Babiše v kauze Čapí hnízdo potápí “ztracené” dokumenty

Nebylo nic snazšího, jak dokázat, že verze Andreje Babiše o dětech-majitelích  Čapího hnízda nebyla fiktivní a účelová, aby farma dosáhla na dotaci. Stačilo předložit dokumenty, které by dokázaly, že se Babišovy děti skutečně staraly o chod firmy, chodily na valné hromady nebo tam alespoň poslaly advokáty s plnou mocí. Jenže právě tyto dokumenty neexistují, údajně se ztratily. A zpětně je zfalšovat nešlo.

Dnes jsou to právě ztracené zápisy z valných hromad, které Andreje Babiše  v kauze Čapí hnízdo potápí. On sám přitom tyto dokumenty považoval za nepodstatné. “Nic se neztratilo, prezenčka z nějaké valné hromady je irelevantní. Je to prasárna,” reagoval loni,  když redakce Neovlivní.cz napsala, že se klíčové dokumenty úřadům nepodařilo dohledat.

Pochybnosti o tom, že nešlo o náhodnou “ztrátu”, posiluje fakt, že dokud měla farma Čapí hnízdo veřejnou ackionářskou strukturu (vlastnila ji firma ZZN Agro Pelhřimov z holdingu Agrofert), zápisy z valných hromad firma standardně ukládala na obchodní soud. Ve chvíli, kdy se akcie firmy staly anonymní a farma mohla požádat o dotaci, na kterou by jako součást holdingu neměla nárok, záznamy o přítomných akcionářích na valných hromadách firma přestala zveřejňovat.

Kontext:

Repro: Z prezentace ekofarmy Čapí hnízdo.
» Klíčové dokumenty k projektu Čapího hnízda se ztratily
» Babišův Bureš píše Komisy: K Čapímu hnízdu důkazy sehnat neumím
 » Dilema úředníka Bureše, má dva měsíce na proklepnutí svého šéfa Babiše
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Policie, která chce Babiše a spol. nyní stíhat kvůli podezření z dotačního podvodu, je podle zjištění Neovlivní.cz přesvědčena, že tyto dokumenty nikdy neexistovaly. Pokud ale bylo převedení farmy na děti jen fiktivní a účelové, aby zakrylo skutečného majitele-holding Agrofert, proč se zápisy z valných hromad loni, kdy jejich “ztráta” praskla, nezfalšovaly?

Není to tak jednoduché. A to kvůli vývoji technologií. Dnes jsou už zcela jiné tiskárny, tonery i papír, než před deseti lety.

Některé advokátní firmy sice podle informací Neovlivní.cz schraňují právě staré papíry i tiskárny a inkoust, aby mohly pomoci svým klientům se zpětnou výrobou dokumentů. Potíž je ale v tom, že znalci dokáží odhadnout dobu, kdy byl dokumenty vytištěn.

Na příběhu “ztracených prezenček” je pikantní, že na něj přišli bývalí Babišovi podřízení z ministerstva financí . Brusel, který do vyšetřování případu zapojil evropský Úřad proti podvodům OLAF,  totiž loni nařídil mimořádný audit dotace. A zpracovávali jej právě úředníci z Babišova tehdejšího resortu.

“Auditorský tým v rámci emailové komunikace žádal dne 21. 3. 2016 o doložení podkladů pro auditní činnost, a to zejména: kopie ‘listiny přítomných’ vypracované v souladu s článkem II stanov a ‘prohlášení předsedajícího o účasti akcionářů na valné hromadě’ v souvislosti s valnými hromadami společnosti Farma Čapí hnízdo a.s. konanými v období let 2008 – 2010,  kopie plných mocí pro zástupce akcionářů k účasti na valných hromadách společnosti Farma Čapí hnízdo a.s. konanými v období let 2008 – 2010. Auditovaná osoba uvádí, že listiny přítomných a plné moci se jí nepodařilo dohledat,” píše se v auditní zprávě, kterou má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Babišovi auditoři tehdy dodali i to, co si dnes myslí policie: “Nedoložení výše uvedených dokumentů a neposkytnutí vysvětlení objasňující účast na uvedených valných hromadách je další indicií, která zvyšuje riziko, že Farma Čapí hnízdo, a.s. byla jednou hospodářskou entitou se společností Agrofert Holding.”