Babiše na vládě přetlačili, aby zachránili investici GE

Bylo to za pět minut dvanáct. Tři pracovní dny před vypršením termínu vláda schválila investiční smlouvu s americkým koncernem General Electric o výrobě leteckých motorů v nové továrně u Prahy. Dohodu už půl roku blokoval ministr financí Andrej Babiš a hrozilo, že Američané přenesou výrobu do jiné země. Podle hlasů z vládní koalice nakonec rozhodl tlak na Babiše, že bude veřejně označen jako ten, kdo zmařil desetimiliardovou investici.

Ačkoli Babišův podpis je pod původní lednovou dohodou mezi Američany a českou vládou, byl to ministr financí, kdo obratem začal smlouvu zpochybňovat a blokovat její stvrzení na vládě. Ve středu nakonec ustoupil – těsně před tím, než koncem července vyprší termín pro podpis dohody. V opačném případě, jak už deník  Neovlivní.cz před prázdninami informoval », byl americký koncern připraven investovat jinde.

“Podpora investice GE dnes v 17.27 prošla! Sláva. Nakonec se nám to povedlo. Děkuji kolegům z MPO, CI a MF,” napsal ve středu večer na svém účtu na Twitteru ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Ministr průmyslu Jan Mládek zveřejnil vládní usnesení na svém účtu na Twitteru. Repro: Neo

Ministr průmyslu Jan Mládek zveřejnil vládní usnesení na svém účtu na Twitteru. Repro: Neo

Co přesně bylo důvodem Babišova postoje, není dodnes zcela zřejmé. Ministr oficiálně tvrdí, že jde o ryze odborný spor, protože původní koncept dohody je podle jeho názoru výhodnější pro GE než pro český stát. Zejména se podle svých slov obával, aby Česká republika nezaplatila vývoj motorů a samotnou výrobu se pak Američané nerozhodli rozjet v jiné zemi.

Verzi o ryze odborném sporu nabourávají ale zákulisní zprávy z vládní koalice. Její zástupci totiž tvrdí, že Babiš ve skutečnosti s dohodou žádný problém neměl a bitva o investici byla jen pokračováním napjatých vztahů ve vládě. Nasvědčuje tomu podle nich fakt, že ministr nebyl ministrovi průmyslu Mládkovi, který měl finišování dohody na starost, schopen několik měsíců říct, co mu vlastně vadí. A neřekl to podle informací Neovlivní.cz do poslední chvíle ani zástupcům CzechInvestu, který investici “procesuje”.

“Babišovi šlo o Mládka, kterého nemá rád. Nechtěl, aby si Mládek mohl připisovat body za to, že zrealizovat takhle velkou investici,” uvedl zdroj z vládní koalice. “ČSSD, za níž v tomto případě stála i KDU-ČSL, se ale rozhodla neuhnout. Babišovi došlo, že pokud necouvne, bude to naopak on, kdo bude označený za viníka zmařené investice,” dodal.

Obrat skutečně nastal na poslední chvíli. Ještě minulý týden nebylo nic dojednáno a Andrej Babiš tvrdil, že dvoumiliardová státní podpora pro vývoj motorů přes něj nikdy neprojde. Na středeční vládě však byla nakonec poměrně hladce schválená dohoda: včetně Babišem kritizované investice 1,986 miliardy na vývoj a výzkum.

K této zprávě: 

» Miliardová investice GE uvízla. Finance slíbily podporu, teď couvají
» Kdo maří miliardovou investici? Rekonstrukce prudké hádky v koalici

Ministr se nakonec podle zjištění Neovlivní.cz spokojil s lehce upravenými formulacemi dohody, kde je jasná garance GE, že po výzkumné fázi dotované Českou republikou (a následně proplacenou z EU) skutečně továrnu postaví nedaleko Prahy a bude v ní také motory vyrábět.

Zprávy o tom, že se jednání s americkou GE zasekla a reálně hrozí, že společnost přehodnotí plány a půjde stavět raději do Polska nebo na Slovensko, zveřejnil jako první deník Neovlivní.cz zkraje června (původní zprávu najdete zde »). Američany podle zjištění redakce znejistil právě postup ministerstva financí, kvůli kterému přípravy nabraly zpoždění.

“Informovali nás, že se jim nelíbí postup ministerstva financí, které začalo zpětně zpochybňovat již podepsané dohody a dožaduje se úprav smluv. Brzdí tak investiční pobídku,” uvedl tehdy pro Neovlivní.cz státní úředník detailně obeznámený s celou kauzou.

Problém s výstavbou nového centra se pak dostal i na koaliční radu, která se kvůli němu pohádala. ČSSD a lidovci trvali na dodržení schválených smluv, ANO mělo výhrady. Rada ovšem  spor nevyřešila, jen jej přesunula na jednání předsedů všech tří vládních stran.

Ani tam řešení nepadlo. A znovu nepadlo ani na dalším jednání kabinetu. Středeční zasedání Sobotkových ministrů pak bylo poslední před vládními prázdninami.