Babišovy děti mají zachránit děti lékařské posudky

Zatímco Andreje Babiše prozatím chrání v dotační kauze Čapí hnízdo před policejním stíháním imunita, jeho děti z prvního manželství předložily lékařské posudky, podle nichž nejsou schopny se ze zdravotních důvodů účastnit trestního řízení. Policie proto bude žádat o revizní posudky zdravotního stavu obou Babišových dětí.

Premiérovy děti z prvního manželství nejsou podle přeložených lékařských zpráv schopny se účastnit trestního řízení. Obě jsou obviněny z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Do případu je zatáhl sám jejich otec-premiér Andrej Babiš. A to ve chvíli, kdy děti a dnešní manželku veřejně označil za majitele Čapího hnízda v době, kdy farma čerpala dotaci z veřejných peněz. Policie, ale i úředníci Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF dospěli k závěru, že šlo o fintu a děti měly zakrýt skutečného majitele farmy Andreje Babiše a jeho holding, kteří by na dotaci nikdy nedosáhli.

Kontext:

» Babiše v kauze Čapí hnízdo potápí ztracené dokumenty
» Předvolební déjà vu: Čapí hnízdo není Kubiceho zpráva
 » Babiš je bez imunity. Obvinění nyní hrozí jeho dětem i manželce
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

O lékařských zprávách, podle nichž dva z obviněných nejsou ze zdravotních důvodů schopni trestního řízení, informoval jako první portál SeznamZprávy. Stejné informace získal v minulých týdnech i deník Neovlivní.cz.

“Na zdravotní stav se děti Andreje Babiše začaly odvolávat hned poté, co byly vyzvány k podání vysvětlení. Policejní komisař se rozhodl, že nechá jejich zdravotní stav přezkoumat nezávislým znalcem,” uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Policejní komisař Pavel Nevtípil s médii nekomunikuje. Státní zástupce Jaroslav Šaroch na přímý dotaz Neovlivní.cz nepopřel, že Babišovy děti předložily zmiňované posudky. Uvedl ale, že se k tomu nebude nijak vyjadřovat. “Nebudu k tomu nic říkat,” uvedl žalobce Šaroch.

Babišovu dceru a syna policie podezírá, že účelově kryli skutečného vlastníka farmy Čapí hnízdo. Tak, aby podnik dosáhl na dotaci určenou pro malé podniky. Obě Babišovy děti jsou – stejně jako jeho žena Monika a švagr – jsou proto obviněni z podvodu.

Sám Andrej Babiš a další aktér kauzy Čapí hnízdo, jeho spolupracovník Jaroslav Faltýnek nyní čekají, jestli je Sněmovna zbaví imunity a vydá policii ke stíhání. Mandátový a imunitní výbor má jejich imunitu řešit už v úterý. Pak teprve začne případ projednávat celá Sněmovna.