikám, které byly do té doby doménou spíš Okamurovy SPD. “Chaty a chalupy migrantům? Nikdy!” Tak znělo heslo pro horkou fázi kampaně.


Orbán je posledním spojencem bývalého premiéra. Dnes jsou jejich veřejné postoje k Ukrajině odlišné Foto: Úřad vlády

Ani takový finiš ale nakonec nestačil a Babiš skončil v opozici. Dnes stejný politik veřejně deklaroval podporu Ukrajině, Putina označil za agresora a veřejně tvrdí, že jeho Čapí hnízdo nabídlo 40 až 50 míst ukrajinským uprchlíkům.

“Tvrdě odsuzuji chladně promýšlený a ničím nevyprovokovaný útok Ruska na Ukrajinu. Chtěl bych také vyjádřit jasnou podporu Ukrajincům, jejich státu, vládě a nezávislosti. NATO musí posílit a Evropa musí začít brát svou obranu a bezpečnost o řád vážněji než dosud,” prohlásil s rozhodností, která u něj v mezinárodních otázkách ani zdaleka není obvyklá.

Potlesk veřejnosti si ale svým postojem stejně nezískal. Jeho odpůrci na to neskočili. A příznivce naopak naštval.

Jak moc je to pro oligarchu nebezpečný terén, ukazují reakce na Babišovy postoje na jeho sociálních sítích. Zde jsou tři příspěvky pro ilustraci, zveřejňujeme je doslovně a bez úprav:

“No , nevěřím vlastním uším , myslím že jsem se hodně mýlila , když jsem všude zastávala ano a hlavně Vás. … Už Vrbětice bez důkazů, jsme si Rusku naběhli. Nikdy válku jenom mír posílání zbraní katastrofa podpora války katastrofa politici kteří tleskají humanitárnímu bombardování a bombardování pouze strategických cílů se jim nelíbí je hrozné. Už nikdy ANO.”


ČTĚTE TAKÉ: Kdo zastaví Putina


“Najednou bouchly saze za neustálé napadání z USA a EU a dělání si z Ruska nepřítele č. 1 kteří za všechno mohli a to ve jménu demokracie. Na Balkáně, bylo humanitární bombardování a p. Havel i p. Schwarzenberg a všichni politici tleskali, a nyní najednou odsuzují, protože je to Rusko! Zklamal jste mě!”

“Pane Babiš mám vás ráda protože jste doufám pravdomluvný a proto vám nyní moc nerozumím vždyť všichni víme co předcházelo válce na Ukrajině a všichni k tomu movité nikdo z vás neřekne pravdu asi že strachu nebo už tomu nerozumím fandím vám ve všem co děláte pro lidi ale v této věci Svámí nemohu souhlasit a posílat tam zbraně je ohavné ty lidi potřebují jinou pomoc a ne zbraně doufám že mi na to dokážete jednou odpovědět myslím vraždění na dombasu a tyranii rusky mluvících občanů a to co slyším o vlády je odporné a ne kdo mi můj názor nevezme po tom co jsem viděla film z dombasu nechci si o vás myslet že jste také zmanipulovaný a nečestný politik.”

Veřejná podpora Ukrajiny je zjevně pro Babišovy voliče problém. A druhý problém – tentokrát pro jeho marketéry – je fakt, že stačilo pár dní Putinovy okupace Ukrajiny a Andrej Babiš zmizel ze scény.

Pečlivě připravená strategie, která měla hnutí ANO v příštích volbách vrátit do Strakovy akademie a Babiše vynést na Hrad, tak vzala minimálně na čas za své. Oligarcha v ní vystupoval jako “sjednotitel”, roli hlavních kritiků Fialovy vlády převzali jeho nejvěrnější ministři Alena Schillerová a Karel Havlíček. Plán jsme popsali ZDE.

Jenže Petr Fiala se v době okupace Ukrajiny prokázal jako silný lídr, jeho vláda je jednotná, na mezinárodním poli hraje Česká republika díky němu roli “jestřába” a prostor pro kritiku dočasně zmizel. A tak raději zmizel i Babiš.

V pondělí se sice účastnil schůzky k Ukrajině, na níž premiér pozval i zástupce opozice, nijak výrazně se ale neprojevoval. A nikdo se ho ani na nic neptal.

A mimochodem, kdybyste chtěli vědět, zda miliardář přispěl okupované Ukrajině, je to tajné. Sám Andrej Babiš na dotazy, zda a kolik poslal peněz, nereagoval.

Jak jsme výše uvedli, tvrdí, že dává uprchlíkům k dispozici postele na Čapím hnízdě. A pak také jeho nadace Agrofert na svých stránkách uvádí, že nově mohou žádat o příspěvek z jejího fondu pro samoživitele i ukrajinské maminky, které utekly před válkou.

Jak ale doslova stojí na stránkách nadace, musí za to poděkovat. “Milé maminky, milí tatínkové, chápeme, že se nacházíte ve složité životní situaci, i přesto Vás žádáme, abyste se k nám chovali s respektem a základní slušností. Vyhrazujeme si právo nereagovat na emaily, které neobsahují minimálně pozdrav a podpis, případně i poděkování. Mějte, prosím, na paměti, že naše pomoc je nenároková,” uvádí web nadace Agrofertu. 

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email